Meilės muzikai išpažinimai Filharmonijoje

Publikuota: 2015-02-09 Autorius: LNF inf.
Meilės muzikai išpažinimai Filharmonijoje

Muzikai mėgsta juokauti, kad visada yra įsimylėję – savo instrumentą, kūrinį, kompozitorių, muziką. Tad vasario 14-ąją, daugelio švenčiamą kaip įsimylėjėlių dieną, muzikams nekyla problemų, kaip švęsti. Šia prasme jiems kiekvienas koncertas yra šventė. Ne išimtis bus ir ypatingas šio šeštadienio Lietuvos kamerinio orkestro bei jo meno vadovo Sergejaus Krylovo ir svečių koncertas Filharmonijos Didžiojoje salėje.

Čia savo meilę vienam žymiausių Lietuvos orkestrų galės išpažinti ir klausytojai. Publikos dėmesys ir pritarimas muzikams ne mažiau svarbūs, nei kritikų ar autoritetingų vadovų, kaip antai neseniai sulauktas itin palankus Berlyno simfoninio orkestro (Berliner Symphoniker) vyr. dirigento Lioro Shambadalo vertinimas. „Aukščiausio lygio kameriniai orkestrai pasaulyje tapo retenybe, o jūs tokį turite, galite jį dar plačiau išgarsinti projektais, kurių niekas kitas nedaro. Lietuvos kamerinis orkestrasturi gražią praeitį, puikią dabartį ir, tikiu, šaunią ateitį“ – apie Lietuvos kamerinį orkestrą (LKO) kalbėjo L. Schambadalas. Šį šeštadienį LKO pasirodys su savo meno vadovu, dirigentu ir smuiko virtuozuSergejumi Krylovu. Publikos laukia kontrastinga, peno ausims ir dvasiai turtinga programa.

Šio koncerto pirmoje dalyje skambės pasaulinio garso estų kompozitoriausArvo Pärto „Te Deum“. Šiemet 80 metų jubiliejų švęsiantis Vokietijoje gyvenantis Arvo Pärtas (g. 1935) ketvirtus metus iš eilės tapo dažniausiai pasaulyje atliekamu gyvuoju kompozitoriumi. Tai paskelbė klasikinės muzikos įvykius fiksuojanti duomenų bazė „Bachtrack“. Koncerte išgirsime monumentalųjį A. Pärto veikalą „Te Deum“,sukurtą 1984–1985 m. chorui, styginių orkestrui ir magnetofono juostai. Kūrinio choro partiją atliks Kauno valstybinis choras (meno vadovas ir vyr. dirigentas Petras Bingelis). „Te Deum laudamus“ („Tave, Dieve, garbinam“) – iškilmingas šlovinimo himnas krikščionių liturgijoje. Tai muzika, kurią kompozitorius apibūdina tintinnabuli – varpų skambėjimo – sąvoka: paprastų harmonijų, elementarių ritmų, nekintamų tempų, nepadailintų melodijų ir persmelkta trigarsių. Ji tarsi hipnotizuoja klausytoją ir tirpdo realaus laiko pojūtį.

Antroje koncerto dalyje skambės Wolfgangas Amadeus Mozartas. Jo kūrinius atliks Vilniaus publikos pamėgtas smuikininkas, dirigentas, Lietuvos kamerinio orkestro meno vadovas Sergejus Krylovas ir pianistė Elena Baškirova (Bashkirova). Skambės W. A. Mozarto Adagio smuikui ir orkestrui E-dur, KV 261 bei Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 21 C-dur, KV 467.

Mozarto Fortepijono koncertą skambinsianti pianistė Elena Baškirova yra Lietuvai gerai žinomo pianisto Dmitrijaus Baškirovo duktė. Studijas baigusi savo tėvo klasėje Maskvos P. Čaikovskio valstybinėje konservatorijoje, atlikėja yra kviečiama koncertuoti su įvairiais orkestrais: Hamburgo, Miuncheno, Dresdeno, Monte Karlo filharmonijų, Mozarteumo, Vokietijos, Čikagos, Dalaso, Hiustono simfoniniais ir kitais kolektyvais. Ji bendradarbiauja su garsiais dirigentais, dažnai kviečiama į tarptautinius festivalius, tarp jų minėtini – Rūro (Vokietija) fortepijono ir Verbjė (Šveicarija) festivaliai. Pianistė yra prisiekusi kamerinės muzikos atlikėja, su įvairiais scenos partneriais ji ne tik koncertuoja, bet ir įrašė nemažai kompaktinių plokštelių. Ji dažnai akompanuoja operos solistams Annai Netrebko ir Robertui Hollui. 1998 m. E. Bashkirova įkūrė tarptautinį Jeruzalės kamerinės muzikos festivalį, yra meno vadovė. Šis festivalis – labai svarbi Izraelio kultūrinio gyvenimo dalis, jo atlikėjai ir programos svečiuojasi visame pasaulyje: Berlyne, Paryžiuje, Londone, Zalcburge, Vienoje, Lisabonoje, Buenos Airėse, Niujorke, Čikagoje ir kt.

Smuikininko ir dirigento Sergejaus Krylovo, pianistės Elenos Baškirovos, Lietuvos kamerinio orkestro ir Kauno valstybinio choro koncertas Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje vyks vasario 14 d., šeštadienį, 19 val.

Komentarai