Lietuvos kultūros savitumas – visos tautos stiprybė

Publikuota: 2014-02-15 Autorius: MB inf.
Lietuvos kultūros savitumas – visos tautos stiprybė

Penktadienį, vasario 14 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė įteikė Nacionalines kultūros ir meno premijas šešiems šalies menininkams.

„Savo darbu niekada neleidote suabejoti nacionalinės kultūros reikšme. Ir ateityje stiprūs ir vieningi būsime tiek, kiek sugebėsime patys tikėti Lietuvos ir jos kultūros savitumu. Nacionalinė premija - tai visos tautos padėkos ir pagarbos ženklas", - teigė Prezidentė.

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos šiemet įteiktos kino operatoriui Jonui Griciui už Lietuvos kino poetikos pagrindų sukūrimą, aukščiausią vizualinę kino kultūrą, už profesinę sąžinę; aktoriui Donatui Banioniui už Juozo Miltinio teatro legendos tąsą šiuolaikiniame teatre ir kine; kompozitoriui Faustui Latėnui už Lietuvos teatro skambesį, už muziką, kaip visavertę teatrinio vyksmo dalyvę; kompozitoriui Giedriui Antanui Kuprevičiui už plačią muzikinės raiškos gamą, nuo miuziklo iki operos ir baleto; rašytojui Vladui Braziūnui už poetinius atradimus, gilinantis į lietuvių kalbos lobyną ir baltiškąją pasaulėvoką; aktoriui Juozui Budraičiui už kūrybą, apimančią platų kultūros lauką, už novatorišką ir intelektualią aktorystę, atvėrusią langą į Lietuvą.

Pasak Prezidentės, daug pasiekę ir premijomis įvertinti laureatai - puikus pavyzdys jaunajai kartai. Iš jų būsimi kultūros kūrėjai mokosi ir semiasi įkvėpimo.

Šalies vadovė palinkėjo menininkams visada išlikti kartu su savo Tauta. Įsiklausyti į jos balsą, padėti jai atrasti savo kultūros gelmę, nepaklysti istorijos verpetuose ir kasdienybėje.

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos kasmet skiriamos už reikšmingiausius kultūros ir meno kūrinius, Lietuvos ir pasaulio lietuvių bendruomenės kūrėjų sukurtus per pastaruosius septynerius metus arba už viso gyvenimo indėlį į kultūrą ir meną.

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės kalba Nacionalinių kultūros ir meno premijų teikimo ceremonijoje

Gerbiami Nacionalinės premijos laureatai, ceremonijos svečiai, kartą per metus valstybė įvertina ryškiausius savo kūrėjus, skirdama jiems svarbiausią mūsų šalyje kultūros ir meno apdovanojimą - Nacionalinę kultūros ir meno premiją.
Kūrybiniame kelyje pripažinimo jau esate sulaukę - Jūsų sukurtais kūriniais, nufilmuotomis juostomis ir puikiais vaidmenimis žavisi daugybė Lietuvos žmonių. Nacionalinė premija įprasmina tai, kad šiandien Jūsų kūrybos klausosi, žiūri ar skaito visa Tauta.
Nacionalinė premija - tai visos tautos padėkos ir pagarbos ženklas.
Savo laikysena ir darbu niekada neleidote suabejoti nacionalinės kultūros reikšme. Ir ateityje stiprūs ir vieningi būsime tiek, kiek sugebėsime patys tikėti Lietuvos ir jos kultūros savitumu.
Ir toliau stenkimės, kad kokybiška mūsų kūrėjų muzika, literatūra, teatras, kinas pasiektų ne tik sostinę, bet ir Lietuvos regionus.
Esate pavyzdys jaunajai kartai - būsimiesiems mūsų kultūros kūrėjams. Būtent iš Jūsų jie mokosi
ir semiasi įkvėpimo.

Brangūs laureatai, artėjant Valstybės atkūrimo dienai, linkiu Jums visada išlikti kartu su savo Tauta. Įsiklausyti į jos balsą, padėti jai atrasti savo kultūros gelmę, nepaklysti istorijos verpetuose ir kasdienybėje.
Visada būkite ištikimi savo talentams, tikėkite savuoju pašaukimu ir nesustokite ieškoję.
Su artėjančia Lietuvos valstybės atkūrimo diena! Sėkmės ir stiprybės Jums visiems!

 

Sveikindamas Nacionalinės premijos laureatus, kultūros ministras Šarūnas Birutis sakė: „Jūsų indėlis į mūsų valstybės kūrimą yra neįkainojamas ir sektinas kaip gražiausias pavyzdys, stiprios ir kuriančios visuomenės pagrindas, kuris veda Lietuvą kultūringos, pilietinės, darnios ir augančios valstybės keliu.“

Pasak Š. Biručio, kultūra mes išreiškiame savo šalies tapatumą, atspindime papročius, prisimename savo kilmę ir tęsiame šviesiausių kultūrą puoselėjančių žmonių darbus. „Kultūra yra kertinis akmuo asmenybės ir valstybės glaudžiai draugystei. Kultūra –  nėra tik spektaklis, koncertas ar knyga. Kultūra tai visuma to, kaip mes suprantame savo tapatumą ir savo vietą gimtinėje, šalyje ir pasaulyje.  Tai visuma dalykų, į kuriuos įeina žinojimas, tikėjimas, menas, moralė, įstatymai, papročiai ir visi kiti gabumai bei įpročiai, kuriuos žmogus įgyja būdamas“, - pabrėžė kultūros ministras.

Nacionalinių premijų įteikimo iškilmėse F. Latėno ir G. Kuprevičiaus kūrinius atliko styginių kvartetas “Art Vio”

Nuo 1989 metų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos kasmet teikiamos už reikšmingiausius pastarųjų septynerių metų Lietuvos ir Pasaulio lietuvių bendruomenės menininkų sukurtus kūrinius, viena premija taip pat gali būti skiriama už viso gyvenimo indėlį į kultūrą ir meną.

Kasmet teikiamos ne daugiau kaip šešios Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos, kurių kiekvienos dydis – 104 tūkst. litų.

 

Komentarai