Netikėti susitikimai

Publikuota: 2022-07-02 Autorius: Saulė PINKEVIČIENĖ
Netikėti susitikimai

Birželio 11 d. Alytuje viešėjo Lietuvos ir Vokietijos violončelininkas, pedagogas, dirigentas prof. Davidas Geringas. Svečias surengė koncertą miesto visuomenei, meistriškumo pamoką Alytaus muzikos mokyklos simfoniniam orkestrui „Svajonė“, susitiko su Alytaus meru Nerijumi Cesiuliu.

Neįkainojama dovana „Svajonei“

2012 metų pavasarį violončelės virtuozas Davidas Geringas Alytaus miesto teatre griežė Johanno Sebastiano Bacho siuitas violončelei solo, papildydamas jas šiuolaikinės muzikos kūriniais, šoko garsi japonų balerina Emi Hariyama. Kaip prisimena Lietuvos muzikų sąjungos prezidentė prof. Audronė Žigaitytė-Nekrošienė, tai buvo unikalus muzikos ir šokio projektas „Bach Plus“, kuriuo D. Geringas kvietė klausytojus naujai pažvelgti į J. S. Bacho muziką. Spektaklis anuomet buvo parodytas ne tik keliuose Lietuvos miestuose, bet ir Vokietijoje, Japonijoje.

Po dešimties metų, 2022-ųjų pavasarį, maestro Geringas vėl pasirodė Alytaus teatro scenoje, šį kartą su Muzikos mokyklos simfoniniu orkestru „Svajonė“. Dėkodama už muziko viešnagę, mokyklos direktorė Gabrielė Dambauskaitė pasidžiaugė šia neįkainojama dovana jauniesiems orkestro muzikantams ir jų mokytojams, nes viena yra klausytis įrašo, o visai kas kita girdėti pasaulinio garso atlikėją Alytuje, drauge su juo groti ir kalbėtis.

„Tiesiog pribloškianti staigmena, vienas svarbiausių „Svajonės“ 20-ies metų kūrybinės veiklos įvykių“, – taip koncertą su maestro Geringu apibūdino orkestro vadovė Daiva Martikonytė. Orkestras gal kiek nedrąsiai, bet didžiavosi, kad jau gali pagroti koncerte su vienu žymiausių pasaulio violončelininkų.

D. Martikonytė pasakoja: „Kai pasakėme maestro, kad norėtume su juo pagroti vieną iš violončelės aukso fondo kūrinių – vokiečių kompozitoriaus Maxo Brucho „Kol Nidrei“, jis nudžiugo: „O iš kur jie žino, kad šiuo metu šį kūrinį aš labai dažnai groju?“ Šiandienos kontekste variacijos violončelei „Kol Nidrei“ giliai atliepia karo Ukrainoje siaubą ir skausmą.

Vidinį orkestro skambėjimą pajuto ir Alytaus meras

Nors 1975 metais garsusis violončelininkas ir dirigentas pasitraukė su šeima į Vakarus ir dabar jaučiasi esąs tikras hamburgietis, trys pirmieji jo gyvenimo dešimtmečiai Lietuvoje neliko be pėdsako: ne tik mintimis, bet ir darbais, menine veikla Davidas Geringas nuolat grįžta į Lietuvą. Už lietuvių muzikos populiarinimą jis yra apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi, Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija. Ir Lietuvos muzikų sąjungos iniciatyva D. Geringo koncertai Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje vyksta neatsitiktinai –jam rūpi, koks Lietuvos miestų ir miestelių kultūrinis kontekstas, kokie muzikos, meno mokyklų džiaugsmai ar rūpesčiai, kaip miesto vadovai žiūri į jaunimo meninį ugdymą.

Koncertą-susitikimą miesto teatre vedusi prof. Audronė Žigaitytė-Nekrošienė sukūrė nedidelę intrigą – pakvietė Alytaus merą Nerijų Cesiulį į sceną ir pasiūlė atsisėsti tarp simfoninio orkestro muzikantų, kad pajustų vidinį orkestro skambėjimą, atlikėjų jaudulį sekant dirigento batutos mostą. Jaunimo simfoninis orkestras „Svajonė“, diriguojamas Davido Geringo, atliko Ludwigo van Beethoveno VII simfonijos II dalį Allegretto.

