Kviečia XXIV tarptautinis Thomo Manno festivalis 2020

Įpusėjanti liepa yra puikus metas naujai pažinti gimtosios šalies vietas, kurioms aplankyti iki koronaviruso pandemijos galbūt vis pritrūkdavo vieno kito vasaros savaitgalio, paskirto dideliems renginiams arba užjūrio kelionėms. Kuršių nerija – unikalus gamtos kampelis, viliojantis tyru oru bei ramybe. Tačiau jis turi ką pasiūlyti ir kultūrinių atostogų mėgėjams, kuriuos jau šį šeštadienį pradžios koncertu kvies didžiausias tęstinis renginys Neringoje – Thomo Manno festivalis „ORŲ ŽENKLAI“
Į Neringą – kultūros maršrutu: 5 lankytinos vietos ieškantiems įspūdžių
Vokiečių literatūros klasiko ir Kuršių nerijos gerbėjo Thomo Manno vardu pavadintas festivalis š. m. liepos 11–18 d. vyks jau 24-ąjį kartą ir tradiciškai apims muzikos, žodžio, meno bei kino programas. Jų renginiai pasklis po įvairius kurorto kultūros objektus. Be to, Neringoje daugėja ir naujų bei atnaujintų lankytinų vietų – pats metas jomis papildyti savo maršrutą. Anot dr. Linos Motuzienės, festivalį rengiančio Thomo Manno kultūros centro direktorės, bent penkios – būtinos aplankyti visiems, kas ieško netikėtų įspūdžių bei nuodugnesnio krašto pažinimo.
Klasikinės muzikos koncertai Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje
1888-aisiais pastatyta neogotikinė raudonų plytų bažnyčia, atlaikiusi karus ir sovietų okupaciją, žavi savo jaukumu bei ramybe. Vidurvasarį čia galima apsilankyti ne tik per pamaldas, bet ir per Thomo Manno festivalio muzikos programos koncertus. Jie – festivalio ašis, kuria prasideda ir baigiasi renginių ciklas. Čia skamba europinės klasikos opusai ir lietuvių kompozitorių kūriniai, atliekami ansamblių ir solistų. Šiemetinio festivalio pradžios koncerto, vyksiančio liepos 11 d. 19.00 val., intriga – išskirtinis pasaulinio garso lietuvių dirigentės Mirgos Gražinytės-Tylos pasirodymas su choru „Aidija“ ir solistais. Kitomis dienomis improvizuotoje scenoje laukiama kitų pripažintų bei debiutuojančių akademinės scenos talentų: Kauno kvarteto, fortepijoninio trio „Kaskados“, kitų ansamblių bei solistų.
Popietės rašytojo Thomo Manno vasarnamio terasoje
Rašytojo Thomo Manno Nidoje tarpukariu pastatytame mediniame vasarnamyje šiandien veikia memorialinis muziejus su ekspozicija, apžvelgiančią rašytojo kūrybinį kelią bei jo šeimos gyvenimą. Festivalio metu muziejaus terasoje skamba literatų, istorikų, politikų įžvalgos ir polemika, pristatomos naujos knygos – tai tradicinė vadinamosios žodžio programos renginių vieta, kartu žavinti ir puikiu peizažu, kurį garsusis vilos savininkas lygino su Italija. Šiemet čia, be kita ko, bus galima iš pirmų lūpų išgirsti specialistų įžvalgų apie kurorto istorinę praeitį bei architektūrą – užsukite į istorikės dr. Nijolės Strakauskaitės knygos „Juodkrantės kurorto aukso amžius“ bei ekspertų kolektyvo sudaryto Neringos architektūros gido pristatymus.
