Kreipimasis į muzikų bendruomenę 

Publikuota: 2019-12-02 Autorius: Audronė Žigaitytė
Kreipimasis į muzikų bendruomenę 

Jau daugiau nei aštuonis mėnesius didžioji dalis Jūsų stebite ar esate tiesiogiai įvairiomis formomis įtraukti į labai negražų ir labai nesąžiningą, bet sistemingą ir tikslingą Lietuvos muzikų sąjungos vardo juodinimą. Tokiu būdu galimai siekiama apšmeižti ne tik mano asmenį, bet ir kvestionuoti visų Meno kūrėjų sąjungų veiklą.

Visą šį nelengvą sąskaitų dėl nesuvokiamų priežasčių suvedinėjimo periodą sąmoningai pasirinkau tylos poziciją ir esu nuoširdžiai dėkinga visiems, nepraradusiems sveiko proto, nepasidavusiems šmeižto ir manipuliacijų iniciatyvai. Šiandien turime atsakymus iš visų galimų institucijų: išorės audito, Lietuvos kultūros tarybos, VTEK. Atsakymas vienas: Lietuvos muzikų sąjungoje pažeidimų nėra. Visi, norintys susipažinti su pateiktomis išvadomis asmeniškai – galite kreiptis.

Tylos pozicijos, nežaidžiant pagal primygtinai bandomas primesti apgailėtinų pareiškimų ir patyčių taisykles, noriu laikytis ir toliau. Nes tikiu, jog tik darbais, o ne žodžiais įrodome savo buvimo prasmę. Ne griaudami, o tik kurdami galime išsaugoti tai, kas buvo svarbu, įtvirtinti tai, kas yra dabar ir sudėti pamatus tam, kas bus po mūsų. Todėl šiandien jaučiu pareigą pasidalinti nuo 2010 metų ir šiuo sudėtingu laikotarpiu nuveiktais darbais. Taip pat, kaip ir kiekvieną kartą, kviečiu aktyviai įsijungti į Lietuvos muzikų sąjungos veiklą tuos, kurie dar to nepadarė.

Veikla, kurią vykdėme ir tebevykdome inicijuotų Kultūros tarybos, VTEK bei kitų patikrų ir šmeižto fone:

Nors ir vėluodami, išleidome keturis „Muzikos barų“ numerius. Netrukus pasieks dėl aukščiau minėtų trikdžių sudvejintas 5-6 numeris (Spalis – Gruodis).

Reguliariai rengiame koncertus ir edukacinius renginius, tradiciškai puikiai įvyko VII Birštono vasaros menų akademija.

Surengti devyni renginiai, skirti Stanislovo Moniuškos 200 metinėms: 2 tarptautinės konferencijos (Vilniuje ir Minske), koncertai S. Moniuškos mokykloje Šalčininkuose, Valdovų rūmuose, Šv. Jonų bažnyčioje, Minske 2 koncertai, paskaitos Birštone ir Vilniuje...

Valdovų rūmuose įvyko „Didžioji muzikų šventė“, kurioje S. Karoso Labdaros ir paramos fondo dėka apsilankė itin daug publikos. Tad gražiai pagerbėme šių metų „Auksinio disko“ laureatus ir visus šventės dalyvius.

Kiekvieną mėnesį vyksta koncertai Druskininkų ir Birštono Eglės sanatorijose, „Kultūros paso“ susitikimai su Lietuvos moksleiviais.

Atnaujintoje LMS būstinėje veiklą pradėjo „Muzikos svetainė“. Turime tikrai jaukius namus, kuriuose gera ir patiems dirbti, ir svečius pasikviesti. Tad kiekvieną kviečiu į kardinaliai atnaujintas patalpas, kuriose, pačiame Vilniaus centre, turime ir penkiasdešimties vietų salę. Šioje salėje gali vykti kiekvieno iš Jūsų kūrybos vakarai, koncertai, nuveiktų darbų pristatymai bei pačios įvairiausios kito pobūdžio veiklos. Visus, norinčius pasinaudoti šia erdve kviečiu užsukti į svečius pamatyti gyvai, o labai greitai ateinančių metų renginių sezonui kviesime siūlyti idėjas renginiams užpildant anketas.

Per devynerius metus (vadovauju LMS nuo 2010 metų), man pavyko išlaikyti tai, ką sukūrė ankstesni LMS prezidentai Povilas Dikčius ir Rimvydas Žigaitis, pavyko išauginti LMS bendruomenę iki 317 narių (nuo 200) ir:

1. Sukurti plačios edukacinės veiklos strategiją bei viešinimo ir archyvų sklaidos sistemą: 2015 metais startavo interaktyvi LMS svetainė www.muzikusajunga.lt ir interneto parduotuvė, tapusios nuveiktų darbų, leidinių (128 išleisti CD, žurnalo „Muzikos barai“ numeriai, koncertų programos) asmenybių, renginių ir etc. sklaidos platforma ir jungtimi su socialiniais tinklais. Ypač projektas aktualus senjorams (kuriami jų veiklos profiliai) ir jauniesiems muzikams – galimybė skleisti žinią apie veiklas.

