Muzika, tirpdanti sienas: „MaLituanie“

Publikuota: 2014-07-28 Autorius: MB inf., bns
Muzika, tirpdanti sienas: „MaLituanie“

 

Paslaptingas „MaLituanie“ pavadinimas tėra dviejų paprastų žodžių junginys: Malis ir Lietuva. Jis įkūnija šių itin skirtingų šalių kultūrų muzikinę sąjungą, kurioje jos susilieja į istorijas apie klajones, namų ilgesį, tolimuose kraštuose patirtus įspūdžius ir savosios kultūrinės atminties saugojimą.

Darnus, atviras pokalbis, betarpiškas apsikeitimas emocijomis per muziką – taip savo bendradarbiavimą apibūdina projekto dalyviai: iškilus pasaulio muzikos atlikėjas Baba Sissoko (Malis) ir etninę kultūrą puoselėjantys lietuviai: multiinstrumentalistas Saulius Petreikis, folkloro atlikėja Laurita Peleniūtė, vokalistė ir kanklininkė Indrė Jurgelevičiūtė bei muzikantas ir prodiuseris Viktoras Diawara.

„MaLituanie“ esmė – bendražmogiškumas. Mes visi turime savo puoselėjamas tradicijas, šaknis, tačiau kad ir kuriame pasaulio pakraštyje gyventume, susiduriame su panašiomis problemomis, esame tokie patys žmonės, siejami daugybės bendrų vertybių,“ – projekto idėją pristato atlikėjai.

Atrodytų, jog Afrikos kultūra, Malio muzika lietuviams yra kažkas visiškai svetima ir tolima, tačiau pasak atlikėjų, jau vien muzika yra bendra kalba, o ir abiejų šalių melodijose gausu panašių sąskambių, pasikartojančių motyvų. Tarpusavio įsiklausymu paremtas muzikavimas išlaisvina netikėčiausius atitikmenis ir atveria universalių prasmių gelmes, kai atlikėjai, net ir patys nenujausdami, dainuoja visų šalių liaudies muzikoje nuo senų senovės minimus dalykus: vyro ir moters ryšį, Žemės motinos globą, amžiną žmogaus gyvenimo ratą.

Tiesa, jei manote, jog „MaLituanie“ muzikoje galima išgirsti grynų lietuviškų ar afrikietiškų liaudies motyvų, klystate – čia skambantys skirtingų tautų melodijų fragmentai yra taip suderinti tarpusavyje, jog tai tampa nebe lietuviška ar malietiška, o tiesiog universalu.

Belieka tuo įsitikinti savo ausimis – „Kristupo vasaros festivalis“ pristato išskirtinės energetikos „MaLituanie“ koncertą, kuriame bendros vertybės ir senoji kultūra pačia netikėčiausia forma atgimsta per muziką, suvienydama skirtingų tautybių ir patirčių žmones.

Naujausia Sauliaus Petreikio kompaktinė plokštelė ČIA 

Klausytis ČIA

 

 

 

 

 

 

 

Liepos 31 d., ketvirtadienį, 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje (Vilniaus g. 30, Vilnius)

„MaLituanie“ muzikantai:

Baba Sissoko –pasaulinio lygio atlikėjas, vienas iš penkių geriausių Malio muzikantų. Puikaus balso savininkas, grojantis Vakarų Afrikos kalbančiais būgais tamani ir daugybe kitų instrumentų, muzikavęs su tokiais world music žvaigždyno šviesuliais kaip „Buena Vista Social Club“ ir pasaulinio lygio žvaigždėmis kaip Sting. 

Indrė Jurgelevičiūtė – jauna, talentinga muzikantė, apdovanota universaliu vokalu, taip pat profesionali kanklininkė, atliekanti folk, jazz, world ir akademinę muziką. Baigusi džiazo vokalo magistro studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, vėliau metus gilinosi į pasaulio muzikos subtilybes Roterdamo konservatorijoje. Indrė vis dažniau pasirodo tarptautiniuose projektuose, kuriuos ši kylanti Lietuvos scenos asmenybė papildo ypatingu jausmingumu. Šiuo metu Indrė sieka karjeros tarptautinėje scenoje, tačiau ją dažnai galima išgirsti koncertuojant solo bei įvairių stilių ansambliuose: tarptautinėje grupėje „Merope“, vokaliniame svingo ansamblyje „The Ditties“, džiazo grupėje „Baisios stygos“, bei projektuose „Cikados“ ir „The Schwings”.

Viktoras Diawara – žymus Lietuvos muzikantas ir prodiuseris, vienos sėkmingiausių visų laikų Lietuvos grupių – „Skamp“ – narys. V. Diawarai pažįstamos ir artimos tiek Malio, tiek Lietuvos – kultūros, nes jos abi jam yra gimtosios. Nors Viktoras gimė Lietuvoje, tačiau augo Malyje, lietuvės teatro režisierės ir maliečio dramaturgo ir akademiko, Bamako universiteto profesoriaus šeimoje. Vėliau V. Diawara gyveno Airijoje ir Vokietijoje.

Saulius Petreikis– dažnai vadinamas žmogumi orkestru. Jis, ko gero, talentingiausias Lietuvos jaunosios kartos multiinstrumentalistas, jau spėjęs sukaupti didelę muzikinę patirtį. Baigęs klasikinio trimito studijas, vėliau Saulius atrado ir ėmė aktyviai gilintis į pasaulio tautų muziką. Be trimito, Saulius profesionaliai groja įspūdingu skaičiumi instrumentų iš viso pasaulio – jam pavaldūs net 27 pučiamieji ir styginiai instrumentai.

Laurita Peleniūtė – vokalistė, lietuvių tautinės
muzikinės tradicijos saugotoja ir puoselėtoja, folklorą
profesionaliai dainuojanti jau 14 metų. Šiuo metu
atlikėja yra žymiausio Lietuvos folkroko ansamblio
„Žalvarinis” narė ir siela. Daug metų ji buvo apeiginio
baltų folkloro ansamblio „Kūlgrinda” neatskiriama dalimi.
Pajautusi, kad gali perteikti ne tik savo šalies folklorinės
muzikos turtus, prieš keletą metų Laurita drąsiai nėrė į kitų šalių muzikinį paveldą ir šiuo metu vadovauja „Margos muzikos” kolektyvui, populiarinančiam įvairių tautų folklorinę muziką.

 

Komentarai