„Muzika erdvėje“ - idėja Lietuvai:

Publikuota: 2017-09-11 Autorius: MB inf.
„Muzika erdvėje“ - idėja Lietuvai:

Sekmadienį Keturiasdešimt Totorių kaime prasidėjo jau trečius metus vykstanti kūrybinė platforma „Muzika erdvėje“. Popietę su totorių musulmonų šiitų bendruomene, mininčia 620 metų Lietuvoje sukaktį, praleidusiems renginio svečiams muftijus Romas Jakubauskas papasakojo apie vietos žmonių istoriją ir islamo religiją, kompozitorės Agnės Matulevičiūtės instaliacija ir muzikinis performansas kvietė apmąstyti dviejų kultūrų bendrystės idėją.

Įvykęs renginys parodė, kad net daugiau nei pusę tūkstančio metų šalia gyvenančių bendruomenių mes nepažįstame ir negalime efektyviai integruoti į sociokultūrinę šalies aplinką. Kompozitorės Agnės Matuliavičiūtės muzikinis performansas „Keturiasdešimt totorių“, kurio metu susijungė muftijaus Romo Jakubausko atliekamas musulmoniškasis kvietimas maldai – azanas ir atlikėjo Algirdo Janonio birbynės improvizacija, taip pat garso instaliacija „Paminklas Vytautui“, sukurta pagal kompozitorės kūrinį simfoniniam orkestrui. Kūrinyje vakarietiška grojimo tradicija sujungta su azano įrašu atskleidė, kiek apskritai daug kontekstų galima išryškinti ir pamatyti šiuolaikinės muzikos meno priemonėmis. Susitikimo metu muftijus R. Jakubauskas užsiminė, kad bijome to, ko nepažįstame, o totorių bendruomenė, nors čia gyvena jau seniai, norėtų labiau jaustis bendros Lietuvos kultūros ir visuomenės dalimi. „Mes esame Lietuvos totoriai – ne Krymo, ne kitų šalių, o Lietuvos“, – pabrėžia Lietuvos muftiato vadovas Romas Jakubauskas.

Rugsėjo 10–13 dienomis „Muzika erdvėje“ kviečia atrasti ir daugiau sužinoti apie bendruomenes, kurios kuria Vilniaus miesto, jo apylinkių, o kartu ir visos Lietuvos išskirtinumą bei atspindi visuomenės įvairovę, taip pat aptarti problemas, su kuriomis šios bendruomenės susiduria. Tačiau svarbiausia – turėsite galimybę išgirsti, kaip šias bendruomenes mato kompozitoriai. Susipažinę su bendruomenėmis, nagrinėję jų aplinką, bendravę su bendruomenių nariais, jie pristato savo garsinį paveikslą – kompozicijas, instaliacijas, performansus, kurie leis kitu, nors ir subjektyviu, žvilgsniu išvysti bendruomenę. Likusiuose renginiuose turėsite išskirtinę progą susipažinti su moterų futbolo akademija „Žalgiris“, miesto benamiais, prieglobstį randančiais Vilniaus nakvynės namuose bei Lietuvos žmonių su negalia sąjunga.

„Augančio nepakantumo tautinėms, religinėms bendruomenėms, empatijos trūkumo ir įvairių mažumų bei socialinę atskirtį patiriančių žmonių vangios integracijos fone projektas „Muzika erdvėje“ kviečia geriau suprasti aplinką, kuri mus supa, pažinti ją padedant šiuolaikinės muzikos priemonėms ir savyje išsklaidyti baimes, atrasti tolerancijos ir permąstyti savo vertybines nuostatas. „Muzika erdvėje“ turi idėją Lietuvai – puoselėkime progresyvią kultūrą ir vertinkime jos įvairovę, taip kurdami laisvą, atvirą ir emociškai išsilavinusią tautą“ – mintimis apie prasidėjusį projektą dalinasi vienas iš organizatorių kompozitorius Matas Drukteinis.

Rugsėjo 11 d., pirmadienį, nuo 18 val. iki 19.30 kompozitorė Aistė Noreikaitė ir britų garso menininkas, prisidengęs Filtercutter slapyvardžiu, pristato interaktyvią garsinę instaliaciją-futbolo treniruotę, sukurtą moterų futbolo akademijai „Žalgiris“. Idėjos autorė A. Noreikaitė nagrinėja moterų sporto „vietą“ Lietuvoje apskritai, o artimiau susipažinusi su bendruomene, kaip sako menininkė, pamatė visą puokštę problemų, atsiskleidžiančių moterų futbole. Lietuvos edukologijos universiteto stadione (J. I Kraševskio g. 2), kur įprastai treniruojasi sportininkės, moterų futbolo akademiją „Žalgiris“ pristatys jos vadovai, treneriai bei pačios futbolininkės, o vėliau galėsite ne tik išgirsti, bet ir pamatyti, kaip treniruojasi A lygos žaidėjos.

Rugsėjo 12 d., antradienį, nuo 18 val. iki 19.30 susirinksime gan neįprastoje vietoje – Vilniaus miesto nakvynės namuose (A. Kojelavičiaus g. 50). Kompozitorė Juta Pranulytė analizavo ir pristatys Vilniaus miesto benamių socialinę problematiką ir nakvynės namų gyventojus, susiduriančius su itin didele socialine atskirtimi. Renginio metu nuskambės J. Pranulytės muzikiniai etiudai pagal nakvynės namų gyventojų dainas ir mintis, juos lydės mušamųjų ir saksofono improvizacijos. Taip pat vyks diskusija „Suprasti benamį: socialinės integracijos keliai“.

Šių metų „Muziką erdvėje“ vainikuos rugsėjo 13 d., trečiadienį, nuo 16 iki 18 val. kompozitorės Snieguolės Dikčiūtės pristatoma bendruomenė – Lietuvos žmonių su negalia sąjunga (Gėlių g. 7). Kaip teigia kompozitorė, pati daugiau nei 25 metus dirba muzikos terapijos srityje, todėl natūraliai įsitraukė į projektą. Mobilioje muzikinėje interakcijoje, savotiškoje muzikinėje eisenoje link Vilniaus geležinkelio stoties, visuomenė bus kviečiama atkreipti dėmesį į žmonių su negalia socialinę ir ekonominę padėtį Lietuvoje. Prieš interakciją kompozitorė surengs atvirą muzikinės terapijos sesiją (būtina išankstinė registracija el. p.: muzikaerdveje@gmail.com), taip pat Sąjungos Prezidentė pristatys organizacijos veiklą, žmonių su negalia bendruomenę ir jos situaciją šalyje.

Kūrybinė platforma „Muzika erdvėje“ nagrinėja vietos aplinkos, visuomenės santykį su muzika bei garsu. Per trejus metus kompozitoriai „įgarsino“ tokias Vilniaus miesto vietas kaip „Swedbank“ administracinį pastatą, Valdovų rūmus, „Halės“ turgų, mikrorajonus ir kitas erdves. Renginį organizuoja viešoji įstaiga „Meno genas“, projektą remia Lietuvos Kultūros taryba.

Susiję video galerijos

No video gallery found

Susiję nuotraukų galerijos

Muzika erdvėje

Muzika erdvėje

2017-09-04

Komentarai