Kinas ir kava Kuršių nerijos istorijos muziejuje
Kuršių nerijos istorijos muziejus – dar viena festivalio žodžio programos renginių vieta. Čia prieš vidurdienį susitinkama pagurkšnoti gardžios kavos ir pasiklausyti festivalio kuratorių komandos narių skaitomų Thomo Manno kūrinių ištraukų. O vakarais, 22 val. – pasižiūrėti vaidybinių ir dokumentinių filmų dideliame ekrane ir pabendrauti su jų kūrėjais. Šiemet programoje – Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos kinematografininkų darbai, tarp jų – tarptautiniuose kino festivaliuose puikiai pasirodžiusios juostos „Rūgštus miškas“ (rež. Rugilė Barzdžiukaitė), „Animus animalis“ (rež. Aistė Žegulytė), kurias pristatys autorės, Agnieszkos Holland „Ponas Džounsas“ ir kt. Festivalio kino programa sudaroma padedant Goethe‘s institutui bei Lenkijos institutui Vilniuje.
Apsilankymas Urbo kalno švyturyje
Šį poilsio sezoną duris lankytojams atvėręs Nidos švyturys – apie 30 m aukščio marinistinės kultūros paminklas ant Urbo kalno – nuo liepos 9 d. iki rugsėjo vidurio svečių laukia kasdien 10–19 val. Bilietus galima įsigyti švyturio kasoje. Norintieji nelaukti eilėje kviečiame susiplanuoti vizitą iš anksto ir apie pageidaujamą apsilankymo laiką pranešt el. p. svyturys.nidoje@gmail.com. Urbo kalnas – viena pirmųjų vietos gyventojų apželdintų kopų. XIX a. pabaigoje ėmusis šių darbų, pradėtos ir švyturio statybos. Dabartinis švyturys yra ano pirmtako „palikuonis“, iškilęs jau pokariu, o štai link jo vedantį senąjį akmenimis grįstą taką su 200 laiptelių rasite ir dabar.
Juodkrantė – kultūrinė stotelė mažiems ir dideliems
Viešint Neringoje, verta stabtelėti Juodkrantėje. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Pamario galerijoje veikia paroda „Briedis kopose ir kiti Kuršių nerijos gyvūnai“ iš klaipėdiečio kolekcininko Aleksandro Popovo XIX a.–XX a. pirmos pusės Rytų Prūsijos tapybos ir grafikos rinkinio. Čia eksponuojama 40 paveikslų ir estampų, vaizduojančių laukinius bei naminius krašto gyvūnus ir paukščius, tad ši paroda turėtų patikti ne tik Rytprūsių daile besidomintiems suaugusiesiems lankytojams, bet ir jauniausiems kurorto svečiams. Pasivaikščiojimą verta pratęsti Raganų kalne – unikaliame medinių skulptūrų parke po atviru dangumi, kuriame eksponuojama apie 100 Lietuvos tautodailininkų ir menininkų darbų. Pakeliui tiesiai savo išmaniajame telefone, interneto svetainėje www.raganukalnas.lt, galima perskaityti jo istoriją ir patogiai susiorientuoti pagal pateiktą skulptūrų žemėlapį.
Susipažinti su išsamia Th. Manno festivalio programa ir įsigyti bilietus į renginį galima interneto svetainėje www.mann.lt
2020 m. liepos 11 d. Atidarymo koncertas
19.00 val., Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia
Bilietų į šį koncertą internetu nebeparduodame, tačiau prekiausime bilietais prieš koncertą Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje.PRADŽIOS KONCERTAS AR ŽEMĖJE ROJUS YRA?
