Knyga apie Mokytoją

Publikuota: 2020-01-08 Autorius: Bronislovas SKIRSGILAS
Knyga apie Mokytoją

Sausio trečiosios pavakarę choro dirigentas Arūnas Pečiulis, atidėjęs savo darbus Zalcburge, į Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatoriją sukvietė visus, norinčius prisiminti buvusį šios mokyklos dėstytoją, miesto ir Žemaitijos krašto mėgėjų chorų puoselėtoją Stanislovą Juščių (1931–2015). Pretekstas susirinkti buvo knygos apie S. Juščių ,,Daina mano miestui“ pristatymas. Ją bendradarbiaudami parengė ilgametė Mokytojo kolegė Nelė Gricienė ir jo mokinys Arūnas Pečiulis.

Kaip knygos pratarmėje rašo A. Pečiulis, Mokytojo kūrybos kelias Klaipėdoje tęsėsi daugiau kaip keturis dešimtmečius. Jis vadovavo Pieno kombinato mišriam chorui, daugelio konkursų laureatui, vėliau – ,,Dailės“ kombinato mišriam chorui, o išėjęs į užtarnautą poilsį subūrė senjorų chorą ,,Alna“, su kuriuo koncertuota ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje, Suomijoje, kitose šalyse. Su savo vadovaujamais chorais S. Juščius dalyvavo visose Klaipėdos ir Lietuvos, Pasaulio lietuvių dainų šventėse (1955–2010). Mokytojas buvo daugelio dainų švenčių vyriausiasis dirigentas, įvairių vertinimo komisijų narys, mėgėjų chorų konsultantas. Ugdydamas jaunąją chorvedžių kartą, vadovaudamas mėgėjų chorams, S. Juščius įnešė nemažą indėlį į Klaipėdos ir Pamario krašto chorinės kultūros ugdymą.

Į renginį susirinko daugybė buvusių S. Juščiaus mokinių (pirmasis diplomą gavo 1963, paskutinis –1993 metais), bendramokslių, bendradarbių, žvejonių bičiulių. Chorvedžio atminimą pagerbė konservatorijos direktorė Loreta Jonavičienė, buvusi vadovė Biruta Vaišienė, ilgametis Klaipėdos liaudies operos vadovas ir kolega profesorius Kazys Kšanas, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovė Laima Vilimienė.

Knygą pristatė viena jos sudarytojų Nelė Gricienė. Leidinyje yra S. Juščiaus prisiminimų apie vaikystės ir jaunystės, studijų metus, pedagoginį ir chorvedybinį darbą, pasakojimų apie muzikos mokyklos direktorių kompozitorių J. Karosą, kolegas. Pateikiami Mokytojo rašyti straipsniai apie chorinės kultūros problemas, pluoštas kolegų, draugų ir mokinių prisiminimų.

Vakarą maloniai pagyvino S. Juščiaus sukurta muzika, atliekama jo suburto choro ,,Alna“ (vadovė Olga Lebedeva). Gražiai skambėjo Rūtos Agafonovienės ir Irenos Petrulionienės vokalinis duetas. Staigmena buvo lietuviškų intonacijų kupinos trijų dalių pjesės birbynei atlikimas. Šį birbynės dėstytojo, kolegos ir žvejonių bičiulio Kazimiero Biliūno (1919–1979) atminimui skirtą S. Juščiaus kūrinį, pritaikęs jį smuikui, meistriškai pagriežė Minsko muzikos akademijos absolventas, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro koncertmeisteris Aliaksandras Koshevaras, akompanavo Virginija Ruzgienė.

S. Juščiaus dukra Eglė konservatorijos muziejui perdavė savo tėvo dainų švenčių medalius.

Komentarai