Klaipėdoje ir toliau triumfuoja violončelė

Publikuota: 2017-05-08 Autorius: MB inf
Klaipėdoje ir toliau triumfuoja violončelė

Įpusėjus susižavėjimo šūksniais lydimam Klaipėdos tarptautiniam violončelės festivaliui ir konkursuilankytojų nuostaba ir dėmesys tik auga. 58 violončelei skirtimuzikos, teatro, kino, šokio ir dailės renginiai, vykstantys gegužės 1–6 dienomis, sutraukė ne tik Lietuvos, bet ir iš keliasdešimt kitų užsienio šalių atvykusius violončelės gerbėjus.

Ištikimieji muzikos ir meno fanatikai nuo pat ankstaus ryto iki vėlaus vakaro dalyvauja renginiuose, kurie vyksta net 22 Klaipėdos vietose.„Tokio tipo festivalių Lietuvoje tikriausiai dar nėra buvę“, – pirmosiomis dienomispradiniais įspūdžiais dalinosi žiūrovai.

Trečiadienio programoje netrūko eksperimentų, šiuolaikinio skambesio ir ekscentriškumo. Rytui prasidėjus nuo „Keliaujančių violončelių“ koncertų, pasklidusių po įvairias miesto viešąsias erdves, violončelės profesionalai skubėjo stebėti Monikos Leskovar (Kroatija) meistriškumo kursų ir Ramutės Kalnėnaitės dirbtuvių.

Antroji dienos pusė buvo pilna šiuolaikinių netikėtumų.Eksperimentinės muzikos atstovas, Fluxusjudėjimo gerbėjas, violončelininkas AntonLukoszevieze (Jungtinė Karalystė) atliko išskirtinį muzikos ir vaizdo performansą.Audiovizualinius šiuolaikinės muzikos horizontus taip pat praplėtė kompozitorės Justės Janulytės „Smėlio laikrodžiai“. Išskirtinė violončelės garsų ir atlikėjus apgaubiančių vaizdų bei šviesųkombinacija privertė stebėtis. „Tai tikrai buvo tai, ko nė nesitikėtum“, – prasitarė lankytojai.Šią netikėtumo nuotaiką pastiprino ir ekscentriškasis violončelininkas RushadEggleston (JAV). Jo pasirodymenetrūko vaikščiojimo stalais ir grojimo, atliekant jogos pozas.

Į kino salę meno gurmanus sukvietė garsiųjų filmų apdovanojimų AcademyAwardnominantas, režisierius Josh Aronson (JAV). Nors paprastai premjeras režisierius palieka tokiems prestižiniams filmų festivaliams kaip SundanceFilmFestival, Europinę filmo „Talentas jaučia alkį“ premjerą Josh Aronson sutiko suplanuoti būtent Klaipėdos tarptautinio violončelės festivalio metu. „Kol kas tai yra geriausias ir didžiausias festivalio atradimas“, - neslėpė susižavėjimo žiūrovai, atsiliepdami apie filmą, pasakojusį keturių legendinio violončelininko PaulKatz mokinių gyvenimo istorijas.

Ketvirtadienįbuvo išrinkti visų keturių Klaipėdos tarptautinio violončelės konkurso amžiaus grupių laureatai. Konkurso komisiją sudarė keturiolika rinktinių Lietuvos ir užsienio violončelės atlikėjų ir pedagogų. Jaunųjų konkurso dalyvių komisijos pirmininkas Romanas Armonas didžiavosi galįs grįžti į simbolinę profesionaliosios violončelės gimimo vietą. Jis taip pat pabrėžė išskirtinį festivalio programos novatoriškumą sulygindamas jį su gaiviu pajūrio vėju. Vyriausiosios amžiaus grupės komisijos pirmininkas David Geringas ir kiti komisijos nariai liko nustebinti aukštu konkurso dalyvių pasiruošimo lygiu. Keturių amžiaus grupių pirmųjų vietų nugalėtojai (nuo jauniausio iki vyriausio): Patricija Kasteckaitė (Lietuva), DaniilNikonov (Rusija), JanSekaci (Rumunija) ir RustemKhamidulin (Rusija).