2. Sukurtas aktyvaus oraus senėjimo modelis – „Kartų sugyvenimo namai“. 2015 m. Kultūros ministerijai įteiktas projektas (su architektūriniu priešprojektiniu siūlymu ir sąmata), kuriame išdėstyta idėja jungti skirtingas muzikų profesines veiklas su regionine kultūros politika. Kaip veiklų strategijos bandymas kiekvienais metais organizuojama 10 dienų Birštono vasaros menų akademija. Taigi, kuriame ne vienadienį įvykį-festivalį, o nuoseklią veiklų sistemą – mums svarbu užtikrinti nenutrūkstamą ilgalaikį meninį-kūrybinį-edukacinį procesą.

3. Kuriami nauji žanrai: 2014 m. Birštono vasaros menų akademijos dienomis sukurti 6 teatralizuoti konceptualūs koncertai, skirti įvairaus amžiaus publikai, o ypač – vidurinių mokyklų moksleiviams; 2015 m. – sukurtas analogo pasaulyje neturintis Medijų operos žanras – pastatyta G, Verdi „Traviata“, pradėjusi profesionaliosios lietuvių operos istoriją (pastatymui naudoti 1931 – 2003 metų įrašai).

4. Nepaisant sudėtingo finansavimo ir nuolat trūkstančių lėšų (projekto finansavimas nesiskiria nuo 2000 metų) – leidžiamas vienintelis Lietuvoje muzikinis žurnalas su CD „Muzikos barai“. Per 20 leidybos metų man vadovaujant (esu „Muzikos barų“ redaktorė nuo 1998 m.) išleista ir 128 CD „Muzika visiems“ kolekcija, kurioje – Lietuvos muzikų įrašai.

5. Kiekvienais metais teikiamas „Auksinio disko“ prizas labiausiai nusipelniusiems muzikams. Pasižymėję muzikai pristatomi valstybiniams ir vyriausybiniams apdovanojimams.

6. Per 9 metus itin taupant ir tikslingai kaupiant lėšas pavyko renovuoti LMS būstinę (Gedimino pr. 32-2, 140 kvadratinių metrų) ir pritaikyti LMS renginiams – nedidelėje, iki 50 asmenų talpinančioje erdvėje dabar jau galime rengti kamerinius koncertus, meistriškumo kursus, muzikinių filmų peržiūras, pažintinius susitikimus, rodyti ir kurti Medijų operos spektaklius (sukurta inovacinė-eksperimentinė bazė), edukacinius renginius moksleiviams ir pan.

7. 2018 m. pradėjus įgyvendinti „Kultūros paso“ projektą, aktyviai įsijungėme į edukacinę veiklą, kuriai parengiau 4 ekspertų patvirtintus projektus. „Kultūros paso“ renginiai vyksta LMS būstinėje ir išvažiuojamosios pamokos visoje Lietuvoje.

8. Sukurta vienintelė visų muzikų (ne tik LMS narių) lūkesčius atitinkanti sklaidos sistema – vietų, kuriose gali vykti renginiai duomenų bazė bei muzikos ir meno mokyklų duomenų bazė. Šios sistemos dėka skatiname muzikų savitarną – iniciatyviausi muzikai patys gali lengvai organizuoti renginius, o LMS leidybos grupė padedame viešinti renginius, kuriame plakatus, afišas, skrajutes ir pan.

Taigi šiandien, visgi įgyvendinus visus sumanytus renginius, paruošus Lietuvos muzikų sąjungos būstinę – visų mūsų namus – naujoms veiklos galimybėms, susidūrus su šališku ir neobjektyviu viešosios informacijos pateikimu, kreipiuosi į visus klausdama: ar vienas žmogus, turintis vienintelį tikslą – griauti – yra nesustabdomas ir gali įtakoti Jūsų, laisvų LR piliečių, LMS bendruomenės narių sąmonę, pasirinkimą ir dešimtmečiais vyravusį pasitikėjimą? Ar logiška, kad atsisakius tenkinti asmenines ir politines Vytauto Juozapaičio ambicijas, priešu tapau ne tik aš, bet ir LMS Taryba, visi, kurie neatsisakė toliau bendrauti ir bendradarbiauti?

Belieka tik apgailestauti, kad mūsų laisvoje ir nepriklausomoje šalyje, visą gyvenimą kultūrai tarnavęs žmogus užtarnautą faktinį profesinio poilsio periodą pasitinka nepelnytai juodinamas ir valkiojamas žemiausiomis ir su bet kokiu žmogiškumu prasilenkiančiomis priemonėmis...

Visus, kurie nori susipažinti su atnaujinta LMS būstine ir turi klausimų dėl veiklos perspektyvų, kviečiu derinti susitikimų laiką elektroniniu paštu: audrone@muzikusajunga.lt arba skambinti tel. +370 68614066

Prof. Audronė Žigaitytė-Nekrošienė
LMS prezidentė

Susiję nuotraukų galerijos

Komentarai