„Pagauk bangą“: išdalintos nominacijos

Publikuota: 2020-04-02 Autorius: Žaneta Skersytė
„Pagauk bangą“: išdalintos nominacijos

Sveikinimai Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro nominacijų „Pagauk bangą“ laureatams skambėjo virtualioje apdovanojimų ceremonijoje.

„Mūsų banga šiemet virtuali, bet ne mažiau galinga ir reikšminga. Didžiuojuosi geriausiais Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro kūrėjais ir apgailestauju, kad nominacijos tik 6, o jų vertųjų – daugiau nei du šimtai. Linkiu kūrybingumo, gebėjimo priimti iššūkius ir gražių darbų ateityje!“ – vaizdo įrašu linkėjimus siuntė Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovė Laima Vilimienė.

Apdovanojimai „Pagauk bangą“ tapo simboliniu regalijų perdavimu: pernai prizus atsiėmę 2018-ųjų laimėtojai sveikino 2019-ųjų geriausius.

Apdovanojimas skirtas debiutantei

2018 m. „Metų artistė“ – operos solistė Beata Ignatavičiūtė sveikino ir siuntė linkėjimus šiųmetei nominacijos laimėtojai – balerinai Kirai Tykhonovai.

Kijevo baleto mokyklos auklėtinė K. Tykhonova sėkmingai įsiliejo į KVMT baleto trupę 2019 m. ir per šį laiką jau sukūrė daug vaidmenų. Vienas pirmųjų ryškių- rugpjūčio mėnesį įvykusiame E. Balsio šokio spektaklyje „Eglė žalčių karalienė“ sukurtas Drebulės vaidmuo, apie kurį baleto kritikas Helmutas Šabasevičius recenzijoje rašė: „K.Tykhonova gerai perprato choreografo Martyno Rimeikio sumanymą ir tiek artistiniu, tiek plastiniu požiūriu sukūrė vientisą Drebulės – likimo įrankio – paveikslą; jos šokis lengvas, sklandus, vaidyba organiška“.

Tačiau svarbiausiu 2019 m. šokėjos pasiekimu neabejotinai tapo Klaros vaidmuo P. Čaikovskio šokio spektaklyje „Spragtukas“, kurio premjera įvyko 2019 m. gruodžio 20 d.. Kaip rašė baleto kritikė Skaidra Baranskaja “Klaros vaidmens atlikėja Kira Tichonova (...) kūrė vaidmenį nuosekliai, buvo žaisminga, veržli, smalsi ir įtaigi”.


Darbščiausia – Baleto trupė

Pernai „Metų darbštuolio“ nominaciją laimėjusi KVMT scenos darbininkų komanda pasveikino naująja darbštuole pripažintą Baleto trupę. 2019-aisiais ji atsiskleidė kaip kūrybinga, ieškanti unikalių meninių sprendimų komanda su savitu braižu.

Antrąjį 2019 m. pusmetį baleto trupė žiūrovams pristatė net dvi premjeras: šokio spektaklį „Eglė žalčių karalienė“ žinomas Lietuvos choreografas Martynas Rimeikis, o šokio spektaklį „Spragtukas“ – Kirilas Simonovas, choreografas iš Sankt Peterburgo Marijos teatro. Šokio spektaklis „Eglė žalčių karalienė“ neseniai apdovanotas „Padėkos kauke“ kaip geriausias praėjusiais metais Lietuvos pajūryje sukurtas spektaklis.

Baleto šokėjų skaičius trupėje artėja prie dvidešimties. Planuojama, kad ateityje jų bus maždaug 35. „Tai – istorinis momentas: dar nesame turėję tiek daug šokėjų. Išryškėjo graži trupės senbuvių ir jaunųjų šokėjų iš Ukrainos dermė. Profesionalus scenos pajautimas darniai susipynė su profesionaliu šokiu“, – džiaugiasi teatro vyriausiasis choreografas Aurelijus Liškauskas.

Kryptis - Europa

Apdovanojimas „Metų iššūkis“, pernai už teatro darbuotojų perkraustymą į laikinas patalpas buvo skirtas Ūkio skyriaus vedėjai Valei Vilčiauskienei, šiemet jis atiteko baleto „Spragtukas“ kūrybinei komandai. Apdovanojimas įteiktas baleto meno vadovei ir pastatymų organizatorei Jelenai Lebedevai.

„Man patinka burti komandą bei kartu pasiekti didelius tikslus. Pastarąjį pusmetį turėjome naujų, įdomių pastatymų. Stengiamės, kad mūsų baletas užaugtų iki mažos europietiškos trupės, turinčios savo „veidą“, pripažinimą ir perspektyvą. Siekiam suburti tokią trupę, kurioje kiekvienas šokėjas vieną dieną gali tapti vedančiuoju solistu, o kitą – šokti kordebaleto trupėje. Europoje tai gana įprasta“, – sako J. Lebedeva.