Lietuvių liaudies daina Aisva mudu abudu, Atl. Kamerinis choras Aidija
JOHANN SEBASTIAN BACH (1685–1750) Fuga iš sonatos smuikui solo C-dur BWV 1005, Atl. Frank Stadler (smuikas, Austrija)
JOHANN SEBASTIAN BACH Choralas Nr. 59 Ich steh an deiner Krippen hier | Stoviu prie Tavo, lopšio iš Kalėdų oratorijos, BWV 248 VI, Atl. Kamerinis choras Aidija
MIECZYSŁAW WEINBERG (1919–1996) I dalis Nieśmiertelność | Nemirtingumas iš Simfonijos Nr. 9, op. 93, Atl. Kamerinis choras Aidija, Sigutė Gražinienė (fortepijonas)
MIECZYSŁAW WEINBERG Fragmentai iš antrosios sonatos smuikui solo Nr. 2, op. 95, Atl. Frank Stadler (smuikas)
GINTARĖ BAUERYTĖ (1997*) Ar Žemėje Rojus yra? (ž. B. Mar), Atl. Kamerinis choras Aidija, Frank Stadler (gitara)
OLA GJEILO (1978*) Serenity | Ramybė, Atl. Kamerinis choras Aidija, Frank Stadler (smuikas)
EUGÈNE YSAŸE (1858–1931) Sonata smuikui solo d-moll, op. 27 Nr. 3 Ballade | Baladė, Atl. Frank Stadler (smuikas)
Arabų meilės daina "Kum ja nadim", Atl. Kamerinis choras Aidija, Frank Stadler (smuikas)
ERIC WHITACRE (1970*) Five Hebrew Love Songs | Penkios žydų meilės dainos, Atl. Kamerinis choras Aidija, Sigutė Gražinienė (fortepijonas), Frank Stadler (smuikas),
Diriguoja Mirga Gražinytė-Tyla
Koncertą veda muzikologė Vytautė Markeliūnienė
2020 m. liepos 12 d., sekmadienis
20.00 val. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia
FESTIVALIO DEBIUTAI. REČITALIS
BALYS DVARIONAS (1904–1972) Kūriniai fortepijonui
RAMINTA ŠERKŠNYTĖ (1975*) Fantasia
ROBERT SCHUMANN (1810–1856) Ciklas Fantasiestücke | Fantastinės pjesės, op. 12
Atl. Elžbieta Liepa Dvarionaitė (fortepijonas)
Koncertą veda muzikologė Vytautė Markeliūnienė
(Fotografija Miglos Zavadskienės)
22.00 val. Kuršių nerijos istorijos muziejus (Pamario g. 53, Nida)
KINO NAKTYS NIDOJE
Filmas "Rūgštus miškas", 2018
Po filmo pokalbis su režisiere Rugile Bardžiukaite. Moderatorius Aurimas Švedas
Filmas pristatomas bendradarbiaujant su Goethe’s institutu Vilniuje
2020 m. liepos 13 d., pirmadienis
11.00 val. Kuršių nerijos istorijos muziejus
Thomo Manno kūrybos skaitymai. Skaito Antanas Gailius (lietuvių k.)
16.00 val. Rašytojo Thomo Manno memorialinis muziejus
Knygos Neringa. Architektūros gidas pristatymas.
Dalyvauja leidyklos "Lapas" įkūrėja Ūla Ambrasaitė, istorikas Vasilijus Safronovas, architektas Martynas Mankus
20.00 val. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia
TRIJŲ KONCERTŲ CIKLAS, skirtas Ludwigo van Beethoveno 250-osioms gimimo metinėms
„Hommage à Ludwig“. Pirmasis koncertas
LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770–1827) Styginių kvartetas Nr. 12 Es-dur, op. 127
Kauno kvartetas: Karolina Beinarytė-Palekauskienė (I smuikas), Aistė Mikutytė (II smuikas), Eglė Lapinskė (altas), Saulius Bartulis (violončelė)
Koncertą veda muzikologė Rima Povilionienė
22.00 val. Kuršių nerijos istorijos muziejus (Pamario g. 53, Nida)
KINO NAKTYS NIDOJE
“Taste the waste”, dok. f., 2011 m., 90 min., Vokietija. Rež. Valentin Thurn
Kodėl išmetame tiek daug maisto? Kaip galime sustabdyti tokį švaistymą? Neįtikėtikėtina, tačiau tai tiesa: pakeliui nuo fermos iki valgomojo puse maisto išmetama į sąvartyną, net nepasiekus vartotojo.
Filmas vokiečių, anglų k. su lietuviškais subtitrais.
Filmas pristatomas bendradarbiaujant su Goethe’s institutu Vilniuje
2020 m. liepos 14 d., antradienis
11.00 val. Kuršių nerijos istorijos muziejus
Thomo Manno kūrybos skaitymai. Skaito Ruth Leiserowitz (vokiečių k.)
