Mongolų muzika iš Kinijos atvers Kinijos kultūros metus Baltijos šalyse

Publikuota: 2015-02-11 Autorius: LNF inf.
Mongolų muzika iš Kinijos atvers Kinijos kultūros metus Baltijos šalyse

Lietuvos nacionalinė filharmonija, bendradarbiaudama su Latvijos ir Estijos koncertinėmis organizacijomis, rengia Kinijos kultūros metus Baltijos šalyse. Šiais metais norima pristatyti įvairių žanrų Kinijos atlikėjus. Vasario 17 d. Kaune ir 18 d. Vilniuje pasirodys Vidinės Mongolijos folkloro ansamblis „Ih Tsetsn“, garsėjantis gerklinio dainavimo virtuoziškumu.

Vidinė Mongolija – autonominis Kinijos regionas šiaurinėje šalies dalyje (įkurtas 1947 m.), užimantis maždaug 1,2 milijono kvadratinių kilometrų ploto ir turintis apie 25 milijonus gyventojų. Vidinės Mongolijos sostinė yra Hohotas, didžiausias miestas – Baotou; regione įteisintos dvi valstybinės kalbos – kinų (mandarinų) ir mongolų.

2008 m. muzikos prodiuseris iš Vidinės Mongolijos Zhizhong Zhu subūrė geriausius šio nuošalaus Kinijos regiono muzikantus į grupę „Ih Tsetsn“. Tai etninis mongolų ansamblis iš Pekino, kurio muzikantai užaugo Vidinės Mongolijos lygumose.

Mongoliškai Ih reiškia „platus ir dosnus“, o Tsetsn – „išmintis“. Atlikėjai gimė piemenų šeimose, iš tėvų ir kitų liaudies muzikantų mokėsi groti morin khuur – mongolišku dvistygiu smuiku su arklio galva bei kitais instrumentais (2008 m. morin khuur buvo paskelbtas UNESCO kultūros paveldo objektu). Vėliau jie mokėsi muzikos mokyklose, o baigę pateko į Vidinės Mongolijos meno trupes jau kaip profesionalūs atlikėjai: yra įvaldę strykinius ir gnaibomuosius styginius instrumentus, dainuoja khoomei (gerklinis, obertoninis dainavimas).

Kiekvienas„Ih Tsetsn“narys yra pasirodęs Kinijos Centrinėje televizijoje bei laimėjęs prestižinius prizus įvairiuose nacionaliniuose ir tarptautiniuose konkursuose. Pastaraisiais metais jie pasirodė tokiose prestižinėse salėse: Sun Yat-seno, Pekino, Šendženo, Tiandzino, Šanchajaus Didžiajame teatre; gasroliuota Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje, Italijoje, Olandijoje, Švedijoje, Belgijoje, Japonijoje. 2014 m. „Ih Tsetsn“dalyvavo festivalyje „Smithsonian Folklife“ festivalyje Vašingtone ir „China Now“ festivalyjeToronto „Harbourfront“ centre.

„Ih Tsetsn“muzikantai griežia tradiciniais mongolų instrumentais: jau minėtu morin khuurtopshuur (dvistygis gnaibomasis) ir hubosi (keturstygis); atlieka khoomei (gerklinio, obertoninio dainavimo stilius) ir „ilgąsias dainas“ (vienu skiemeniu išdainuojama daug garsų). Abu šie dainų žanrai yra įrašyti į UNESCO nematerialaus paveldo sąrašą.

Kinijos kultūros metų Baltijos šalyse programą remia Kinijos Liaudies Respublikos Kultūros ministerija, Kinijos Liaudies Respublikos ambasada Lietuvoje.

Kinijos mongolų ansamblio „Ih Tsetsn“ koncertai vyks vasario 17 d. 18 val. Kauno filharmonijos salėje ir vasario 18 d. 19 val. Vilniuje, Nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje. Kviečiame!

Komentarai