In Memoriam Maestro Lionginui Abariui

Publikuota: 2022-04-22 Autorius: LMS informacija
Prof. Lionginas Abarius

Balandžio 22-ąją amžinybėn iškeliavo Lietuvos chorinės muzikos patriarchas, kompozitorius, dirigentas, pedagogas profesorius Lionginas Abarius. 

Atsisveikinimas su Maestro Lionginu Abariumi vyks 2022 m. balandžio 29 d. nuo 16.00 val. Vilniaus laidojimo rūmų „Ritualas“ VI salėje (Olandų g. 22, Vilnius). Balandžio 30 d. 8.00 val. – Šv. Mišios, Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika Šv. Kazimiero koplyčioje. Balandžio 30 d. 12.00 val. – urnos išnešimas. Laidotuvės Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje. 

Artimieji prašo atvykusiųjų pagerbti velionio atminimą apsiribojant vienu gėlės žiedu ir dėkoja už suprantingumą.

***

Daugelis Lietuvos dainų švenčių dalyvių kartų prisimins prof. L. Abariaus dirigento mostą. Lionginas Abarius daugelį metų buvo neatsiejama dainų švenčių dalis ir siela.

Profesorius sukūrė pasaulietinės ir religinės muzikos kūrinių. Minėtinos dainos „Sedula“, „Beržas“, „Eglė“, stambūs vokaliniai kūriniai „Pavasario sonata“, „Trys spalvos“ (stalinizmo aukų atminimui; atlikta 1989 m. spalio 21 d. autoriaus gimimo 60-mečio proga), „Pavasaris“ ir kt. Skambios dirigento harmonizuotos lietuvių liaudies dainos. Sukūrė daug giesmių ir keletą mišių. 1994 m. bažnytinės muzikos konkurse už mišias „Dieve, globok jaunimą“ pelnė pirmąją premiją, o 1996 m. analogiškame konkurse pirmąją premiją gavo už giesmę „Atleisk man, Viešpatie“. Paminėtinos mišios „Dieve, globok Lietuvą“, giesmės „O salutaris“, „De profundis“, „Sveika, Marija“, „Iš skausmo gelmių“, „Tėve mūsų“, „Kruvinojo sekmadienio malda“, „O Dieve šventas“. 1996 m. išleista bažnytinės muzikos rinktinė „Iš Tavo rankos, Dieve“. Sudarė dainų rinkinių chorams, parašė straipsnių ir koncertų recenzijų.

Lionginas Abarius gyvenimo ir muziko kelią pradėjo Zarasų krašte. Gimė 1929 m. rugpjūčio 8 d. Maniuliškėse , o pirmasis jo muzikos mokytojas buvo Antazavės parapijos vargonininkas Juozas Dugnas. Jau 1944–1945 m. pamaldų metu penkiolikmetis Lionginas Abarius pavaduodavo savo mokytoją, o 1946–1948 m. savarankiškai vargonininkavo Avilių parapijoje (Zarasų raj). Baigęs Antazavės progimnaziją, 1948–1953 m. Vilniaus J. Tallat-Kelpšos muzikos mokykloje pas A. Kačanauską mokėsi solinio dainavimo, o pas A. Ilčiuką choro dirigavimo. Mokydamasis dainavo ir skudučiavo Lietuvos valstybiniame dainų ir šokių liaudies ansamblyje. 1953–1958 m. choro dirigavimo studijas tęsė tuometinėje Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (doc. A. Budriūno klasė). Studijuodamas vadovavo Pavilnio kultūros namų chorui, buvo Vilniaus medicinos darbuotojų dainų ir šokių ansamblio chormeisteris. Konservatoriją baigė su pagyrimu. Vėliau, 1956-1962 m. dėstė choro dirigavimą Vilniaus J. Tallat-Kelpšos muzikos mokykloje. Choro mokomąsias programas papildė lietuvių ir užsienio kompozitorių kūriniais. Jo vadovaujamas moksleivių choras dalyvavo 1960 m. respublikinėje dainų šventėje. Nuo 1961 m. Respublikinio muzikos mokytojų mišriojo choro vienas iš dirigentų, nuo 1966 m. meno vadovas ir vyr. dirigentas. Choras padėjo Lietuvos muzikos mokytojams chorvedžiams pakelti savo kvalifikaciją, surengė daug koncertų ir išpopuliarino įvairių kūrinių.

