Muzikinis projektas „Dedikacija romantizmui“ šalyje skleis pozityvą

Publikuota: 2021-05-21 Autorius: Mb.info
Muzikinis projektas „Dedikacija romantizmui“ šalyje skleis pozityvą

Kilnios misijos vedinas muzikinis projektas „Dedikacija romantizmui“ išvyksta pasimatyti su šalies publika. Baritonas Jonas Sakalauskas ir pianistas Darius Mažintas keliaus po Lietuvą su programa, kurioje skambės Ludwigo van Beethoveno ir Gustavo Mahlerio kūriniai.

Atlikėjų duetas pajutęs ryškiausių vokiečių akademinės muzikos atstovų sukurtos muzikos galią, savo atradimais yra pasiruošęs pasidalinti su visais muzikos gerbėjais.

Valdas Puteikis po koncerto Šv. Kotrynos bažnyčioje sakė: „Kaip svarbu po ilgai užsitęsusio koronaviruso karantino patikrinti savo sportinę formą. Kai tai daro žaidžiantis treneris, - dvigubai įkvepiantis įvykis. Taip kalbu apie šios dienos koncerto šv. Kotrynos bažnyčioje kaltininkus baritoną Joną Sakalauską ir pianistą Darių Mažintą. Taip, Joną palyginau su žaidžiančiu treneriu, nes vadovauti LNOBT ir pačiam demonstruoti vokalinius sugebėjimus tokiu solidžiu rečitaliu po gana ilgos pandeminės pertraukos, kai pasirenkamas Ludwigo van Beethoveno dainų ciklas "Tolimai mylimajai" ("An die ferne Geliebte") ir Gustavo Mahlerio Penkios dainos pagal Friedricho Rückerto eiles, pianistui tarp šių kūrinių įpinant dar ir du Fryderiko Chopino noktiurnus, - didelis iššūkis. Tiesa, Jonas viename interviu yra prisipažinęs, kad Operos direktoriaus pareigos neatima iš jo galimybės rytais namuose pralavinti balsą, kad šis neprarastų formos. Baritono nuoširdus atsidavimas kiekvienam garsui, subtilus įsijautimas į subtiliausius vokiškų tekstų niuansus, vis drąsiau auganti balso energija, ir pianisto gebėjimas būti puikiu akomponiatoriumi (Darius Mažintas ne kartą tai yra paliudijęs, pavyzdžiui, koncertuodamas su sopranu Viktorija Miškūnaite) bei itin pagaviai lydėti kiekvieną solisto tariamą garsą, o kartais užduoti jam toną, - visa tai barokinėms Šv. Kotrynos bažnyčios linijoms suteikė bethoveniško romantinio ir maleriško postromantinio grakštumo bei iškilmingumo. Pirmas popandeminis koncertas šioje erdvėje nuteikia, kad jau iš tiesų vaduojamės iš pandemijos nasrų“.

Ką klasikinė muzika gali duoti šiais laikais?

Lankytojų nuomonės po muzikinio projekto „Dedikacija romantizmui“ Vilniuje. Julijus Grickevičius: „Klasikinė muzika - geriausia terapinė priemonė. Lygsvarai, pusiausvyrai arba konfliktui, nelygu kam ko reikia“. Anot Simonos, klasikos muzika lyg intelektas, kuo daugiau klausai, tuo daugiau išmanai, tuo esi protingesnis. Ponia Nijolė tikino, kad ši muzika reikalinga net ir šiais permainingais laikais: „Ji duoda viską, pagrindą, negali neduoti. Klasika - kompresas sielai“,- tikino ji.

Gintautė Žemaitytė: „Klasika sukuria supratimą, kad turime daug bendro, nes ji harmonizuoja, vienija, jungia ir primena kokie mes panašūs“. Pasak Sandros Straukaitės, klasika duoda, ką ir visą laiką davė ir kuo buvo. „Ji vienija. Reikėtų daugiau bendrauti ir mažiau žiūrėti televizijos, bus daugiau santarvės“,- akcentavo ji.

Anot Janinos Gadliauskienės, klasikinė kultūra visais laikais buvo ir yra naudinga, nes tai pagrindas, ant kurio laikosi visa žmonija. Jurandas Rusteika akcentuoja, kad klasikinės muzikos klausymas gali sumažinti išsiskyrimų, savižudybių skaičių ir pakelti nuotaiką. Mantautas Krukauskas akcentuoja, kad kultūra - sielos atgaiva šiais sunkiais laikais.

