Esamajame laike sutilpo „M.K.Čiurlionis. Prieš ir po“

Publikuota: 2014-10-11 Autorius: klasika.lt
Esamajame laike sutilpo „M.K.Čiurlionis. Prieš ir po“

Spalio 8 dieną, sausakimšuose M.K.Čiurlionio namuose Vilniuje vyko antrasis  tarptautinio M.K.Čiurlionio muzikos festivalio renginys, kompozitoriaus provaikaičio VDU MA prof. Roko Zubovo paskaita-koncertas „M.K.Čiurlionis. Prieš ir po“. Intriguojančio renginio pavadinimo esmę ir prasmę Rokas Zubovas atskleidė paskaitoje-koncerte, kuriame buvo ne tik atliekami chronologiškai išdėstyti prosenelio kūriniai, bet ir skaitomi M.K.Čiurlionio laiškai, dalintasi kompozitoriaus išgyvenimais. Takoskyros svertu buvo pasirinktos M.K.Čiurlionio studijos Leipcige: M.K.Čiurlionis prieš mokslus Vokietijoje ir po to. Leipcige kompozitorius jautėsi vienišas, atskirtas nuo gimtųjų Druskininkų, labai ilgėjosi namų, artimųjų. Tai darė įtaką ir M.K.Čiurlionio kūrybai. Leipcige jis sukūrė pastoralinio plano kūrinių, taip pat muzikinių šaržų savo draugams, dedikacijų, mazurkų. Kūryba po Leipcigo smarkiai pasikeitė. Tam turėjo įtakos stiprūs išgyvenimai. Iki studijų M.K.Čiurlionis savo kūriniuose mėgdavo kreiptis į klausytoją pirmu asmeniu, palikdamas nedidelę autocitatą kūrinio pabaigoje, o po Leipcigo jam parūpo univèrsumas (lot. universum, filos. visata, visybė) ir, žinoma, jūra. Įdomu, kad muzikoje, kaip ir paveiksluose, kompozitoriui beveik visada buvo svarbesnė antraplanė medžiaga, o ne pagrindinis objektas. Jei tai paveikslas, tai visa dailininko meistrystė atsiskleidė foniniuose kloduose. Kūryboje nuo tiesioginių, charakteristinių dedikacijų, M.K.Čiurlionis perėjo prie objektyvistinių, serijinių temų. Reziumuodamas Rokas Zubovas pabrėžė, kad „Leipcigas M.K.Čiurlioniui siejosi su vienatve, artimųjų netektimis bei kūrybinėmis nesėkmėmis”.

Renginį papuošė Dariaus Kučinsko pristatyti, visai neseniai išleisti, M.K.Čiurlionio kūrinių fortepijonui ir vargonams urtekstai. Simboliška – kaip dovana šie rinkiniai buvo įteikti neseniai tapusiu M.K.Čiurlionio namų Vilniuje direktoriumi Rokui Zubovui. 

VšĮ „Klasika LT“ organizuojamas, LRT „Klasika“ pristatomas bei Vilniaus miesto mero Artūro Zuoko globojamas tarptautinis M.K.Čiurlionio muzikos festivalis Vilniuje tęsiasi. Spalio 14-ą dieną kviesdamas į pirmąjį festivalio didįjį renginį – festivalio atidarymo koncertą, kuris vyks ypatingai šia proga tinkančiuose Valdovų rūmuose. M. K. Čiurlionio, W. A. Mozart, E. Grieg ir kt. kompozitorių kūrinius atliks paskutiniojo tarptautinio M. K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso nugalėtojas, fantastiškas M. K. Čiurlionio muzikos atlikėjas ir propaguotojas, charizmatiškas pianistas Evgeny Starodubtsev bei nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos simfoninis orkestras, diriguojamas Martyno Staškaus. 

   

Komentarai