Į Vyriausybės kultūros ir meno premijas pretenduoja 20 kūrėjų

Vyriausybės kultūros ir meno premijų komisija, kurią sudro pirmininkė Lietuvos nacionalinio muziejaus generalinė direktorė Rūta Kačkutė, meno istorikė Rasa Antanavičiūtė, kinotyrininkė Gražina Arlickaitė, baleto solistas Eligijus Butkus, architektas Tomas Grunskis, rašytojas Antanas Jonynas, vertėjas, literatūros kritikas Laimantas Jonušys, menotyrininkas Valentinas Klimašauskas, muzikologas, kompozitorius Linas Paulauskis, teatrologė Daiva Šabasevičienė, kultūros viceministrė Daina Urbanavičienė ir Ministro Pirmininko patarėja Gabrielė Žaidytė, paskelbė kūrėjų, pretenduojančių gauti 2023 metų premijas, sąrašą. Įvertinusi 58-ių pasiūlytų kandidatų veiklą kultūros ir meno srityje, komisija per tarpinį balsavimą atrinko 20 pretendentų gauti Vyriausybės kultūros ir meno premijas.
Tarp atrinktų kandidatų penki muzikai:
muzikologė Daiva Kšanienė;
styginių kvartetas „Chordos“;
vargonininkė, dėstytoja Renata Marcinkutė-Lesieur;
kompozitorė Juta Pranulytė;
kompozitorius, chorvedys, atlikėjas, pedagogas Antanas Laimutis Vilkončius
Trys rašytojai:
prozininkė, eseistė Gintarė Adomaitytė;
prozininkas, dramaturgas, poetas, literatūros tyrinėtojas, scenaristas Rimantas Kmita;
prozininkas, dramaturgas, eseistas Herkus Kunčius;
Trys aktoriai:
teatro ir kino aktorius, režisierius Arvydas Dapšys;
aktorė Eglė Eutropija Mikulionytė;
aktorius, kultūros vadybininkas Egidijus Stancikas;
Penki menininkai:
dailėtyrininkė, pedagogė Aleksandra Aleksandravičiūtė;
menininkas Žygimantas Augustinas;
menininkų duetas Neringa Černiauskaitė ir Ugnius Gelguda;
menininkė, fotografė Dovilė Dagienė;
menininkas Julijonas Urbonas;
Keturi vadybininkai:
renginių režisierė, choreografė Leokadija Dabužinskaitė;
knygų leidėja, redaktorė Giedrė Kadžiulytė;
kultūros vadybininkė Gintarė Masteikaitė;
muziejininkė Aldona Snitkuvienė;
Vyriausybės kultūros ir meno premijos skiriamos Lietuvos, taip pat pasaulio lietuvių kultūros ir meno kūrėjams ir veikėjams už svarų indėlį į kultūrą ir meną ir ypatingus šios srities nuopelnus.
Vyriausybės kultūros ir meno premijų komisija, įvertinusi pretendentų veiklą Lietuvos kultūros ir meno kontekste, baigiamajame posėdyje atrinks asmenis, kuriems rekomenduoja skirti premijas.
Pagal premijų skyrimo nuostatus kasmet skiriama ne daugiau kaip 12 Vyriausybės kultūros ir meno premijų. Premijos skiriamos Lietuvos, taip pat pasaulio lietuvių kultūros ir meno kūrėjams ir veikėjams už svarų indėlį į kultūrą ir meną bei ypatingus šios srities nuopelnus. Vyriausybės kultūros ir meno premijos skiriamos nuo 1997 metų, premija yra 340 bazinių socialinių išmokų dydžio. Premijos gali būti skiriamos pavieniams pretendentams arba pretendentų kolektyvui. Premija, skiriama kolektyvui, paskirstoma po lygiai kiekvienam jo nariui. Pakartotinai siūlyti pretendentą galima praėjus 5 metams po premijos skyrimo.