Tuo tarpu festivalio programa, neleisdama meno gerbėjams nė kiek atsikvėpti, pažėrė dar daugiau naujų įspūdžių. „Keliaujančias violončeles“ tradiciškai sekė meistriškumo kursai, kuriuos šįkart vedė Silvija Sondeckienė, o popiet įvyko Lietuvos instrumentų meistrų paroda. Lankytojai galėjo iš arti stebėti, kaip iš medžio gimsta instrumentai, ir sužinoti visas profesines meistro paslaptis. Kamerinės muzikos koncerte karaliavo Armonas UssDuo atliekama gausi lietuvių kompozitorių kūryba, o vakarinis pasirodymas laužė visus A. Vivaldi „Metų laikų“ standartus – šokio teatras „PadiDapiFish“ ir Klaipėdos violončelių kvartetas pateikė šiuolaikinę šio kūrinio improvizaciją. Šį premjerinį kūrinį lydėjo išskirtinės ovacijos. Gausią ketvirtadienio programą užbaigė Justas Kulikauskas. Violončele ir elektronika atliekami žymiausi populiariosios muzikos hitai sulaukė stipraus klausytojų palankumo.

Penktadienis daugeliui muzikos gerbėjų prasidėjo anksti, kuomet skanauti rytinės kavos mieste vėl kvietė būrys violončelininkų, o mažiesiems Klaipėdos lėlių teatre rodytas spektaklis „Tėtis ir jūra“ nukėlė į muzikos ir šviesų pasaulį. Visi norintys pagilinti savo įgūdžius ir žinias rinkosi į Razvan Suma (Rumunija) dirbtuves ir Tatjanos Kuc vedamą seminarą-pamoką, o PauCasals fondo atstovas JordiPardo pristatė fondo veiklą ir jo teikiamas galimybes violončelininkams. Kamerinės muzikos gurmanai skubėjo į Duo Urba (Vokietija) popietės rečitalį, kur skambėjo ne tik gerai žinomi S. Rachmaninov ar C. SaintSaëns kūriniai, bet ir A. Schnittke bei N. Kapustin kūryba.

Vakarą vainikuoja Klaipėdos tarptautinio violončelės konkurso laureatų apdovanojimo ceremonija ir 100 violončelių orkestro, diriguojamoDavidGeringo, pasirodymas. Ištikimiausi melomanai vakaro pabaigai pasilikotalentingųjų virtuozų LarsDanielsson (Švedija) ir GuarneriCelloDuet (Lietuva-Vokietija) atliekamasklasikos ir džiazo improvizacijas.

Šeštadienis, paskutinioji festivalio diena, skiriama šeimoms. Gausią ryto programą kartu su po Klaipėdą keliaujančiomis violončelėmis pradės „Suzuki violončelių orkestras“, kuriame groja net ir vos vienerių metų sulaukę vaikai. Taip pat vyks „Violončelės pleneras“, kuriame galima ne tik kartu muzikuoti, bet ir piešti. Klaipėdos lėlių teatras dar kartą rodys specialiai violončelių festivaliui kurtą spektaklį „Tėtis ir jūra“.

Popietės rečitalis „Antikvariniai instrumentai – modernus skambesys“ kvies pasiklausyti rinktinių klasikos kūrinių, atliekamų GuarneriCelloDuet, kurį sudaro Vytautas Sondeckis (Lietuva-Vokietija) ir SvenForsberg (Švedija-Vokietija).

Paskutinis festivalio vakaras išties ypatingas. Solistai David Geringas (Lietuva-Vokietija), Karine Georgian (Armėnija-Jungtinė Karalystė) ir Boris Andrianov (Rusija) pasirodys kartu su žymiuoju Liepojos simfoniniu orkestru, kuriam diriguos Modestas Pitrėnas. Programoje skambėsdidingieji P. Čaikovskij, R. Strauss ir E. Elgar kūriniai.

Nakties koncertas, nors ir numatytas po atviru dangumi, neleis sušalti. Jungtinis energingųjų violončelininkų Melo-M (Latvija) ir C-Jam (Estija) projektas „BlackCelloSabbath“ surengs išskirtinį šou, kuriame girdėsime Rammstein, FreddieMercury, MarcusMumford, Kurt Cobain, OzzyOsbornir kitų atlikėjų gerai pažįstamus, nuotaiką keliančius kūrinius.

 

Visa programa:www.celloklaipeda.com

Komentarai