Iškilmingas XI Tarptautinio M.K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso atidarymas

Publikuota: 2023-09-16 Autorius: Mb.info
Iškilmingas XI Tarptautinio M.K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso atidarymas

Iškilmingas Tarptautinio M.K. Čiurlionio konkurso atidarymas Vilniaus Rotušėje: iš viso pasaulio suvažiavusius dalyvius pagerbė net 5 ambasados

Itin gilias tradicijas turintis Tarptautinis M.K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursas jau devintą kartą į Lietuvos sostinę Vilnių sukvietė atlikėjus iš įvairiausių pasaulio šalių. Iškilmingoje atidarymo ceremonijoje Vilniaus širdyje- miesto Rotušėje – garbingų svečių ir konkurso dalyvių laukė ne tik jaudinanti burtų traukimo ceremonija, bet ir ypatinga staigmena.

Praleisti iškilmingą vakarą Vilniaus Rotušėje rinkosi ne tik Lietuvos klasikinės muzikos elitas, gausiai iš įvairių pasaulio kampelių suvažiavę jaunieji pianistai ir vargonininkai. Savo dalyvavimu konkursantus pagerbė net penkių Vilniuje reziduojančių ambasadų atstovai.

Nuostabia M. K. Čiurlionio simfonine poema „Miške“ – Jono Aleksos transkripcija dviems fortepijonams- visus surinkusius pasveikino Rūta ir Zbignevas Ibelhauptai. Jų duetas M.K. Čiurlionio poemai suteikė ypatingų spalvų ir ypatingo jaudulio konkursantams: Zbignevas Ibelhauptas yra ir šio konkurso žiuri narys- tad virtuoziškas skambinimas nepaliko abejonių dėl aukšto šio konkurso vertinimo lygio.

Laišku žiuri komisijos narius ir konkursantus pasveiko M.K. Čiurlionio paveldo puoselėtojas, Lietuvos Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis: „M. K. Čiurlionio dvasia skleidžiasi per jo kūrinius ir tampa minties paveldu. Klausomės, girdime savy ir atliekame kalbėdamiesi jo visokeriopo meno žodžiais su viskuo, kas yra. Ir muzika – ne tik muzika, jei suprastume ją vien kaip garsų meną, skambantį grožį. Yra daugiau. Čiurlionis liudija – taip pat kaip Bachas, Beethovenas, kad muzika yra mąstymas, mąstymo apie gyvenimą būdas ir turinys. Atraskime. Muzikos atlikėjai, dalyvaukime minties pasaulyje.“

M.K.Čiurlionio pristatymas pasauliui – vienas svarbiausių šio tarptautinio konkurso leitmotyvų. Kaip savo kalboje pabrėžė LR Kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius, artėjame prie ypatingo Čiurlionio jubiliejaus, tad geriausias jo atminimo įamžinimas - skambantys kūriniai.

Kreipdamasi į konkurso dalyvius vargonininkų komisijos narė, profesorė Renata Marcinkutė-Lesieur padrąsino jaunuosius atlikėjus: “Jūs visi jau esate nugalėtojai, nes atvažiuodami čia jau nugalėjote save, savo baimes ir savo abejones. O tai be galo daug! Tad šiame konkurse tiesiog būkite savo geriausia versija!“

Rotušės sceną užvaldęs jaunasis virtuozas iš Ukrainos Romanas Fediurko abejingų nepaliko. Publika buvo pakerėta šiuo vos aštuoniolikos sulaukusio šių metų Tarptautinio Vladimiro Horowitzo pianistų konkurso nugalėtojo pasirodymu.

Tarptautinio M.K. Čiurlionio konkurso atidarymo koncertui ypatingų „džiazuojančių“ spalvų suteikė ir buvęs šio konkurso laureatas Robertas Lozinskis.

Ne tik konkurso dalyvių, bet ir svečių laukė staigmena – apie grasiausią Lietuvos kompozitorių susirinkusiems pasakojo pats M.K. Čiurlionio provaikaitis Rokas Zubovas. Atlikęs kelis Čiurlionio kūrinius, R.Zubovas prisipažino, kad puikiai supranta, koks jaudulys dabar apėmęs konkursantus, mat, kadaise pats savo pianisto karjerą pradėjo dalyvaudamas šiame konkurse.

Burtai ištraukti. Net 43-jų jaunųjų pianistų ir vargonininkų bei juos vertinsiančios tarptautinės žiuri laukia įtempta, tačiau atradimų kupina savaitė. Patys stipriausi pianistai jau rugsėjo 22-23 dienomis turės garbės skambinti Lietuvos Nacionalinėje filharmonijoje kartu su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, diriguojant Modestui Barkauskui. Stipriausių vargonininkų grojimą galima bus išgirsti Šv.Kazimiero bažnyčioje rugsėjo 25 dieną.

Daugiau informacijos apie Tarptautinio kultūros projektų centro rengiamą konkursą galite rasti adresu https://ciurlionis.link bei https://www.facebook.com/musiccompetitionsinlithuania.

 

Komentarai