1963-1981 m. L. Abarius vadovavo Lietuvos valstybinio radijo ir televizijos chorui, kuris repertuare turėjo apie 1000 įvairių epochų ir stilių kūrinių, surengė per 700 koncertų Lietuvos miestuose ir miesteliuose bei svetur. LRT fonduose yra išsaugota daug choro kūrybos. Dirigentas daug dėmesio skyrė lietuvių muzikai, tačiau propagavo ir užsienio klasikų bei šiuolaikinių kompozitorių kantatų ir oratorijų žanro kūrinius. Choro koncertuose skambėjo G. Verdi „Requiem“, S. Moniuszkos „Krymo sonetai“, J. S. Bacho Mišios h-moll, L. van Beethoveno Devintoji simfonija, F. Mendelssohno kantata-baladė „Pirmoji Valpurgijų naktis“, G. Vivaldi „Gloria“, I. Stravinskio „Psalmių simfonija“, G. Sviridovo „Patetinė oratorija“, P. Ebeno kantata „Karčioji žemė“ ir kt. Iš lietuvių kompozitorių kūrinių minėtini: J. Naujalio mišios „Švenčiausių Kristaus Žaizdų garbei“, Č. Sasnausko „Requiem“, S. Šimkaus kantata „Atsisveikinimas su tėvyne“, E. Balsio kantata „Saulę nešantis“, J. Juzeliūno trečioji simfonija „Žmogaus lyra“ ir simfonija-oratorija „Cantus magnificat“, V. Jurgučio oratorija „Donelaitis" ir kt. 1974 m. L. Abariaus vadovaujamam chorui buvo suteiktas nusipelniusio kolektyvo vardas.

Nuo 1981 m. L. Abarius dėstė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (tuometinė Valstybinė konservatorija) Choro dirigavimo katedroje, 1991 m. jam suteiktas Lietuvos muzikos akademijos profesoriaus vardas, 1988-1995 m. vadovavo LMTA horo dirigavimo katedrai. Vadovaudamas Choro dirigavimo katedrai pertvarkė ir tobulino choro dirigentų rengimo planus, įvedė bažnytinių chorų vadovų specializaciją ir kt. J. Naujalio gimimo 120 metinių proga (1989) surengė pirmąjį jaunųjų dirigentų konkursą ir mokslinę konferenciją, o 1990 m. suorganizavo pirmąjį tarptautinį J. Naujalio jaunųjų dirigentų konkursą. 1989 m. dirigavo Baltijos muzikos akademijos studentų jungtiniam chorui Vilniuje, Leningrade, Maskvoje, Rygoje ir Taline. Išugdė didelį būrį choro dirigentų.

Nuo 1965 m. vadovavo visoms respublikinėms dainų šventėms ir chorų sąskrydžiams, 1977-ais - 3-osios respublikinės moksleivių dainų šventės meno vadovas ir vyr. dirigentas, 1990 m. Lietuvos tautinės dainų šventės, 1994 m. ir 1998 m. II Pasaulio lietuvių dainų švenčių Kaune ir Vilniuje dirigentas, 1991 m. Baltijos studentų dainų šventės „Gaudeamus-XI“ Uogrėje dirigentas, moterų chorų festivalių Kretingoje ir rajoninių dainų švenčių dirigentas. Respublikinių dainų švenčių konsultantas, chorų apžiūrų ir konkursų žiuri pirmininkas arba narys, choro dirigavimo valstybinių egzaminų komisijų pirmininkas ir narys, 1994 m., 1996 m. ir 1998 m. suorganizavo J. Naujalio bažnytinės muzikos konkursus.

Prieš kelis metus švęsdamas savo 90 metų jubiliejų ir niekada humoro jausmo nestokojantis Maestro juokavo prisimindamas savo gimtąjį kalvotą ir ežeringą Zarasų kraštą: „Jau taip man nuo vaikystės – lygiai nepavyksta. Draugai gyvena lygumose, o man – arba aukštyn eini, arba žemyn.“

 

Nuotraukų galima rasti čia: https://www.muzikusajunga.lt/nuotrauku-galerija/lionginas-abarius

Susiję video galerijos

Lionginas Abarius

Susiję nuotraukų galerijos

Lionginas Abarius

Lionginas Abarius

2019-01-07

Susiję nariai

Lionginas Abarius

Lionginas Abarius

Choro dirigentas, kompozitorius, profesorius

Komentarai