Maestra Mūza Rubackytė – LMTA Didžiojoje

Publikuota: 2013-12-28 Autorius: Audronė Žigaitytė
Maestra Mūza Rubackytė – LMTA Didžiojoje

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos jubiliejinius, 80-uosius, metus vainikavo renginių ciklo „Meistrai Didžiojoje“ vakaras, skirtas pianistei Mūzai Rubackytei. Renginiui ypatingos šilumos suteikė ne tik scenografijos elementais virtusių fortepijonų, fotelių, stalelio ir kėdžių publikai sustatymas scenoje, bet ir vakaro emocijas atliepiantis apšvietimas bei – svarbiausia – labai šiltai vakarą vedusi ir, matyt, rimtai prie scenarijaus padirbėjusi muzikologė Lina Navickaitė-Martinelli.

Renginio nuotraukos čia

Jau įžangoje M. Rubackytę pavadinusi viena didžiųjų Lietuvos kultūros meistrių, L. Navickaitė-Martinelli pasiūlė italų šiuo atveju vartojamą terminą „maestra“ – kaip gi kitaip kreiptis į Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatę, LMTA profesorę, Vilniaus fortepijono muzikos festivalio sumanytoją ir meno vadovę, gausybės apdovanojimų už koncertinę ir kultūrinę veiklą laureatei...

Vakarą ne tik papuošė, bet ir sušildė jame dalyvavę M. Rubackytės artimi žmonės – mama Teresė Rubackienė, pirmoji pianistės klasės auklėtoja Magdalena Vėbrienė, gyvenimo bičiuliai ir scenos partneriai Valstybinio Vilniaus kvarteto nariai. Netikėta emocine kulminacija tapo Vladimiro ir Teresės Rubackių įrašytas Piotro Čaikovskio romansas „Naktis“ – taip dukters vakare tarsi apsilankė ir šviesaus atminimo jos tėvelis Filharmonijos solistas Vladimiras Rubackis. Šias praeities prisiminimų akimirkas papildė ir dokumentinis filmukas apie pirmuosius Mūzos žingsnius mene.

Žinoma, skambėjo ir M. Rubackytės atliekama muzika. Vakaro pradžioje – Beethoveno 14-oji sonata cis-moll, „Sonata quasi una fantasia“, vėliau – Ludwigo van Beethoveno Fortepijoninio koncerto Nr. 4 G-dur versija fortepijonui ir styginių kvintetui (II ir III dalys). Kartu su Mūza Rubackyte muzikavo Valstybinis Vilniaus kvartetas: Audronė Vainiūnaitė (I smuikas), Artūras Šilalė (II smuikas), Girdutis Jakaitis (altas), Augustinas Vasiliauskas (violončelė), kuriam talkino Dovilė Juozapaitienė (altas).

Komentarai