M. Gražinytės-Tylos pasirodymas Birmingeme pateko į „The Guardian“ akiratį

Publikuota: 2020-02-04 Autorius: Rūta Giniūnaitė
Andrew Fox nuotr.

Birmingemo miesto simfoninis orkestras šiemet mini savo šimtmetį ir pristato naujo sezono kūrinius. Vienas iš jų, kompozitorės Unsuk Chin kūrinys„Spira“, praėjusią savaitę pradėjo naujausią Mirgos Gražinytės-Tylos koncertą su orkestru. 2019-tųjų balandį Mirga šį kūrinį taip pat pristatė diriguodama  Los Andželo filharmonijos orkestrui.

Kompozitorė savo kūrinį įvardija kaip „koncertą orkestrui“. Šiek tiek daugiau nei ketvirtį valandos trunkantis kūrinys neabejotinai turi savo spalvą ir virtuozišką spindesį. Pavadinimas, pasak U. Chin, yra paimtas iš XVIII amžiaus logaritminės (lygiakraštės) spiralės idėjos, apibūdinančios daug natūralių pasaulio augimo procesų. Pasak šio koncerto recenzijos autoriaus, „Spiros“ muzika prasideda stipria nata ir poetiškai išblunka pabaigoje. Nepaisant didžiulės jaučiamos energijos, visos orkestro jėgos naudojamos taupiai; didžiausią įspūdį palieka preciziškumas, kūrinio skaidrumas ir visiškai harmoningas kelias nuo kūrinio pradžios iki galo, kurį užtikrina M. Gražinytė-Tyla.

Kita Birmingemo orkestro šimtmečiui skirta premjera uždarė koncertą: pirmoji dalis iš „20 mažų kūrinių“ serijos, kurią kūrė jauni kompozitoriai iki 30-ties. Liamo Tayloro-Westo „Lūžio taškai“ (Turning Points) buvo įspūdingai sklandus trijų minučių orkestro darbas, vietomis, pasak Andres Clementso, kiek per daug įtemptas, tačiau neprarandantis savo kokybės.

Žinoma, vėliau sekė Liudviko Van Bethoveno kūriniai, kurie yra nešvengiami jubiliejiniais orkestro metais. Gražinytė-Tyla dirigavo legendinio vokiečių kompozitoriaus antrąją ir ketvirtąją simfonijas. Atlikimas buvo tradicinis, ir orkestras, kurį sudaro daugiau nei 60 muzikantų, atidavė duoklę istorijai abi simfonijas atlikdamas lengvai ir be galo aiškiai, nepamiršdami nė vienos svarbios ir įtemptos simfonijų detalės.

„Garsas plaukė palengva ir suteikė klausytojams pamoką, kaip orkestras ir dirigentas turi perteikti jaudulį ir energiją: be blaškymosi ir suvokdami, kokios nuotaikos vakarui reikia", – pasakoja „The Guardian" klasikinės muzikos apžvalgininkas.

Šaltinis: theguardian.com

Andrew Fox nuotr.

Komentarai