Didieji Kinų Naujieji metai, „Šilko kelias“ ir kinų muzika

Publikuota: 2017-01-31 Autorius: MB inf.
Didieji Kinų Naujieji metai, „Šilko kelias“ ir kinų muzika

Vasario 3 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje sulauksime net dviejų žymiausių kinų orkestrų ir solistų. Džedziango tradicinis orkestras iš Pietų Kinijos ir Šaansi televizijos kinų orkestras iš Šiaurės Kinijos koncerte „Fuchun kalnų capriccio ir Vartai į Šilko kelio simfoniją“ kvies keliauti Šilko keliu ir švęsti Rytų kalendoriaus Naujuosius metus.

Garsių Kinijos orkestrų ir solistų atvykimas į Vilnių yra ilgo bei turiningo Lietuvos nacionalinės filharmonijos ir Kinijos kultūros institucijų bendradarbiavimo rezultatas. LNF generalinė direktorė Rūta Prusevičienė yra sakiusi: „Jau nuo 2006 m. atkakliai plečiame Lietuvos kultūros teritoriją. Kelerius metus trukęs Baltijos šalių ir Kinijos koncertinių organizacijų bendradarbiavimas gausių vaisių ėmė duoti nuo 2014-ųjų. “ Turiningą kultūrinį bendradarbiavimą tęsia šį šeštadienį Filharmonijoje vyksiantis koncertas, rengiamas su partneriais „Eesti Kontsert“ ir „Wu Promotion“.

Koncertas ne tik supažindins su dviem žymiausiais kinų orkestrais, bet ir pratęs 1998 m. prestižinėje Vienos „Musikverein“ salėje pradėtą tradiciją švęsti Rytų kalendoriaus Naujuosius metus. Tradicija gyvuoja jau beveik 20 metų ir tęsiasi visame pasaulyje. 2017 m. įvairiuose žemynuose vyks apie 30 koncertų, simbolizuojančių Šilko kelią ir sėkmingai plėtojamus kultūrinius mainus. Trečioji šio „Šilko kelio“ programa driekiasi per Suomiją, Rusiją, Estiją, Latviją, Lietuvą, Lenkiją ir Didžiąją Britaniją. Į Vilnių atvykstantys orkestrai puikiai reprezentuoja šalies muzikinę kultūrą. Abu kolektyvai yra Nacionalinio menų fondo konkurso nugalėtojai.

Įkurtas 1950 m. Šaansi (Shaanxi) televizijos kinų orkestras yra vienas seniausių ir profesionaliausių šalies kolektyvų. Jau daugiau nei 60 metų jis puoselėja tradicinę kinų muziką, atlieka naujus kompozitorių kūrinius. Neseniai į orkestrą atėjo daug jaunų muzikantų, baigusių svarbiausias Kinijos konservatorijas. Kartu jie kuria jaunatvišką bei energingą kolektyvo įvaizdį.

Įkurtas 1957 m. Džedziango (Zhejiang) tradicinis orkestras yra Džedziango dainų ir šokių teatro kolektyvas, įgijęs puikią reputaciją savo šalyje ir užsienyje. Per pastaruosius penkiasdešimt metų čia išaugo žymiausi kinų tradicinės muzikos atlikėjai, tokie kaip Zhao Songting (fleita dizi), Song Jinglian (fleita xiao), Qian Xiaomao (perkusija), Wang Huinan (styginis instrumentas banhu), kompozitorius Qian Zhaoxi bei kt. Nuo 1980 m. orkestrą papildė įvairių konservatorijų absolventai, tad jau kelis dešimtmečius kolektyvas demonstruoja didelį profesionalumą ir kūrybinį gyvybingumą.

Solo koncerte pasirodys Šaansi televizijos orkestro muzikantas Fan Cong (guanzi) ir Džedziango tradicinio orkestro muzikantė Lu Tingting (erhu), orkestrams diriguos garbingus titulus pelnęs maestro Zhang Lie. Maestro yra Kinijos nacionalinės orkestrų asociacijos direktorius, Kinijos muzikų asociacijos narys, Dirigentų komiteto vicepirmininkas. Jis diriguoja Kinijos nacionaliniam radijo orkestrui, yra Centrinės konservatorijos orkestro meno vadovas ir kviestinis dirigentas, be savo šalies kolektyvų, dar diriguojantis Honkongo, Singapūro, Taivano orkestrams, dirbęs kitose Azijos šalyse, Europoje, JAV.

Kaip rodo koncerto programos pavadinimas „Fučuno kalnų capriccio ir Vartai į Šilko kelio simfoniją“, svečių orkestrai kviečia į simbolišką kelionę: įžymusis Šilko kelias prasidėjo Šaansi provincijoje, o Fučuno kalnas ir jo papėdė atveria ypatingą Džedziango provincijos kraštovaizdžio gražumą. „Fučuno kalnų buveinė“ – tai legendinis Yuan dinastijos dailininko Huang Gongwango (1269–1354) paveikslas. Koncerte skambantis šia tema grįstas Capriccio atspindi jo grožį ir didingumą. „Jei paklaustumėte, kur gyvena mano protėviai, sakyčiau – eikite, kol rasite saldžiavaisį medį Hongtongo apygardoje“. Šis senas posakis byloja apie Šaansi regioną, kuriame kinai šimtmečius ieško savo šaknų. Kūrinyje „Senos akacijos ieško savo šaknų“ vaizduojamos keliaujančiųjų pagarbinti savo protėvius scenos. „Šadilo legenda“ pasakoja apie įžymų dainių Šadilą, kuris savo dainomis priešinosi Čing dinastijos valdovams ir dėl to žuvo. Jo dainos tapo labai populiarios, o „Legenda“ orkestrui laikoma kinų tradicinės muzikos šedevru. Šie ir kiti programos kūriniai, parašyti profesionalių kompozitorių, perteikia didingą šalies gamtos paveikslą, gilias šaknis turinčią kultūros istoriją, liaudies muzikos koloritą. Koncerte skambės unikalūs kinų instrumentai.

Didiesiems Kinų Naujiesiems metams skirtas svečių iš Kinijos koncertas vyks vasario 3 d., penktadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje.

Komentarai