LMS 85: Spektaklis KARAS IR MUZIKA

Publikuota: 2021-03-05 Autorius: Mb.info
LMS 85: Spektaklis KARAS IR MUZIKA

2014 m. sukurtas spektaklis KARAS IR MUZIKA (vaizdo įrašo fragmentas) Atlieka styginių kvartetas „Mettis“: Kostas Tumosa (smuikas), Bernardas Petrauskas (smuikas), Karolis Rudokas (altas), Rokas Vaitkevičius (violončelė). Dalyvauja Vesta Gineitytė ir Irina Nazarenko (šokis). Režisierė Marija Simona Šimulynaitė.

Kaip skamba karas? Atrodytų, muzika ir karas – sunkiai susiejamos sąvokos. Vis dėlto tarp jų galėtume rasti daug sąlyčio taškų. Kad kariai žygiuotų ritmingai, kad būryje nekiltų suirutė ir būtų įmanoma koordinuoti veiksmus, mušamas būgnas. Be muzikos sunkiai įsivaizduojamos vėliavos kėlimo ceremonijos, šventinės rikiuotės... Žmogus jau prieš dešimtis tūkstančių metų pradėjo kurti meną, taip išreikšdamas savo emocijas ir mintis, interpretuodamas jį supantį pasaulį. Visų formų menas tapo itin svarbiu individo savimonės ir civilizacijų kūrimo instrumentu. Tačiau žmoniją nuo pat pradžių lydėjo ne tik menas, bet ir agresija. Romėnų patarlė „Kai ginklai žvanga, mūzos tyli“ klaidinga, nes ir karo metais vyksta meninis gyvenimas, menas tampa ir terapija, ir ginklu. 

Muzikinio teatro „Tarp natų“ spektaklio „Karas ir muzika“ programą sudaro iliustratyvūs, efektingi Bélos Bartóko ir Dmitrijaus Šostakovičiaus styginių kvartetai. Bartóko kvartetas sukurtas 1917, Šostakovičiaus – 1946 metais. Šiuo spektakliu, kuris buvo sumanytas Pirmojo pasaulinio karo šimtmečiui paminėti, norėta pažvelgti į karo metais kurtą muziką ir atskleisti tuo metu vyravusias nuotaikas, susimąstyti apie karo beprasmybę ir jo padarinius. Po spektaklio premjeros ne vienas klausytojas braukė ašarą: „Geriau tegu jaudina karo vaizdai muzikoje nei tikrovėje“. Premjera praėjusią vasarą Birštone sutapo su įvykių Ukrainoje pradžia ir skambėjo kaip Trečiojo pasaulinio karo prevencija...

Šeši Bélos Bartóko kvartetai unikalūs šio žanro muzikos literatūroje. Ritmo laisvė, improvizacinė sudėtingos melodikos tėkmė, tarsi aforizmai trumpos temos, kontrastų netikėtumai ir paradoksalumas, variantinės ir kontrapunktinės plėtotės formos, sonatinio ciklo savitumas leidžia vengrų kompozitoriaus kūrinius lyginti su garsiaisiais pirmtakais – vėlyvaisiais Ludwigo van Beethoveno kvartetais, Bacho ir Debussy muzika, net ankstyvuoju Stravinskiu. Tačiau Bartóko kūryboje nerasime reminiscencijų ar stilizacijų: visur jis originalus ir savitas, bartokiškai išraiškingas – čia ir filosofiniai apmąstymai, ir paslaptingi peizažai, ir įnoringi skerco epizodai – tai komiškai kerėpliški, tai demoniškai grėsmingi, ir liaudiškos muzikos intonacijų protrūkiai.

Originali ir kvartetų orkestruotė. Keturi styginiai instrumentai kartais skamba kaip pučiamieji, kartais imituoja mušamuosius ar žnaibomuosius instrumentus. Neįprasti garso išgavimo būdai – beldžiantis col legno, kaukiantis glissando, mirtimi alsuojantis non vibrato, įvairūs braškėjimai ir kiti paslaptingi garsai padeda kompozitoriui kurti neįprastą kvarteto muzikai atmosferą. Antrasis kvartetas parašytas 1915–1917 metais. Kūrinys nepaprastai sudėtingas atlikti, jis persmelktas karo siaubų išprovokuotos ritmikos ir sudėtingų intonacijų, paklūstančių kompozitoriaus sumanytoms siužetinėms linijoms.

Trečiasis Dmitrijaus Šostakovičiaus kvartetas F-dur sukurtas 1946 metais. Tai vienas tragiškiausių kūrinių, kada nors parašytų styginių kvartetui, artimas kompozitoriaus karo simfonijų ciklui (Aštuntoji ir Devintoji simfonijos). Ne kartą penkių dalių kvarteto muzikoje suskamba ir pagal kompozitoriaus inicialus sukurta tema DSCH, perteikianti karo siaubų paletę.

ATLIKĖJAI

Styginių kvartetas „Mettis“: Kostas Tumosa (smuikas), Bernardas Petrauskas (smuikas), Karolis Rudokas (altas), Rokas Vaitkevičius (violončelė). Dalyvauja Vesta Gineitytė ir Irina Nazarenko (šokis). Spektaklio režisierė Marija Simona Šimulynaitė, scenografijos, kostiumų ir grimo dailininkės Simona Finkelšteinaitė, Julija Charsika, Paulina Nešukaitytė ir Vita Eidimtaitė, video instaliacijų autoriai Pijus Balkaitis ir Kazimieras Šalčiūnas. Projekto meno vadovė Audronė Žigaitytė-Nekrošienė

PROGRAMOJE 

Dmitrijus Šostakovičius         Styginių kvartetas Op.73 Nr.3 F-dur 
I d. Allegretto 
II d. Moderato con moto 
III d. Allegro non troppo 
IV d. Adagio
V d. Moderato

Béla Bartók                             Styginių kvartetas Op.17 Nr.2 
I d. Moderato 
II d. Allegro molto, capriccioso
III d. Lento 

Susiję video galerijos

Spektaklis KARAS IR MUZIKA

Susiję nuotraukų galerijos

Komentarai