Konkursas į Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovo pareigas nukeliamas

Publikuota: 2017-10-20 Autorius: MB inf.
Konkursas į Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovo pareigas nukeliamas

Šiandien, spalio 20 d. turėjęs įvykti konkursas į Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovo pareigas yra nukeliamas dėl galimų konfidencialumo pažeidimų.

Spalio 18 d. Seimo Kultūros komiteto posėdžio metu Seimo narys Vytautas Juozapaitis pareiškė, jog turi konfidencialios informacijos apie vykstantį konkursą ir pretendentus į jį. Siekdama išsklaidyti abejones dėl galimos įtakos konkursui, Kultūros ministerija raštu kreipėsi į Seimo narį Vytautą Juozapaitį su prašymu paaiškinti, kokią konfidencialią informaciją jis turi ir iš kokių šaltinių ją gavo. Vakar vakare Ministerijai atsiųstame atsakyme Seimo narys V.Juozapaitis neatsakė į iškeltus klausimus.

Norėdama, kad konkursas vyktų maksimaliai skaidriai, Kultūros ministerija sieks išsiaiškinti, kokia konfidenciali informacija buvo nutekinta ir kokiais būdais tapo žinoma Seimo nariui Vytautui Juozapaičiui. Tuo tarpu konkursas yra atidedamas.

Seimo TS-LKD frakcijos narys V. Juozapaitis atsako į kultūros ministrės klausimus bei kreipiasi į Prezidentę ir Ministrą Pirmininką

2017 m. spalio 19 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys prof. Vytautas Juozapaitis pateikia atsakymus į kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson kreipimąsi „Dėl galimo konfidencialios informacijos apie vykstantį konkursą atskleidimo“. Kartu parlamentaras kreipiasi ir į Lietuvos Respublikos Prezidentę bei Ministrą Pirmininką.

„Kreipimesi, kurį gavau iš kultūros ministrės pateikiami ne tik sunkiai suvokiami klausimai cituojant kitus Seimo narius, tačiau svarbiausia – paminamas parlamentinės kontrolės principas, kadangi ministerija pati imasi dar neregėtos parlamento ar šiuo atveju Seimo nario kontrolės. Seimo statutas apibrėžia Kultūros komiteto pareigas, kurios yra Kultūros ministerijos ir kultūros įstaigų kontrolė. Man nėra suprantama ministrės rašte nurodoma mano šeimos nario sąsaja su atliekama parlamentine kontrole, priešingai, šiuo ministrės raštu galimai bandoma pažeisti Konstitucijos 62 straipsnio 3 dalyje įtvirtinta nuostata, kad Seimo narys už balsavimus ar kalbas Seime negali būti persekiojamas“, – teigė V. Juozapaitis.

Parlamentaras pažymi, jog Seimo statutas apibrėždamas Seimo komitetų įgaliojimus, jų kompetencijai priklausančiais klausimais, nustato, kad atliekant parlamentinę kontrolę, Seimo komitetas turi teisę išklausyti ministerijų, kitų valstybės institucijų informaciją ir pranešimus, kaip vykdomi Lietuvos Respublikos įstatymai ir kiti Seimo priimti teisės aktai. Taip pat Seimo statute Kultūros komitetui nustatyta veiklos kryptis – atlikti Kultūros ministerijos ir kultūros institucijų parlamentinę kontrolę, išklausyti ministerijų, visuomenės informavimo ir kitų valstybės institucijų ir įstaigų informaciją bei pranešimus, kaip vykdomi įstatymai ir kiti Seimo priimti teisės aktai, susiję su komiteto kompetencijai priskirtais klausimais.

„Vertinant Seimo Kultūros komitete 2017 m. spalio 18 d. vykusį posėdį pažymiu, jog jo metu, užduodamas klausimus kultūros ministrei, vykdžiau Seimo nariui Konstitucijos ir įstatymų pavestas pareigas, atsižvelgdamas į savo, kaip Seimo nario kompetenciją. Posėdžio metu kėliau klausimus, kaip kultūros ministrė užtikrina informacijos apsaugą organizuodama konkursą į Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovo pareigas. Kultūros ministrė pateikė atsakymus, kuriuos įvertinau“, – atsako Seimo narys.

Į rašte keliamus klausimus dėl konkurso organizavimo teisėtumo ir tikslingumo, taip pat dėl konkurso atitikimo jau minėtiems skaidrumo, nešališkumo ir profesionalumo principams, turėtų atsakyti ne parlamentinę kontrolę vykdantis subjektas (Seimas ar Seimo narys), tačiau konkursą organizuojantis subjektas – kultūros ministrė.

„Dėl kultūros ministrės rašte paminėto ir Kultūros komiteto 2017 m. spalio 18 d. posėdyje nedalyvavusio asmens, mano dukros – Ievos Juozapaitytės, visą informaciją ir medžiagą dėl buvusių darbo santykių galėtų pateikti Kultūros ministerijai pavaldi įstaiga – Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras. Man nėra suprantama kultūros ministrės rašte nurodoma mano dukros sąsaja su atliekama parlamentine kontrole, priešingai, šiuo kultūros ministrės raštu galimai bandoma pažeisti Konstitucijos 62 straipsnio 3 dalyje įtvirtinta nuostata, kad Seimo narys už balsavimus ar kalbas Seime negali būti persekiojamas“, – atsako V. Juozapaitis.

Prie atsakymo pridedamas su konkursu susijusių dokumentų rinkinys, kurį panagrinėjus aiškiai matyti, kad atsakius į pirmą paklausimą, nebūtų kitų. O siekiant užtikrinti konkurso skaidrumą vertėtų komisiją sudaryti objektyviai, įtraukiant įvairių struktūrų atstovus.
Dokumentų rinkinys:
http://www.muzikusajunga.lt/informacija/dokumentai/parsisiusti/ed0b3f5a50bbac0cfebf44729b3acdcd

Tačiau ministrė Liana Ruokytė-Jonsson vengia konsultuotis su menų specialistais, dėl ko ir kyla pagrįstos abejonės jos inicijuotais procesais.

 

Komentarai