16.00 val. Rašytojo Thomo Manno memorialinis muziejus
"Žieminiai česnakai, vabzdėjimas ir judėjimo greitis"
Diskusija su poetu, vertėju Gyčiu Norvilu. Moderatorius Laurynas Katkus
20.00 val. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia
FORTEPIJONINIS TRIO „KASKADOS“: Rusnė Mataitytė (smuikas), Edmundas Kulikauskas (violončelė), Albina Šikšniūtė (fortepijonas)
RAMINTA ŠERKŠNYTĖ (1975*)
ARVO PÄRT (1935*) Mozart-Adagio
JOHANNES BRAHMS (1833–1897) Fortepijoninis trio C-dur, op. 8
Koncertą veda muzikologė Rima Povilionienė
22.00 val. Kuršių nerijos istorijos muziejus (Pamario g. 53, Nida)
KINO NAKTYS
“Linkėjimai iš Fukušimos”, vaidybinis f., 2016 m., 108 min., Vokietija. Rež. Doris Dörrie
Filmas pristatomas bendradarbiaujant su Goethe’s institutu Vilniuje
2020 m. liepos 15 d., trečiadienis
11.00 val. Kuršių nerijos istorijos muziejus
Thomo Manno kūrybos skaitymai. Skaito Laurynas Katkus (lietuvių k.)
16.00 val. Rašytojo Thomo Manno memorialinis muziejus
ŽODŽIO PROGRAMA
What kind of history do we need at the time of the Anthropocene?
Diskusija su kultūros istoriku Marek Tamm (Estija). Moderatorius Aurimas Švedas (diskusija lietuvių ir anglų kalbomis)
20.00 val. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia
TRIJŲ KONCERTŲ CIKLAS, skirtas Ludwigo van Beethoveno 250-osioms gimimo metinėms
„Hommage à Ludwig“. Antrasis koncertas
Atlieka: Wolfgang Holzmair (baritonas, Austrija)
Gaiva Bandzinaitė (fortepijonas, Austrija)
Koncertą veda muzikologė Vytautė Markeliūnienė
22.00 val. Kuršių nerijos istorijos muziejus (Pamario g. 53, Nida)
KINO NAKTYS
Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus), dok. f., 2018 m., 70 min., N 13, Lietuva, Rež. Aistė Žegulytė
Filmą pristatys autorės. Filmas lietuvių kalba su angliškais subtitrais.
Filmas pristatomas bendradarbiaujant su Goethe’s institutu Vilniuje
2020 m. liepos 16 d., ketvirtadienis
11.00 val. Kuršių nerijos istorijos muziejus
Susitikimas su jaunųjų kūrėjų esė konkurso laimėtojais.
Moderatorius Laurynas Katkus
16.00 val. Rašytojo Thomo Manno memorialinis muziejus
Thomo Manno bičiulių diena
"Thomo Manno Kalnas ir Platono Ola: vaizdinio genealogijos klausimu"
Pokalbis su filosofu, politiku Mantu Adomėnu. Moderatorė: Irena Vaišvilaitė
20.00 val. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia
LIETUVIŠKOS MUZIKOS VALANDA
Kompozitoriaus Vidmanto Bartulio (1954–2020) kūrybos vakaras
Die Niemandsrose (S. Bartulio aranžuotė smuikui ir fortepijonui)
Atl. Karolina Beinarytė-Palekauskienė (smuikas), Albina Šikšniūtė (fortepijonas)
Styginių kvartetas Nr. 2 Psalmės
Atl. Kauno kvartetas: Karolina Beinarytė-Palekauskienė (I smuikas), Aistė Mikutytė (II smuikas), Eglė Lapinskė(altas), Saulius Bartulis (violončelė)
Palydžiu iškeliaujantį draugą ir mes paskutinį kartą žiūrime į apsnigtus vasario medžius...