P. Čaikovskio „Spragtuko“ premjera, kurią Klaipėdoje sukūrė garsus rusų choreografas Kirilas Simonovas, žiūrovams 2019-ųjų pabaigoje buvo pristatyta Vilniaus ir Klaipėdos miestų arenose. Pasak A. Liškausko, choreografo reiklumo dėka „Spragtuko“ pastatymas baleto trupės meistriškumo lygį kilstelėjo į naujas aukštumas. Pasak baleto kritikės S. Baranskajos „buvo įdomu, ar atlaikys klaipėdiečiai tokios istorijos svorį, ar įgyvendins choreografo mestus iššūkius, ar pateisins žiūrovų lūkesčius”.

Rengiantis premjerai pasitempti buvo priversti ne vien šokėjai: šiam pastatymui buvo sukurtos įspūdingos, arenų erdves atitinkančios dekoracijos, sukurtos net 35 įspūdingos kaukės ir daugiau nei 100 scenos kostiumų.

Švyturiu švietė orkestras

Pernai „Metų muzikiniu švyturiu“ pripažintas teatro vyriausiasis dirigentas T. Ambrozaitis šįmet šį titulą perdavė savo vadovaujamam Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro orkestrui.

Šis orkestras, kuriame nuolat groja 54 muzikantai, prireikus papildomas kviestiniais muzikantais ir transformuojasi pagal repertuaro poreikius: priklausomai nuo atliekamo veikalo, tampa simfoniniu, kameriniu arba miuziklo orkestru.

„2019-aisiais Lietuvoje niekas neatliko daugiau kompozitoriaus E. Balsio kūrinių už mūsų teatro orkestrą. Tapome šio kompozitoriaus šimtmečio minėjimo kalnu, o kiti liko šio kalno papėdėje. E. Balsio, pripažinto instrumentuotės meistro, muzikoje daug klaustukų, kuriuos mums teko atkoduoti“, – pripažino teatro vyriausiasis dirigentas T. Ambrozaitis.

2019-aisiais Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro rkestras buvo ypač įvertintas publikos ir scenos meno kritikų: naujam gyvenimui buvo prikelti retai atliekami bei ypatingo meistriškumo reikalaujantys kūriniai, orkestras daug gastroliavo.

Metų lobis – Vytautas Virganavičius

Pernai „Teatro lobiu“ pripažintas ilgametis Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro dirigentas Stasys Domarkas perdavė šios nominacijos apdovanojimą teatro Kūrybinės veiklos planavimo ir solistų skyriaus vedėjui Vytautui Virganavičiui.

Neseniai su Klaipėdos valstybiniu muzikiniu teatru atsisveikinęs V. Virganavičius, šiam kolektyvui paskyręs 32-ejus savo gyvenimo metus, kolegų buvo ypač gerbiamas ir mylimas. „Kai 1987 m. kūrėsi Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras, meno vadovas Gintas Žilys pasiūlė man tapti trupės vedėju. Visada turėjau laikyti ranką ant teatro pulso, kad sudėtingas jo mechanizmas veiktų be trikdžių. Ir kad visi artistai trupėje jaustųsi laimingi ir reikalingi. Buvau ne tik darbų skirstytojas, bet ir nuodėmklausys, psichologas, advokatas ir prokuroras“, – juokauja taip pat ir pusšimtį solinių vaidmenų spektakliuose spėjęs sukurti V. Virganavičius.

Publikos įvertinimas – vyriausiajam dirigentui

Muzikinio teatro žiūrovai tradiciškai slaptu balsavimu išrinko „Publikos simpatiją“. Ankstesnis šios nominacijos laimėtojas baritonas Steponas Zonys sveikino šįmet daugiausiai publikos simpatijų sulaukusį teatro vyriausiąjį dirigentą Tomą Ambrozaitį.

Galima numanyti, kad publika jį įvertino ne tik už nuolat skleidžiamą gerą nuotaiką ir pagarbą orkestro nariams, bet ir kartu su orkestrantais puikiai parengtas koncertines programas bei spektaklių premjeras. Ypač daug komplimentų kolektyvas pelnė po operos „Kelionė į Tilžę“ premjeros: „Tai neabejotinas muzikinis įvykis, kuriame derėjo vokalo kultūra, sodrus simfoninis skambesys, darnus choro akordas. Kūrinys sudėtingas, tačiau statytojai puikiai įvykdė savo misiją. Tai liudijo pilnutėlės salės ovacijos po spektaklio. Dabar galiu drąsiai sakyti – Lietuvoje yra du lygiaverčiai operos teatrai“, – tvirtino operos autoriaus E. Balsio mokinys, kompozitorius Giedrius Kuprevičius.

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro dirigentu T. Ambrozaitis pradėjo dirbti 2016-aisiais. Po metų buvo paskirtas šio teatro vyriausiuoju dirigentu. 2017 m. apdovanotas Karalienės Luizės medaliu už nuopelnus Klaipėdos miesto švietimui ir kultūrai.

Visiems garbingos komisijos išrinktiems „Pagauk bangą“ apdovanojimų laureatams pasibaigus karantinui bus įteiktos dailininkės-juvelyrės Aušros Mačiulaitienės sukurtos simbolinės „Bangos“ ir diplomai.

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro nuotraukos

Susiję nuotraukų galerijos

PAGAUK BANGĄ 2020

PAGAUK BANGĄ 2020

2020-03-31

Komentarai