Gdanske triumfavusiam chorui „Cantate Domino“ – sveikinimai iš JAV muzikos grando

Publikuota: 2018-03-18 Autorius: Edita Grudzinskaitė
Gdanske triumfavusiam chorui „Cantate Domino“ – sveikinimai iš JAV muzikos grando

Kovo 8-11 dienomis Gdanske vyko tarptautinis chorinė muzikos festivalis, kuriame dalyvavo šešiolika chorų iš Vokietijos, Švedijos, Lenkijos, Čekijos, Estijos, Latvijos, Rusijos ir net keturi chorai iš Lietuvos. Konkursinėje programoje Lietuvių chorai suspindėjo tikrąją šio žodžio prasme.

Kauno Vytauto bažnyčios kamerinis choras „Cantate Domino“, vadovaujamas Rolando Daugėlos laimėjo aukso medalį, maža to, buvo pripažintas geriausiu viso festivalio choru.

Lietuvos chorai – išskirtinai stiprūs

Su laurais iš festivalio grįžo ir Vilniaus Algirdo muzikos mokyklos mergaičių choras DIXI, (vad. Snieguolė Meškauskienė). Mergaitės savo kategorijoje taip pat pelnė aukso medalį. Sidabru pasipuošė Kauno Šv. Kryžiaus bažnyčios mišrus jaunimo choras „SongDeo“ (vad. Vita Tamulionytė Rusteikienė), jauniausieji – Marijampolės vaikų choras „Želmenėliai“ (vad. Valdas Mačiulskas) gavo bronzos diplomą.

Laimėtų apdovanojimų svorį dar labiau sustiprina faktas, kad konkurso komisijoje išsirikiavo pasaulinio garso chorinės muzikos meistrai: Rihardas Dubra ( Latvija), Amrožas Čopi (Slovėnija), Javieras Busto (Ispanija), profesorius Grzegorzas Rubinas (Lenkija) ir muzikos mokslų daktaras Janas Rybarskis (Lenkija).

Konkurso vertinimo komisijos nariai vienbalsiai tvirtino, kad bendrame festivalio audinyje Lietuvos chorai išsiskyrė aukštu atlikimo lygiu, ką paliudija ir pelnyti apdovanojimai.

Pasaulio geriausiųjų sveikinimai

Choro „Cantate Domino“ konkursinės programos įrašą nusiuntus JAV chorinės muzikos žvaigždei, kompozitoriui Mortenui Lauridsenui, kuris už nuopelnus Amerikos kultūrai apdovanotas Amerikos Meno medaliu Baltuosiuose rūmuose paties George'o Busho, netrukus atskriejo sveikinimo žinutė: „Nuostabu! Puikus choras, nepriekaištinga pusiausvyra tarp balsų, profesionaliai suvaldytas. Pasiklausius įrašo, nesunku suprasti, kodėl laimėjote pirmąją vietą. Sveikinu!“

„Cantate Domino“ – įdomus choras, turintis talentingą dirigentą. Choro atliktas lietuvių kompozitoriaus Vaclovo Augustino kūrinys „Anoj pusėj Dunojėlio“ – vienareikšmiškai geriausias konkursinės programos darbas. Labai įdomi ir Ugis Paulinš - „Missa Rigensis: II. Gloria“ interpretacija. Pasirinkta įdomi konkursinė programa, labai gera bendra choro kryptis , puikus vokalas. Na, ir nuostabios choro moterys, kurios vienareikšmiškai pranašesnės už vyrus“, – šelmiškai šypsodamasis sakė Javieras Busto.

