Jánosas Balázsas ir „Romantika vengriškai“ šeštajame Vilniaus fortepijono festivalyje

Publikuota: 2019-11-27 Autorius: Mb.info
Attila Kleb nuotr.

Į Lietuvos nacionalinę filharmoniją (LNF) klasikos mylėtojus vėl sutraukė Vilniaus fortepijono festivalis. Šiemet šeštąjį kartą vykstantis renginių ciklas skaičiuoja dešimtmetį ir renkasi temą „Moters meilė ir gyvenimas“. Lapkričio 23-ąją prasidėjęs ir iki gruodžio 7-osios vykstantis festivalis antradienio vakarą žiūrovams dovanojo fortepijono rečitalį „Romantika vengriškai“ – fortepijono klavišais žaidė temperamentingasis vengras Jánosas Balázsas.

Kaip anksčiau anonsavo LNF, šis ugningo temperamento muzikas publikos niekada nepalieka abejingos. Išskirtiniai yra ir jo pasirodymai Budapešte po atviru dangumi, kur susirenka tūkstančiai klausytojų. 2015 m. J. Balázsas pelnė Ferenco Listo premiją – aukščiausią Vengrijos vyriausybės apdovanojimą muzikams. Klasika į jo gyvenimą atėjo, kai pianistui buvo aštuoneri. Būdamas šešiolikos, laimėjo Listo konkursą, vėliau sekė pasirodymai didžiuosiuose Europos miestuose – jam plojo Paryžiaus, Budapešto, Briuselio, Londono ir kitų sostinių publikos. 2011-taisiais jis tapo daugiausia apdovanojimų pelniusiu vengrų pianistu.

Balázsas taip pat rūpinasi jaunosios kartos muzikiniu išsilavinimu ir yra pasiryžęs supažindinti jaunąją auditoriją su klasika. Per pastaruosius trejus metus jis beveik 100 kartų nemokamai grojo savo koncertą „Muzikos instrumentų pasaulis“. Šių interaktyvių koncertų vaikams tikslas – paversti klasikinę muziką labiau prieinamą.

Pristatydama koncertą, festivalio meno vadovė, pianistė Mūza Rubackytė pabrėžė J. Balázso romų kilmę ir iš ten kylantį temperamentą ir energiją. Koncertą svečias iš Vengrijos pradėjo Roberto Šumano „Vienos karnavalu“. Vėlesnėje programoje sekė dvi Frederiko Šopeno baladės, F. Listo pjesės iš ciklų „Poetinės ir religinės harmonijos“ ir „Klajonių metai. Tretieji metai“, pluoštas Johaneso Bramso vengrų šokių, kurie antradienio vakarą skambėjo legendinio vengrų pianisto György Cziffros transkripcijų pavidalu.

Iš tiesų, jo soliniai pasirodymai siūlo neeilinę patirtį stebint šio atlikėjo kelionę skambant žymių klasikų kūriniams. Balázsas vos atsisėdęs ant kėdės prisiliečia prie fortepijono ir nukreipia savo energiją į instrumentą. Publika stebėjo abi koncerto dalis neišleidusi nei garso – kas užmerktomis akimis, kas susikaupęs, kas susižavėjęs, kad akylai ausimis ir akimis stebintis vakaro svečio meistrystę.

Artimiausia VI Vilniaus fortepijono festivalio renginys – lapkričio 28 dieną LNF Didžiojoje salėje, kur pasirodys pianistas iš Rusijos Nikita Mndoyantsas. Skambės trijų XIX a. romantikų: F.Šopeno, J. Bramso ir R. Šumano muzika.

 

Komentarai