Saulius Bartulis (violončelė), Albina Šikšniūtė (fortepijonas)
I like Marlene Dietrich, Atl. Kauno kvartetas, Albina Šikšniūtė (fortepijonas)
Koncertą veda muzikologė Vytautė Markeliūnienė
22.00 val. Kuršių nerijos istorijos muziejus (Pamario g. 53, Nida)
KINO NAKTYS
“Peak”, dok. f., 2011 m., 91 min. Vokietija, Italija. Rež. Hannes Lang
Filmas pristatomas bendradarbiaujant su Goethe’s institutu Vilniuje
2020 m. liepos 17 d., penktadienis
Nuo 13.00 VDA Nidos meno kolonija
PARODA Bitcoinų kasyba ir etninių mažumų lauko įrašai, Dalyvauja: Liu Chuang
PARODA SupaStore Akademija, Dalyvauja: Sarah Staton, įvairių Europos ir Jungtinės Karalystės meno akademijų studentės ir profesūra
16.00 val. Rašytojo Thomo Manno memorialinis muziejus
ŽODŽIO PROGRAMA
Nijolės Strakauskaitės knygos Juodkrantės kurorto aukso amžius pristatymas.
Moderuoja Ruth Leiserowitz, dalyvauja istorikas Rafal Żytyniec (Lenkija).
20.00 val. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia
TRIJŲ KONCERTŲ CIKLAS, skirtas Ludwigo van Beethoveno 250-osioms gimimo metinėms
"Hommage à Ludwig“. Trečiasis koncertas
ANTON WEBERN (1883–1945). Dvi pjesės violončelei ir fortepijonui
Atl. Edmundas Kulikauskas (violončelė), Albina Šikšniūtė (fortepijonas)
LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770–1827). Sonata fortepijonui Nr. 28 A-dur, op. 101
Atl. Daumantas Kirilauskas (fortepijonas)
ANTON WEBERN. Keturios pjesės smuikui ir fortepijonui, op. 7
Atl. Rusnė Mataitytė (smuikas), Albina Šikšniūtė (fortepijonas)
LUDWIG VAN BEETHOVEN. Fortepijoninis trio c-moll, op. 1 Nr. 3
Atl. Fortepijonins trio Kaskados: Rusnė Mataitytė (smuikas), Edmundas Kulikauskas (violončelė), Albina Šikšniūtė (fortepijonas)
Koncertą veda muzikologė Rima Povilionienė
22.00 val. Kuršių nerijos istorijos muziejus (Pamario g. 53, Nida)
KINO NAKTYS
Ponas Džounsas. Rež. Agnieszka Holland, Lenkija, Didžioji Britanija, Ukraina. 2019 m.,
119 min. Filmą pristato Rafal Żytyniec. Filmas anglų kalba su lietuviškais subtitrais.
Filmas pristatomas bendradarbiaujant su Goethe’s institutu Vilniuje ir Lenkijos institutu.
2020 m. liepos 18 d. šeštadienis
20.00 val., Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia
PABAIGOS KONCERTAS. DEBIUTAI
PIOTR ČAIKOVSKIJ (1840–1893). Souvenir de Florence | Florencijos suvenyras styginių sekstetui d-moll, op. 70
Atl. Kremerata Baltica solistai: Džeraldas Bidva (smuikas), Rakelė Chijenaitė (smuikas), Kristina Anusevičiūtė (altas), Greta Staponkutė-Rakau (altas), Giedrė Dirvanauskaitė (violončelė), Rūta Balčiūtė (violončelė)
LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770–1827). Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 4 G-dur, op. 58 (V. Lachnerio aranžuotė fortepijonui ir styginių kvintetui)
Atl. Daumantas Kirilauskas (fortepijonas) Kremerata Baltica solistai: Džeraldas Bidva (smuikas), Rakelė Chijenaitė (smuikas), Kristina Anusevičiūtė (altas), Giedrė Dirvanauskaitė (violončelė), Augustinas Treznickas (kontrabosas)
Koncertą veda muzikologė Vytautė Markeliūnienė