LNOBT scenoje pluša meistrai: pokyčius žiūrovai pastebės rudenį

Publikuota: 2020-05-15 Autorius: Renata Baltrušaitytė
LNOBT scenoje pluša meistrai: pokyčius žiūrovai pastebės rudenį

Nors dėl visuotinio karantino netikėtai trumpesniu tapęs 100-asis Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro sezonas jau baigtas, tai nereiškia, kad teatro scenoje nieko nevyksta. Joje jau pluša kelios dešimtys vasarai numatytus scenos atnaujinimo darbus atliekančių kvalifikuotų meistrų, besistengiančių, kad rudenį į teatrą sugrįžę žiūrovai išvystų dar labiau užburiančius reginius.

Įprasto sezono metu LNOBT didžiojoje scenoje būna parodoma maždaug 150 spektaklių, tad tarp jų spėjama nebent pakeisti dekoracijas. Šiuo metu, kol artistų teatre nėra, susidarė unikali galimybė anksčiau nei planuota kibti į numatytus scenos įrangos atnaujinimo darbus.

„Dabar teatre pamatytumėte išmontuotus siurblius ir daug nupjautų vamzdžių, nes vyksta automatinės gaisro gesinimo sistemos bei scenos dūmų šalinimo sistemos renovacija. Ši įranga skirta avariniam gaisro atvejui. Žinoma, geriau, kad tų gaisrų, kaip ir iki šiol, nebūtų, tačiau savo publikos ir darbuotojų saugumu besirūpinantis teatras privalo būti pasirengęs ir tokiam netikėtumui. Nuo 1974 m., kai buvo atidarytas LNOBT, nekeista sistema, natūralu, nebeatitiko nūdienos standartų“, – pasakoja LNOBT Scenos technikos eksploatavimo ir aptarnavimo departamento Įrengimų skyriaus vadovas Darius Bačius.

Taip pat diegiama išmani elektros tinklo parametrų stebėsenos sistema. O svarbiausias šiai vasarai numatytas darbas – specialių baleto šokėjams pritaikytų grindų viršutinės dangos keitimas ir pačių baleto grindų paviršiaus išplėtimas. Tam pasirašyta sutartis su Vokietijos kompanija. Tikimasi, kad vasaros antroje pusėje į Lietuvą atvyksiantiems vokiečių meistrams prieš pradedant darbus nebereikės privalomo dviejų savaičių karantino, antraip neaišku, ar jie galėtų baigti darbus iki planuojamos sezono pradžios.

Jau ruošiamasi ir 2021 m. vasarai planuojamiems darbams. Kitąmet LNOBT numato pasitelkti ir modernią technologinio garso sistemą, leisiančią pagerinti didžiosios salės akustines savybes. Atskiri šios sistemos diegimo etapai jau įgyvendinti: pakeistas garso pultas, sumontuota garso monitoringo įranga. Tačiau tam, kad ši sistema atskleistų visus savo privalumus, dar trūksta žiūrovų salės sienose montuojamos įrangos.

Kitas ateinantiems metams planuojamas darbas – teatro orkestrinės, žiūrovų neretai vadinamos „orkestro duobe“, rekonstrukcija. Bus keičiami orkestrinės pakėlimo mechanizmai, kartu keisis jos konfigūracija: atsiras galimybė atskiras instrumentų grupes išdėstyti skirtingame aukštyje, dėl ko klausytojai salėje geriau girdės tyliau grojančius muzikos instrumentus. Šiek tiek padidės ir pačios orkestrinės plotas, o tai leis simfoninio orkestro muzikantams jaustis komfortiškiau.

Ir pagaliau – apie scenos detalę, kuri žiūrovams bus matoma bene geriausiai: 100-mečio jubiliejų švenčiantis LNOBT tikisi turėti naujas priešgarsinę bei pagrindinę scenos uždangas. Kadangi 2018 m. pradėta viešojo pirkimo procedūra, užsitęsus teisminiams ginčams, buvo nutraukta, šiuo metu rangovas yra renkamas iš naujo.

„Priešgarsinė uždanga – tai speciali kelių sluoksnių tekstilės uždanga, kuri scenos priekyje nuleidžiama tam, kad keičiant dekoracijas žiūrovai salėje negirdėtų nereikalingo triukšmo. Tokią uždangą teatras anksčiau yra turėjęs, tačiau metams bėgant jos audinys susidėvėjo, tad šiuo metu verčiamasi be jos. Tuo tarpu nauja pagrindinė, LNOBT simboliu – rūtos šakele puošta scenos uždanga, kurią sudaro dvi 12 m pločio ir 10 m aukščio dalys, galės būti atidaroma ne tik horizontaliai – į šonus, kaip yra dabar, bet ir pakilti vertikaliai“, – pasakoja D. Bačius.

101-ąjį sezoną LNOBT tikisi pradėti rugpjūčio 25 dieną Gaetano Donizetti operos „Ana Bolena“ premjera.

Komentarai