Kviečia Kintų muzikos festivalis

Publikuota: 2015-06-04 Autorius: Paulina Nalivaikaitė
Kviečia Kintų muzikos festivalis

Birželio 4 d. Vilniaus rotušės kamerinėje salėje vyko Kintų muzikos festivalio spaudos konferencija, kurioje ketvirtą kartą vyksiantį festivalį pristatė jo įkūrėja ir direktorė Audra Juodeškienė, festivalio meno vadovas Gediminas Gelgotas, Šilutės savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis bei kompozitorius, Vilniaus savivaldybės choro „Jauna muzika“ vadovas Vaclovas Augustinas. Šiais metais Kintų muzikos festivalis vyks liepos 1-17 dienomis.

Konferenciją pradėjo vienas iš festivalio iniciatorių ir nuolatinių dalyvių  – Naujų idėjų kamerinis orkestras, pagriežęs Arvo Pärto Siluano dainą. Ne veltui pasirinktas šio kompozitoriaus kūrinys šiemet estų kūrėjo, švenčiančio 80-metį, muzika taps festivalio muzikine dominante.

A. Juodeškienė, pristatydama Kintų muzikos festivalį, akcentavo greitą jo augimą: praeitais metais jis iš lokalaus virto į tarptautinį, o šiais metais tapo asociacijos Europe for Festivals – Festivals for Europe (EFFE) nariu. Tai aukšto lygio Europos festivalius vienijanti organizacija, į kurią Kintų festivalis priimtas, įvertinant jo aukštą muzikinį lygį ir integraciją lokaliu, nacionaliniu ir tarptautiniu mastu.

Kalbėdama apie festivalio tikslus, A. Juodeškienė pabrėžė siekį mažinti atotrūkį tarp periferijos ir didžiųjų miestų: Kintai – unikali vietovė Lietuvos pamaryje, kuris turi vertingą kultūrinį palikimą, įskaitant Mažosios Lietuvos atmintį, todėl festivalio vieta esanti puiki, tačiau negausiai eksploatuojama: pasak festivalio direktorės, ateityje planuojama ruožą nuo Kintų iki Ventės rago paversti menininkų rezidencija, erdve, kurioje muzikai galėtų rengti savo kūrybinius užmojus.

Anot G. Gelgoto, pasakojusio apie muzikinę festivalio dalį, šiais metais publikos laukia gausios pažintys su svečiais iš užsienio, tarp kurių – ekstravagantiškoji fleitininkė iš Japonijos Misao, itin sėkmingai komerciškai plėtojanti savo karjerą, duetas iš Vokietijos The Twiolins, propaguojantis plačiai auditorijai priimtiną progresyvią šiuolaikinę muziką, styginių kvartetas iš Islandijos Skark. Apskritai Kintų muzikos festivalio repertuare didžiąją dalį užima modernios / šiuolaikinės muzikos kompozicijos, daug dėmesio skiriant minimalizmui ir progresyviai šiuolaikinei muzikai.

Festivalį pradės koncertas, dedikuotas A. Pärtui – šio iškiliausio nūdienos kūrėjo skirtingais laikotarpiais parašytas chorines kompozicijas atliks Vilniaus savivaldybės choras “Jauna muzika”, vadovaujamas V. Augustino. Kalbėdamas apie A. Pärto muzikos patirtį, V. Augustinas pasakojo apie sau ir vadovaujamam kolektyvui svarbius tiesioginius ir netiesioginius susidūrimus su šiuo estų kompozitoriumi, kurio pagavi ir dvasinga muzika, skleidžianti taiką, dažnam tampa nepamirštamu muzikiniu potyriu.

IV Kintų muzikos festivalio naujovė – specialiai festivaliui suburtas jaunimo orkestras, kurio nariai – ir Lietuvos, ir užsienio jaunieji atlikėjai. Taip pat festivalio programoje – jau tradicija tapęs naktinis koncertas su NIKO bei meistriškumo kursai, kuriuose su moksleiviais profesinėmis paslaptimis dalinsis šio ansamblio nariai – smuikininkė Augusta Jusionytė bei violončelininkas Justas Kulikauskas. Pastarasis muzikas tapo ir šių metų festivalio reziduojančiu atlikėju, kuriam suteikiama galimybė įgyvendinti drąsiausius kūrybinius užmojus. Šįkart J. Kulikauskas kvies pasiklausyti Dmitrijaus Šostakovičiaus muzikos ir elektronikos jungties.

Festivalį pabaigs įspūdingas vizualines ir garsines patirtis žadanti G. Gelgoto simfonija Extracultural, skambėjusi prestižinėje Leipcigo Gewandhaus salėje, o tik ką – ir Vilniaus festivalyje. Šį kartą festivalio jaunimo orkestrui bei NIKO vadovaus ne muzikos autorius –  jis vietą užleis Martynui Stakioniui, jaunam ir labai perspektyviam dirigentui, šiemet baigusiam Nacionalinę Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklą.

 

 

 

Komentarai