Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje – intriguojantis susitikimas su iš Miuncheno atvykstančia soliste

Publikuota: 2016-02-27 Autorius: Rasa Murauskaitė
Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje – intriguojantis susitikimas su iš Miuncheno atvykstančia soliste

Kamerinės muzikos gerbėjų laukia nepaprasta pažintis – kovo 16 d., 19 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje pirmą kartą Lietuvoje koncertuos rusų solistė, sopranas Sofija Fomina. Kartu su ja gražiausių Richardo Strausso, Gustavo Mahlerio ir Sergėjaus Rachmaninovo kūrinių programą parengė lietuvių pianistas Vytis Šakūras. Tai jau antrasis „Cirrus Music“ koncertas: pirmasis, kamerinių sonatų vakaras, sulaukė gausybės šiltų atsiliepimų. Jame V. Šakūras grojo kartu su žymiu smuikininku, Berlyno filharmonijos koncertmeisteriu Daishin Kashimoto.

Sofija Fomina – kylanti profesionaliosios scenos žvaigždė, apie kurią kalbėdami kritikai nevengia tokių epitetų kaip „nepaprasta“, „įtikinanti“ ar „subtili“, žavėdamiesi jos švariu, tačiau dramatinio intensyvumo kupinu tembru. „Net ir sudėtingas arijas S. Fomina atlieka nepaprastai gražiai“, – 2015-ųjų spalį rašė „The Times“.

Iš Rusijos kilusi atlikėja karjerą pradėjo Novosibirsko operoje, kur buvo greitai pastebėta ir toliau tęsė darbus didžiausiose pasaulio scenose. 2012 m. solistė sėkmingai debiutavo Londono karališkojoje operoje, kur sužavėjo tiek publiką, tiek kritikus. Dainininkės koncertų geografija nepaprastai išsiplėtė, ji nuolatos kviečiama koncertuoti svarbiausiose Didžiosios Britanijos, Prancūzijos bei Vokietijos operos scenose. Šiuo metu S. Fomina dirba su garsiuoju dirigentu Zubin Mehta Valstybinėje Bavarijos operoje Miunchene. Į Lietuvą S. Fomina atvyksta pirmąjį kartą asmeniniu pianisto Vyčio Šakūro pakvietimu.

„Kartu su Vyčiu tenka dirbti jau ne pirmą kartą. Man kelia nuostabą jo gebėjimas skaityti mano mintis ir tai, kaip jo atlikimas puikiai dera su mano balsu. Visuomet norėjau aplankyti Lietuvą, todėl labai džiaugiuosi, kad dabar turiu tokią galimybę“, – būsimu koncertu džiaugiasi operos solistė.

Vokietijoje gyvenantis V. Šakūras – įvairių konkursų ir festivalių dalyvis bei laureatas, daugelį metų koncertuojantis ne tik Lietuvoje, bet ir Vokietijoje, Italijoje, Šveicarijoje, Austrijoje, Didžiojoje Britanijoje, Norvegijoje ir Japonijoje. 2008-aisiais jis dalyvavo prestižiniame „Gstaad Menuhin“ festivalyje, kuriame koncertuoja ryškiausios profesionaliosios muzikos žvaigždės. Nuo 2013 m. V. Šakūras yra „Kopenhagos festivalio ansamblio“ narys.

„Prieš metus su bendraminčiais surengėme pirmąjį koncertą, kurio metu Lietuvoje griežė žymus japonų smuikininkas D. Kashimoto. Po ypatingos koncerto sėkmės nusprendėme Lietuvai pristatyti ir daugiau tarptautiniu mastu gerai žinomų muzikų. Per ilgus karjeros metus užmezgiau itin šiltus santykius su gausybe garsių atlikėjų, tad jaučiu pareigą juos pakviesti į Lietuvą, tiek skleisdamas žinią apie mūsų šalį, tiek mūsų publiką supažindindamas su geriausiais klasikinės muzikos atlikėjais”, – teigia V. Šakūras.

Šio intriguojančio dueto parengtą programą sudaro gražiausia XIX a. pab. – XX a. pr. vokiečių ir rusų kompozitorių vokalinė kūryba. Koncertą pradėsiančio G. Mahlerio dainų ciklo pagal poeto F. Rückerto eiles premjera Vienoje 1905-aisiais į istoriją įėjo kaip vienas sėkmingiausių koncertų, kuriame buvo pristatoma nauja kamerinė vokalinė kūryba. Šis opusas laikomas vienu lyriškiausių visoje G. Mahlerio kūryboje. Kalbant apie R. Straussą, sakoma, kad kiekviena daina, kurią jis parašė po vedybų su žmona Paulina, yra meilės daina, skirta jai. Koncerte skambės ištraukos iš penkių šiuo laikotarpių parašytų kompozitoriaus vokalinių ciklų: „Atsidavimas“, „Naktis“ iš op. 10, „Serenada“ iš op. 17, „Ilsėkis mano siela“, „Cecilia“ ir „Rytas“ iš op. 27, „Lopšinė“ iš op. 41a ir „Kupidonas“ iš op. 68.

Vakaro programą užbaigs rusų kompozitoriaus S. Rachmaninovo „Šeši romansai“ op. 38 – ciklas, laikomas kompozitoriaus vokalinio meno viršūne. Muzikologų teigimu, šiose dainose pasiekta unikali sintezė tarp efektingo kompozitoriaus fortepijoninio stiliaus ir delikačios balso partijų  technikos. Šis ciklas – taip pat ir kompozitoriaus pažinties su simbolistine poezijos mokykla rezultatas. Simbolistų idėjos jaučiamos subtilioje ir spalvingoje kūrinio harmonijoje, delikačiose fortepijono partijose ir išraiškinguose ritmuose. Tai ypatingo dainininko meistriškumo reikalaujantis vokalinis opusas.

 

Bilietai į vienintelį Sofijos Fominos ir Vyčio Šakūro koncertą platinami Lietuvos nacionalinės filharmonijos kasose bei internetu www.filharmonija.lt

Komentarai