Klasikinės gitaros įžymybės viešės Baltijos gitarų festivalyje

Publikuota: 2018-06-13 Autorius: MB inf.
Klasikinės gitaros įžymybės viešės Baltijos gitarų festivalyje

Į Baltijos gitarų festivalį, vyksiantį birželio 15–17 d. Birštone, šiemet pakviesti ir savo koncertus surengs net trys klasikinės gitaros pasaulyje itin ryškūs solistai – italų žvaigždė, gitaros Paganiniu tituluojamas Aniello Desiderio, vienas aktyviausių šių dienų čekų gitaristų Vladislavas Bláha bei subtiliu muzikalumu ir barokinėmis interpretacijomis garsėjanti Raphaella Smits iš Belgijos. Jie papildys jau ir taip įspūdingą iki šiol festivalį aplankiusių muzikantų sąrašą, tarp kurių yra tokie atlikėjai kaip Los Andželo gitarų kvartetas (JAV), Roland Dyens (Prancūzija), Amadeus Duo (Vokietija ir Kanada), Judicaël Perroy (Prancūzija), Eden Stell gitarų duetas (Didžioji Britanija) ir kiti.

Vienas ryškiausių pastarųjų dešimtmečių italų gitaristų Aniello Desiderio jau po pirmųjų savo rečitalių beveik prieš trisdešimt metų kritikų buvo pavadintas il fenomeno. Kadaise kilęs susižavėjimas iš Neapolio kilusiu gitaristu ilgainiui išaugo į stulbinantį tarptautinį pripažinimą, kvietimus koncertuoti svarbiausiose pasaulio salėse, ryškiausiuose festivaliuose ir bendradarbiauti su žymiausiais orkestrais bei kitais atlikėjais. Net 18 laimėtų konkursų sąrašas atlikėjo biografijoje atrodo įspūdingai ir tik patvirtina jo dar vaikystėje gautą vunderkindo etiketę. Kaip vienoje iš recenzijų rašoma, Aniello Desiderio grojimas užburia aistra, su kuria jis neria į atliekamą muziką. Tai kvapą gniaužiantis pozicijų keitimas, žonglierių triukus primenantys arpeggio, ferrari maniera prašvilpiančios garsų virtinės, o taip pat ir ištobulinta garso išgavimo kultūra, pakerint savo besvore elegancija.

Aniello Desiderio atliekamos muzikos repertuaras labai platus – nuo Paganini ar tokių gitaros klasikų kaip Isaaco Albenizo, Joaquin Rodrigo kūrinių iki eskperimentinių tango ir baroko muzikos improvizacijų. Aniello Desiderio talentą įvertino ir džiazo gitaristas bei kompozitorius Johnas McLaughlinas, patikėjęs jam savo 2012 m. koncerto „Thieves and Poets“ premjerą Europoje, o paskui kartu surengęs koncertų turą JAV.

Kita šių metų festivalio viešnia – Raphaella Smits iš Belgijos – turbūt viena savičiausių gitarisčių iš visų iki šiol koncertavusių Baltijos gitaros festivalio scenoje. Jos neslepiama aistra – baroko epochos muzika, o ypač įspūdingos Johanno Sebastiano Bacho kūrinių interpretacijos, atliekamos barokine aštuoniastyge gitara. Muzikantė ne tik nevaržo savęs rinkdamasi instrumentą iš savo gausios kolekcijos (tarp jų tiek restauruotos XVIII a., tiek šiuolaikinių meistrų gitaros), bet ir ieškodama repertuaro ar sudarinėdama itin intriguojančias ir konceptualias koncertų programas. Savo naujausią 2016 m. pabaigoje įrašytą albumą Raphaella Smits sudarė iš kūrinių, kurių autoriai vienaip ar kitaip bendradarbiavo su vienu žymiausių XX a. gitaros virtuozų Andreas’u Segovia. Gausiuose kritikų atsiliepimuose neslepiamas susižavėjimas išskirtiniu muzikalumu, garso spalvų pojūčiu ir subtilia improvizavimo laisve. Birštono festivalyje, tikėtina, bus galimybė išgirsti būtent aštuoniastyge gitara Raphaellos Smits atliekamus kūrinius, tarp kurių turėtų būti ir žymioji J.S. Bacho Čakona iš Partitos Nr. 2 smuikui solo, o taip pat dvi siuitos iš naujausio muzikantės albumo.

Čekų gitaros virtuozas Vladislavas Bláha 2014 m. surengė rečitalį garsiojoje Carnegie Hall salėje ir sužavėjo visko mačiusią Niujorko publiką. Dalį šios įspūdingos ir techniškai labai sudėtingos programos muzikantas pasiryžęs pristatyti ir Birštone. Pats Vladislavas Bláha šiuo metu yra vienas aktyviausių Čekijos gitaros atlikėjų – jis ne tik nuolatos koncertuoja, bet ir organizuoja festivalius, veda meistriškumo kursus, leidžia albumus, vadovauja Čekijos klasikinės gitaros asociacijai. Įspūdingai atrodo ir su juo bendradarbiaujančių kompozitorių sąrašas, tiek dedikavusių jam savo kūrinius, tiek ir patikėjusių atlikti premjeras. Tikra legenda jau tapo istorija kaip žymiojo „Usherio valso“, kurį sukūrė Nikita Koshkinas, dedikaciją Vladislavas Bláha gavo po to, kai kompozitorius išgirdo su kokia neįtikėtina įtaiga jis atlieka šį kūrinį. Ne tik tobula technika, bet ir sugebėjimas prisijaukinti naujas partitūras bei įtikinamai jas interpretuoti, drąsa eksperimentuoti, ieškoti atlikimo technikos naujovių ir gitaros skambėjimo galimybių akivaizdžiai atsispindi ir Bláhos koncertų programose.

2018 m. Baltijos gitarų festivalį taip pat papildys įvairūs nemokami renginiai, tarp kurių ypač laukiamas yra praėjusių metų Baltijos gitarų festivalio konkurso Grand Prix laimėtojo lenkų gitaros talento Aleksandro Pankowskio vel Jankowskio koncertas birželio 16 d. Taip pat vyks tarptautinis klasikinės gitaros konkursas, seminarai apie improvizaciją ir scenos baimės suvaldymą, ekskursija po Birštoną.

Komentarai