Naujai atrado balso galimybes

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas operinio dainavimo neapleidžia nuo pat studijų laikų, dalyvavo šiuolaikinės muzikos, o ypač šiuolaikinės operos atlikimo ir kūrimo veikloje. Bendradarbiavo miuziklų pastatymuose, ruošė amerikiečių dainų programas naudojant vadinamą crooning (angl. croon – niūniuoti, švelniai dainuoti) stilių. Tai XXa. pradžios-vidurio dainavimo stilius, kuriame susijungia belcanto ir jazz muzikos dainavimo stiliai.

„Nuo trečio studijų kurso aktyviai dainavau kamerinę vokalinę muziką, tiek Lietuvos, tiek ir užsienio autorių kūrybą. Kamerinio dainavimo pedagogas A. Janutas paskatino imtis Bethoveno dainų programos. Šio kompozitoriaus sukurtą muziką pasirinkau ir baigiamajam egzaminui. Bethoveno dainas su nedideliais tarpais dainuoju iki šių dienų ir tai tapo kone mano specializacija. Prie to prisidėjo ir įvertinimas Vokietijoje. Akademijoje teko susidurti ir su Malerio kūryba, kai parengiau „Keliaujančio pameistrio“ dainas, tačiuo tuo ši pažintis užsibaigė“,- pasakojo J.Sakalauskas.

„Bethovenas man tapo raktu suprantant akademinio kamerinio muzikavimo principą ir prototipą, o Maleris, prie kurio teko grižti tik po 11 metų, padėjo atverti savo balso galimybes. Būtent dainuojant Malerio dainas muzikiniame projekte „Dedikacija romantizmui“ pavyko atrasti naujų vokalinių, techninių balso niuansų ir spalvų“,- akcentavo J.Sakalauskas.

Anot solisto J.Sakalausko, šis pavasaris kitoks: nenoriai pasirodanti saulė ir šiluma neabejotinai paveikė ir taip įelektrintus, nuo sėdėjimo namie, socialinės atskirties pavargusius žmones. „Su D. Mažintu repetuodami Bethoveno ir Malerio dainas supratome, kad tai yra kažkas tokio, ko šiai dienai mums reikia. Kaip vaisto. bet ne raminamųjų. Reikia harmonijos, kurią duoda ši muzika. Joje pozityvios emocijos, kurios primena amžiną pasaulio tvarkos, harmonijos, šviesos ir gėrio siekį. Abiejuose cikluose, tiek Malerio, tiek Bethoveno, dominuoja Pavasario leitmotyvas. Lai šis pavasario ir ankstyvos vasaros dvelksmas muzikoje būna dar vienas atokvėpis, dar viena citadėlė, kurioje mes išvystame žmogaus, gėrio ir šviesos triumfą!“,- linkėjo J.Sakalauskas.

Nuotraukos iš koncerto šv. Kotrynos bažnyčioje 2021 05 20. Nuotraukų autorė: Aušra Volungė.

Dedikacija Romantizmui

APIE ATLIKĖJUS:

Darius Mažintas yra laimėjęs ne vieną tarptautinį pianistų konkursą ir pasirodęs daugelyje prestižinių muzikos festivalių. Be kitų reikšmingo lygmens meninių pasiekimų, atlikėjas dalyvavo tarptautiniame Stasio Vainiūno konkurse Lietuvoje (2000 m.), konkurse „Konzerteum“ Graikijoje (1998 m.), be to, kartu su violončelininku Glebu Pyšniaku atstovavo Lietuvai prestižiniame festivalyje „Holland Music Sessions“ Olandijoje (2000 m.). Atlikėjo karjera lydi bendradarbiavimas su įvairiais orkestrai, dainininkais, smuikininkais bei kitų meno rūšių atstovais.

Jonas Sakalauskas - LNOBT direktorius, baritonas. Menininko atliktų vaidmenų sąraše operos: G. Verdi „Traviata“, W. A. Mozart „Don Giovanni“, P. Tchaikovsky ir kiti. Iš turtingos dainininko kūrybos didžiausio pripažinimo sulaukė monospektaklis-opera „Izadora“ (libreto autorius D. Gintalas, rež. A. Jankevičius), 2009 m. pelnius Auksinį scenos kryžių.

 

Susiję video galerijos

SAKALAUSKAS MAŽINTAS

Susiję nuotraukų galerijos

Komentarai