Netekome Mikalojaus Noviko

Publikuota: 2022-12-12 Autorius: Mb.info
Netekome Mikalojaus Noviko

Eidamas 83-uosius, Vilniuje mirė žymus kompozitorius, pedagogas, vienas ryškiausių lietuviškos estrados kūrėjų Mikalojus NOVIKAS (1940 04 19 – 2022 12 11).
M. Novikas bus pašarvotas gruodžio 15 dieną (ketvirtadienį) 16 val. Vilniaus laidojimo rūmuose (Olandų g. 22).
Laidotuvės vyks gruodžio 16 d. (penktadienį) 13.30 val. Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje.
Gruodžio 14 d. 18 val. Vilniaus Šv. Jokūbo bažnyčioje bus aukojamos šv. Mišios už mirusįjį.

Kompozitorius, pedagogas, kolekcininkas, vienas ryškiausių lietuviškos estradinės dainos mokyklos kūrėjų Mikalojus Novikas yra parašęs apie 500 skirtingų žanrų kūrinių, bet labiausiai žinomas savo estradinėmis dainomis, už kurias pelnė įvairių premijų. Jis yra pirmosios lietuviškos bosanovos (daina „Pavasariška kelionė“, 1964) autorius. Išraiškingai jo kūryboje skamba rumbos, sambos, tango ritmai, svingo ir džiazo muzikos elementai. Daug dainų išspausdinta įvairiuose rinkiniuose Lietuvoje, taip pat Latvijoje, Estijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Moldavijoje, Armėnijoje, Lenkijoje. Išleista dešimt autorinių plokštelių, kasečių, o albumo „Mikalojaus Noviko estradinės dainos" (1972) tiražas siekė net 100 tūkst. vienetų. Daugelis dainų („Gera“, „Žalioj stotelėje“, „Putinai“, „Pėdos“, „Dar nežinia“ ir kt.) vadinamos lietuviškos estradinės dainos aukso fondu.

M. Novikas ilgametę pedagoginę veiklą pradėjo 1960 m. Vilniaus J. Tallat-Kelpšos aukštesniojoje muzikos mokykloje, kur dėstė teorines disciplinas. 1982–1985 m. buvo Vilniaus kultūros mokyklos direktorius, 1985–1993 m. Vilniaus J. Tallat-Kelpšos aukštesniosios muzikos mokyklos direktorius, 1993–1998 m. Vilniaus konservatorijos direktorius, nuo 1998 m. teorinių disciplinų (harmonijos, solfedžio, kompozicijos, instrumentų pažinimo, instrumentuotės, aranžuotės) dėstytojas. 1968–1992 m. dėstė teorines disciplinas ir Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (dabar Lietuvos muzikos ir teatro akademija).

1990 m. kompozitoriui suteiktas nusipelniusio meno veikėjo garbės vardas.

Nuo 1967 m. Mikalojus Novikas – Lietuvos kompozitorių sąjungos narys. Nuo 1996 – Lietuvos muzikų sąjungos narys. Parašė apie 500 įvairių kūrinių, daugiausia estradinės muzikos. 2001 m. buvo paskelbtas Metų geriausiuoju lengvosios muzikos kompozitoriumi. Iš kitų autorių jo dainos išsiskiria išmoninga ritmika, žvalia nuotaika, skoningu humoru. Mikalojus Novikas yra pirmosios lietuviškos bosanovos (daina „Pavasariška kelionė“ pagal Petro Gaulės žodžius, 1964) autorius, jam nesvetimi rumbos, sambos, tango ritmai, svingas, apskritai džiazo muzikos elementai. Iš dalies tai lėmė ir paties kompozitoriaus spalvinga asmenybė, gyvas temperamentas, optimistiška pasaulėjauta. Daug dainų išspausdinta įvairiuose rinkiniuose Lietuvoje, taip pat Latvijoje, Estijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Moldavijoje, Armėnijoje, Lenkijoje. Išleista dešimt autorinių plokštelių, kasečių ir kompaktinių diskų. Kompozitorius surengė apie 350 autorinių koncertų Lietuvos miestuose ir miesteliuose.

Lietuvos muzikų bendruomenės vardu nuoširdžiai užjaučiame šeimą ir artimuosius.

Susiję nariai

Mikalojus Novikas

Mikalojus Novikas

Kompozitorius

Komentarai