Kartais daugiau džiaugsmo suteikia ne tikslas, bet jo siekis

Koncerto formatas nebuvo tradicinis – prieš nuskambant paskutiniam kūriniui D. Geringas su A. Žigaityte-Nekrošiene diskutavo apie muziką, atsakė į susirinkusiųjų klausimus. Įsimintinas ir pamokomas buvo maestro atsakymas į tai, kiek laiko jis skiria repeticijoms. „Aš nepasakysiu, – nusišypsojo violončelės virtuozas, – nes išgirdę jūs nusiminsite, apalpsite ir nuspręsite verčiau eiti paplaukioti ar pažaisti... Nereikia iš karto užsibrėžti labai daug – kartais ne pats tikslas, bet jo siekis suteikia daugiau džiaugsmo. Todėl kasdien susiplanuokite atlikti nors vieną procentą to, ką ketinate pasiekti. Ir kiekvieną dieną eikite pirmyn.“

Šiuos žodžius gerai suprato jaunieji „Svajonės“ muzikantai, jiems susitikimas su D. Geringu paliko didžiulį įspūdį. Apie tai papasakojo orkestro vadovė D. Martikonytė: „Ir štai repeticija teatro Didžiojoje salėje. Maestro violončelė rauda, aimanuoja, skundžiasi, pasiekdama giliausias sielos kerteles. Orkestras susikaupęs atliepia violončelei. Grojome tikrai kitaip nei paprastai – giliau, įsiklausydami į kiekvieną virptelėjimą. Tikriausiai rezultatas nebuvo pribloškiantis pats savaime, bet juk svarbiausia, sakė maestro, kad „jūs susirenkate muzikuoti ir grojate kas kartą vis geriau, giliau. Ir šiandien koncerte bus geriau negu repeticijoje.“ D. Geringas kalbėjo apie niekada nesibaigiantį kelią į tobulumą, nuolatinį ėjimą pirmyn – po mažulytį žingsniuką, bet būtinai kasdien.

Kad orkestras skambėtų taip, kaip skamba šiandien, prisidėjo savo darbo fanatikai – Alytaus muzikos mokyklos pedagogai ir rūpestinga bei dalykiška administracija. Orkestro vadovė Daiva Martikonytė rūpinasi ne tik muzikavimo kokybe, bet ir orkestro vadyba, organizuoja koncertines keliones, pasirodymus konkursuose. Jai talkina puikūs pedagogai – Paulina Bakšaitė, Ingrida Krikščiūnienė, Edita Radvilavičienė, Lina Abromavičienė, Monika Ryškutė, Eglė Čeponaitė, Dainius Platūkis, Saulius Bučinskas, Gintautas Rakauskas, Ričardas Matulevičius.

2002 metais pirmoje stygininkų ir pūtikų repeticijoje vienas iš joje dalyvavusių mokytojų pranašiškai visus pasveikino simfoninio orkestro gimimo Alytuje proga, beveik visiems tai pasirodė tarytum lengvas pašmaikštavimas. Bet, sulaukusi miesto ir visuomenės paramos, profesionalių muzikų globos, „Svajonė“ sėkmingai gyvuoja. Štai prof. Roberto Beinario pastangomis mokykloje atidaryta obojaus klasė, jam talkinant įsigyti kokybiški instrumentai. Dirigentas Juozas Domarkas su orkestru susipažino 2009 metais, nuo tada jaunieji muzikantai nuolat jaučia profesoriaus globą ir tuo labai didžiuojasi. Kažin ar yra Lietuvoje kitas vaikų orkestras, kuriam maestro būtų dovanojęs pintines saldainių ir glėbius nuoširdžiausių linkėjimų? Bet visų didžiausia dovana „Svajonei“ – orkestro dirigentai iš garsiosios J. Domarko dirigavimo mokyklos. Su orkestru dirbo Karolis Variakojis, dabar – Vytautas Kiminius. Vytautas pradėjo birželio 11-osios koncertą, diriguodamas įspūdingus Edvardo Griego ir Leroy Andersono kūrinius.

Jaunieji orkestrantai turi ir talismanus – pūkinukus Modį ir Karolį, lydinčius orkestrą visuose koncertuose ir konkursuose. Modis „Svajonėje“ – nuo 2007 m., jis primena pirmąjį orkestro pasirodymą Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje vykusiame „Didžiajame muzikų parade“, kai alytiškius bičiulius, dovanodami minkštučiuką peliuką, pasveikino „Simfukai“, Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos simfoninis orkestras, kuriam anuomet vadovavo Modestas Pitrėnas. Žinoma, kad talismano vardo ilgai svarstyti neteko. O antrasis pūkinukas – Karolis, atsiradęs kartu su 2019 metais konkurse Belgijoje laimėta 1-ąja vieta. Kadangi orkestrui tuo metu vadovavo Karolis Variakojis, tai ir dėl vardo nekilo abejonių. Abu pūkinukai atidžiai sekė maestro Geringo ir „Svajonės“ muzikavimą...

Renginio pabaigoje garbusis svečias gavo ne tik gėlių, bet ir naujausią „Svajonės“ kompaktinę plokštelę. O Alytaus miesto meras Nerijus Ceciulis pakvietė svečius ir Muzikos mokyklos atstovus pokalbio apie miesto kultūrą ir galimybes ją puoselėti.

 

Zitos Stankevičienės nuotr.

Susiję video galerijos

DAVIDAS GERINGAS ALYTUJE

Susiję nuotraukų galerijos

Susiję nariai

Davidas Geringas

Davidas Geringas

Violončelininkas, profesorius, LMS Garbės narys

Komentarai