Amrožas Čopi negailėjo pagyrų choro vadovui Rolandui Daugėlai: „Charizmatiškas dirigentas, žinantis, kaip iš choristų išspausti maksimumą. Linkėdamas visko geriausio, sveikinu jus už nuveiktus darbus ir sėkmę. Dėkoju už „Muziką“, kuria su mumis dalinatės.“

Pasveikino švenčiančią Lietuvą

Gdansko festivalis – tai ne tik chorų konkursas, bet visų pirma chorinės muzikos entuziastų susitikimas. Be dainavimo, koncertų Gdansko bažnyčiose chorai turėjo galimybę pasivaikščioti po miestą, saugantį turtingą tūkstančio metų istoriją.

Lenkijos šiaurinėje pakrantėje įsikūręs Gdanskas – vienas iš gražiausių Lenkijos pajūrio miestų.

Maža to, Gdanskas suvaidino svarbų vaidmenį Europos kultūroje ir istorijoje. Būtent čia prasidėjo Solidarumo judėjimas, atvedęs Vidurio ir Rytų Europą prie išsilaisvinimo.

Kovo 11-osios rytą choras „Cantate Domino“ pasveikino laisvę švenčiančią Lietuvą Europos Solidarumo centre giedodami Lietuvos himną.

„Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos rytas padovanojo emociškai labai stiprių išgyvenimų. Giedoti Lietuvos himną švenčiant Lietuvos laisvės šventę vietoje, kurioje kurioje gimė opozicija Lenkijos komunistiniam režimui, sunkiai žodžiais nupasakojama patirtis“, – sakė choro vadovas R.Daugėla.

Uždarymo koncerte – neoficialus chorų himnas

Europos solidarumo centras įsikūręs šalia Gdansko laivų statyklos. Penkių aukštų pastate yra parodų salės, biblioteka, konferencijų salės ir biurai, kuriuos įvairios NVO nuomoja nemokamai.

Europos solidarumo centro pastato architektūra turi aiškią užuominą į laivus, kurie čia buvo statomi. Išorinių pastato sienų dekorui naudojamas metalas padengtas rūdimis. Statinio sienos yra pasvirusios ir sudaro įspūdį, kad jose yra įtrūkimų. Vienareikšmiškai sveikintinas nepriekaištingos šiuolaikinės architektūros pavyzdys.

Po apsilankymo centre, sveikinimų Lietuvai, choristai išskubėjo į festivalio rezultatų paskelbimą. Pasipuošę aukso medaliu ir statulėle geriausias festivalio choras „Cantate Domino“ buvo pakviestas į sceną atlikti nugalėtojų kūrinio. Choras pasirinko neoficialiu Lietuvos chorų, o ir tautos himnu tapusį Ksavero Sakalausko -Vanagėlio kūrinį „Kur giria žaliuoja“.

Prie „Cantate Domino“ prisijungė ir kiti Lietuvos chorai, pritardami iš koncertų salės galo. Jaudinančią akimirką gomurį spaudė ašaros ne tik choristams, bet ir lenkų klausytojams. „Aukščiausius apdovanojimus pelnome eilinį kartą. Tačiau pasiekimai tarptautiniame Gdansko chorinės muzikos festivalyje mums tikrai neeilinė patirtis. Minint atkurtos Lietuvos šimtmetį, kovo 11-ąją įteikti apdovanojimai jaudina ypatingai – mane, choristus, kauniečius ir visą Lietuvą, su kuria dalinamės savo pergale ir džiaugsmu“, – sakė R.Daugėla.

Susiję nariai

Rolandas Daugėla

Rolandas Daugėla

Choro dirigentas, Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos docentas, Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazijos mokytojas ekspertas. Chorų "Cantate Domino", "Cantica" ir "Vivere Cantus" meno vadovas ir dirigentas. 6 tarptautinių chorų festivalių ir konkursų ciklo "Lituania Cantat" meno vadovas. Pasaulio lietuvių dainų švenčių vyr. dirigentas. Tarptautinių chorų ir orkestrų festivalių Europoje žiuri komisijos pirmininkas ir narys.

Edita Grudzinskaitė

Edita Grudzinskaitė

Teatrologė, tekstų organizatorė, viešųjų ryšių specialistė

Komentarai