Moderniausioje Latvijos muzikos scenoje – atlikėjai iš Lietuvos

Publikuota: 2016-02-22 Autorius: Irina Martos
Moderniausioje Latvijos muzikos scenoje – atlikėjai iš Lietuvos

Vos prieš kelis mėnesius duris atvėrusios, naujausios ir moderniausios koncertų salės Latvijoje, Liepojos „Didžiojo gintaro“ („Lielais dzintars“) scenoje vasario 27 d., šeštadienį, 19 val. koncertuos lietuvių atlikėjai – Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO ir du Vilniaus universiteto chorai „Pro musica“ ir „Gaudeamus“.

Austrų architekto Volkerio Giencke suprojektuotoje ir savo forma primenančioje milžinišką šlifuoto gintaro gabalą, puikios akustikos salėje lietuvių atlikėjai kartu su latvių choru „Intis“ atliks programą, kurios jungiamąji ašimi galėtų būti Baltijos jūra. Skambės šiuolaikinių aplink Baltiją įsikūrusių šalių kompozitorių muzika – estų korifėjaus Arvo Pärto, vokiečių kompozitoriaus Maxo Richterio, lietuvių kompozitoriaus, NIKO orkestro vadovo, Gedimino Gelgoto, norvegų kompozitoriaus Ola Gjeilo ir šiemet 70-metį švęsiančio latvių kompozitoriaus Peterio Vaskso kūriniai.

P. Vasko kūryba plačiai leidžiama Europoje, kompozitorius yra šio Latvijos regiono, Kuržemės, sūnus. Jis žadėjo koncerto klausytojus ir atlikėjus pagerbti savo dalyvavimu. Koncertą ves garsus Latvijos muzikologas, kompozitorius ir žurnalistas Edgars Raginskis. Renginyje bus naudojami specialiai šiam koncertui sukurti apšvietimo efektai, kurie dar labiau sustiprins muzikos įspūdžius.

Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO  – septynių muzikantų grupė, atliekanti progresyviąją klasikinę muziką mintinai ir integruojanti į savo pasirodymus aukščiausio lygio styginių instrumentų meistriškumą bei minimalistinius vizualinius scenos efektus. NIKO pasirodymai, kuriuos galima įvardinti kaip muzikinius spektaklius ar šou, yra paremti unikaliu klasikinės muzikos ir pop-roko muzikinės kultūros deriniu.

NIKO atliks Gedimino Gelgoto kūrinį „Never Ignore the Cosmic Ocean“ ir pirmosios kompozitoriaus simfonijos „Extracultural“ fragmentai, pritaikyti NIKO orkestrui. Šios simfonijos pasaulinė premjera vyko 2015 m. vienoje prestižiškiausių Europos koncertų salių „Gewandhaus“ Leipzige (Vokietija). Tuomet NIKO ją atliko kartu su Vidurio Vokietijos radijo simfoniniu orkestru, diriguojant maestro Kristjan Jarvi.

Vilniaus universiteto chorai „Pro musica“ ir „Gaudeamus“ (vadovė Rasa Gelgotienė) kartu su NIKO ir latvių choru „Intis“ (vadovė Ilzė Valcė) atliks šiuolaikinio norvegų kompozitoriaus Ola Gjeilo „Saulėtekio mišias“ („Sunrise Mass“). Šis klausytojus pavergiantis kūrinys – tikrai naujas ir originalus žodis šiuolaikinėje chorinėje muzikoje. Inovatyvaus, kosminio ir nežemiško skambesio opusas pasižymi savita, glaudžia, beveik simbiotine choro ir orkestro darna.

Tradicinį lotynišką mišių tekstą kompozitorius interpretuoja gan originaliai. Įprastinėms dalims jis suteikia papildomus pavadinimus: Kyrie – Dangaus šviesuliai, Gloria – Saulėtekis, Credo – Miestas, Sanctus ir Agnus Dei – Tapatybė ir Žemė. Taip tarsi punktyru nubrėždamas savotiškos metafizinės kelionės maršrutą.

2004 m. spalio mėn. susibūręs Vilniaus universiteto choras „Pro musica“ nuolat rengia naujas programas, gilinasi į įvairius muzikos žanrus. Pasirinkęs stambių chorinių-simfoninių kūrinių kryptį, į savo repertuarą jau įrašė ne vieną klasikos šedevrą, kaip antai W. A. Mozarto ir G. Verdi „Requiem“, G. Rossini ir A. Dvorako „Stabat Mater“, J. S. Bacho „Magnificat“, L. Van Bethoveno IX simfoniją, A. Ramirezo „Misa Criolla“, D. Fanshawe „African Sanctus“ ir daugelį kitų.

Vilniaus universiteto akademinis mišrus choras „Gaudeamus“ – vienas seniausių ir žinomiausių Lietuvos studentų kolektyvų, buvo įkurtas 1940-aisiais. Kolektyvas aktyviai dalyvauja Lietuvos bei tarptautiniuose festivaliuose ir konkursuose, iškilminguose Vilniaus universiteto renginiuose, koncertuoja Lietuvos dainų šventėse, Baltijos šalių studentų chorų festivaliuose „Gaudeamus“, „Juventus“ bei Lietuvos muzikų sąjungos, įvairių šalies miestų savivaldybių projektuose.

Išsami koncerto programa ir informacija apie bilietus pateikiama čia.

Komentarai