Netekome saksofonininko Aleksandro Fedotovo

Publikuota: 2017-09-14 Autorius: MB inf.
Netekome saksofonininko Aleksandro Fedotovo

Rugsėjo 13-osios vakarą netikėtai užgeso džiazo veterano, iškilių šalies džiazo meistrų scenos partnerio, gabaus pedagogo, saksofonininko Aleksandro Fedotovo gyvybė. Iki paskutinės dienos aktyviai dirbęs, A. Fedotovas vėlų vakarą užmigęs, nebeatsikėlė. Spalį jam būtų sukakę 68-eri.

Atsisveikinti su šviesios atminties Aleksandru Fedotovu galima Vilniaus laidojimo namuose „Lakrima“ (Kalvarijų g. 67)
penktadienį, rugsėjo 15 d., nuo 16 iki 22 val.,
šeštadienį, rugsėjo 16 d., - nuo 9 val. Laidotuvės – šeštadienį, 14 val. Saltoniškių kapinėse.

Aleksandras Fedotovas savo pirmuosius žingsnius saksofono meno studijose žengė J. Tallat Kelpšos Vilniaus konservatorijoje, vadovaujamas dėstytojo P. Abukevičiaus. Vėliau instrumento valdymo profesinių aukštumų jam padėjo siekti prof. A. Budrys tuometinėje Lietuvos konservatorijoje (dabar Lietuvos muzikos ir teatro akademija, toliau - LMTA), kurią sėkmingai baigė ir jau nuo 1979 m. čia pradėjo savo pedagoginį darbą. Pasižymėjęs kaip puikus saksofono meistras, toliau studijas tęsė Maskvos P. Čaikovskio konservatorijos asistentūroje stažuotėje, prof. L. Michailovo klasėje.

1994 m. A. Fedotovas buvo įvertintas kaip puikus pedagogas, ir už tai LMTA senatas saksofonininkui suteikė docento vardą.

A. Fedotovas – saksofonininkas profesionalas, gebėjęs puikiai derinti asmenines studijas, pedagoginį darbą su aktyvia koncertine veikla.

1980 m. atlikėjas koncertavo Afrikoje (Ganoje ir Benine), tais pačiais metais tapo I-ojo Birštono džiazo festivalio laureatu, vėliau tapo festivalio Palangoje „Baltijos jaunystė“ laureatu instrumentininkų grupėje, o 1983 m. Šiauliuose tarprespublikiniame atlikėjų mediniais pučiamaisiais instrumentais konkurse buvo apdovanotas „Grand Prix“. 1985 – 2000 m.m. A. Fedotovui buvo reikšmingi tuo, kad jam teko dalyvauti visuose tradiciniuose Vokietijoje rengiamuose džiazo festivaliuose – 1987m. Gevelsberge ir Munsteryje, 1987 ir 1988 - Bielefelde, 1988 – Wiesbadene, 2004 – Erfurte.

1989 m. koncertinis turas po Ispaniją atlikėjui buvo ne vienintelis įsimintinas įvykis jo artistinėje veikloje. Su koncertais aplankyta daugybė šalių: Lenkija, Danija, Švedija, Šveicarija, Suomija, Slovakija, Rusija, Estija, o Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro sudėtyje – Japonija. Be šio orkestro jam teko dirbti ir Valstybiniame pučiamųjų instrumentų orkestre „Trimitas“ , taip pat teko vadovauti Lietuvos radijo ir televizijos šokių muzikos ansambliui.

jo atliekamos muzikos galima išgirsti daugelyje vinilinių plokštelių bei kompaktinių diskų , kur įvairios sudėties džiazo kolektyvų sudėtyje skamba jo saksofonas.

Ryškus doc. A. Fedotovo pėdsakas ir Lietuvos saksofonininkų ruošimo baruose – į jo vadovaujamą saksofono specialybės klasę noriai stoja būsimieji profesionalai –pedagogas išleido į muzikinį pasaulį apie 50 studentų. A. Fedotovo studentai yra pasižymėję įvairiuose atlikėjų pučiamaisiais instrumentais konkursuose. L. Klebauskas yra tapęs „Yamaha“ konkurso laureatu Vilniuje, A. Rimkus – tarprespublikinio konkurso laureatas, R. Paulikas – įvairių džiazo festivalių laureatas (JAV, San Francisco).

Daugelis docento absolventų dirba svarbiausiuose Lietuvos kolektyvuose – kas orkestruose, kas pedagoginėse įstaigose. Štai A. Valiulis, A. Guželis ir S. Martinaitis groja Prezidentiniame pučiamųjų orkestre, o A. Jestromskas sėkmingai mokytojauja Mažeikiuose, jau minėtas A. Rimkus užima direktoriaus pareigas Pervalkoje.

A. Fedotovas buvo vienas labiausiai patyrusių šalies džiazo saksofonininkų. Jis visada puikiai suderindavo aktyvią koncertinę veiklą ir pedagoginį darbą, dėstė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje nuo 1979-ųjų, išugdė čia būrį gabių pūtikų. Menininkas buvo LMTA docentas, nuolatinis J. Pakalnio respublikinio jaunųjų atlikėjų pučiamaisiais instrumentais konkurso žiuri narys.

Paties A. Fedotovo kaip atlikėjo karjera nuo pirmųjų žingsnių kopė į viršų.

Saksofonininkas įsitraukė į šalies džiazo gyvenimą 1980-aisiais, subūręs savo džiazo trio, o 1982-aisiais Sovietų Sąjungos džiazo kritikai jį pripažino Metų atradimu. Tiesa, savo trio A. Fedotovas gana greitai lyderio pozicijas užleido pianistui Gintautui Abariui. Trio taip pat grojo būgnininkai Arkadijus Gotesmanas, vėliau - Arvydas Jofė. Su šiuo ansambliu saksofonininkas gastroliavo Suomijoje, Danijoje, Ispanijoje, Lenkijoje ir daugelyje kitų Europos šalių, tapo Vitebsko (Baltarusija) ir Krokuvos (Lenkija) džiazo festivalių laureatu.

A. Fedotovas taip pat daug koncertavo su pianisto Artūro Anusausko kvartetu, pianistu Povilu Jaraminu ir kitais šalies džiazo meistrais. Su koncertais jis aplankė ne vieną Afrikos valstybę, Švediją, Šveicariją, Suomiją, Slovakiją, 1985 – 2000 metais dalyvavo visuose tradiciniuose Vokietijoje rengiamuose džiazo festivaliuose, gastroliavo su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru Japonijoje. Be šio orkestro, jam teko dirbti ir Valstybiniame pučiamųjų instrumentų orkestre „Trimitas“ , taip pat vadovauti Lietuvos radijo ir televizijos šokių muzikos ansambliui.

Nemažai A. Fedotovo atliekamos muzikos įrašyta į vinilines plokšteles bei kompaktinius diskus.

Šviesus A. Fedotovo atminimas ilgam liks jį girdėjusių ir pažinusių atmintyje.

Komentarai