Pasaulinę muzikos dieną pagerbti „Auksinio disko“ laureatai

Publikuota: 2019-10-02 Autorius: Mb.info
Pasaulinę muzikos dieną pagerbti „Auksinio disko“ laureatai

Antradienio vakarą LDK Valdovų rūmuose vyko iškilminga "Didžioji muzikų šventė". Šventinio vakaro metu apdovanojome ir 2019 m. „Auksinio disko“ laureatus.

Šiemet jais tapo Kristianas Benediktas (tenoras), Raimondas Sviackevičius (akordeonas), choras „Vilnius“ (meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Artūras Dambrauskas), ansamblis „Subtilu-Z“: Laurynas Vaitkus (tenorinė birbynė, lamzdelis), Povilas Velikis (akordeonas), Dmitrijs Mihailovs (akordeonas), Vytautas Švažas (perkusija).

Nuo 2001 m. „Baltic Optical Disc“ kartu su Lietuvos muzikų sąjunga įsteigtas apdovanojimas kiekvienais metais skiriamas keturiems skirtingų žanrų ar sričių muzikos atstovams. „Auksinio disko“ laureatams įteikiamas apdovanojimo simbolis – statulėlė, atlikėjai taip pat įamžinami auksuotame CD, kuris plačiai paskleidžiamas su muzikos meno ir mokslo žurnalu „Muzikos barai“.

Mus visus pasveikino Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas:

SVEIKINIMAS

Nuoširdžiai sveikinu tradicinės Didžiosios muzikų šventės dalyvius ir šiųmečius „Auksinio disko“ laureatus. Prasminga, kad Tarptautinė muzikos diena Lietuvoje paminima pagerbiant geriausius muzikos atlikėjus, suburiant mūsų šalies muzikų bensdruomenę. Muzikos kalba yra universali, vienijanti, ji neturi sienų, tad ja bendrauti gali visi, kam pažįstamas muzikos raštas.

Muzika dovanoja stebuklą, nukelia į tauresnius pasaulius, skaidrina sielą. Linkiu, kad šis stebuklas lydėtų ne tik per šią šventę, bet ir jai pasibaigus, kad muzikos garsai pakylėtų virš kasdienybės rūpesčių.

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas

2019 metų spalio 1 d.

Šių metų laureatus rinko Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai profesoriai Asta Krikščiūnaitė, Modestas Pitrėnas, Juozas Domarkas, Robertas Beinaris, profesoriai Ramunė Kryžauskienė, Leonidas Melnikas, Petras Kunca, docentas Vytautas Alenskas ir muzikos kritikas Tomas Bakučionis.

Lietuvių tenoras Kristianas Benediktas (Lietuvoje žinomas kaip Vaidas Vyšniauskas) tarptautinėje arenoje ypač išgarsėjo Otelo vaidmens interpretacijomis. Sudėtingą G. Verdi operos partiją garsiausiuose pasaulio teatruose jis dainavo jau daugiau kaip 120 kartų. 2018 m. Samsono vaidmeniu („Samsonas ir Dalila“) Benediktas debiutavo Niujorko „Metropolitan Opera“. 2019 m. dienos šviesą išvydo pirmasis Benedikto CD, kurį jis įrašė drauge su Modesto Pitrėno diriguojamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, o išleido kompanija „Delos“.

Šiuolaikinė muzika akordeonui Lietuvoje dažniausiai siejama su Raimondu Sviackevičiumi. Jis – daugelio naujų kūrinių akordeonui pirmasis atlikėjas ir jų atsiradimo iniciatorius, festivalių rengėjas ir pedagogas, siekiantis šiuolaikinės muzikos virusu užkrėsti savo studentus. Pastaraisiais metais akordeono užsitarnautos tvirtos pozicijos šiuolaikinės akademinės muzikos scenoje daugeliu atžvilgiu yra R. Sviackevičiaus nuopelnas. Tarp ryškiausių pastarojo laiko kūrybinės veiklos projektų – rečitalis Lince (Austrija), kuriame maestro griežė jam dedikuotus O. Balakausko, R. Motiekaičio, V. Germanavičiaus, N. Valančiūtės, D. Čemerytės ir kitų autorių kūrinius. Neseniai R. Sviackevičiui teko garbė atidaryti vieną didžiausių festivalių Kinijoje, Harbino didžiajame teatre. Su simfoniniu orkestru, diriguojamu Yu Xuefengo, 3500 klausytojų akivaizdoje jis atliko specialiai atidarymo ceremonijai parašytą Liu Qiao kūrinį „Sun Island Ouverture“.

Choras „Vilnius“ – profesionalų kolektyvas, pasižymintis atlikimo kultūra, įvairiapusiškumu, edukacine veikla. Choras žengia koja kojon su šiandieninėmis meno aktualijomis, bet nepamiršta ir praeities epochų klasikos fondo. Ypatingas dėmesys skiriamas lietuviškos muzikos sklaidai – kasmet parengiamos šiuolaikinių lietuvių kompozitorių kūrinių premjeros, išskirtiniai kūriniai pasiekia įrašų studiją.

„Vilnius“ jau yra išleidęs 15 kompaktinių plokštelių, 300 kūrinių įrašų saugoma Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos fonduose. Išskirtinė choro ypatybė – kūrybiškumo ir profesionalumo sintezė, gebėjimas perteikti muziką skirtingoms klausytojų auditorijoms, netradicinių renginių ir projektų įgyvendinimas. Išskirtinė ir pastarųjų kelerių metų choro veikla – G. Kuprevičiaus operos „Liuterio durys“ pastatymas ir sklaida Lietuvoje, lietuvių autorių stambių formų veikalų premjeros, rengiamas Tarptautinis Šv. Jokūbo festivalis.

Vienuolika metų gyvuojanti grupė „Subtilu-Z“ save pristato kaip ekstremaliai virtuozišką garso estetų sambūrį, kurio pagrindinis siekis – išskirtinė skambesio kokybė. Šį pavasarį naują albumą „Play life“ (Įsijunk gyvenimą) pristačiusi grupė tikslingai eina link to, kas, jų manymu, yra muzikos pašaukimas ir tikslas – jaudinti klausytoją, kalbėti jam, atskleisti svarbius vidinius išgyvenimus. Nuolat originaliais muzikiniais sumanymais klausytojus stebinantis ansamblis ne vienus metus dalyvavo ir „Didžiajame muzikų parade“, o 2011 m. pelnė Publikos simpatijų prizą.

„Daugelį metų Lietuvos muzikų sąjunga „Auksinio disko“ prizu laureatus apdovanodavo analogo neturėjusio 10 valandų trukmės koncerto-maratono „Didysis muzikų paradas“ metu. Ilgainiui ėmėme ieškoti naujų formų, koncertą-maratoną rengėme televizijoje, kituose miestuose. 2016 metais dvidešimtuoju koncertu užbaigėme „Paradų“ ciklą. Pasaulinę muzikų dieną visada siekėme atkreipti dėmesį į jaunus, į didžiąsias scenas dar tik žengiančius muzikus. Šiais metais nusprendėme sujungti svarbiausius Lietuvos muzikų sąjungos renginius ir surengti vieną didelę šventę. Pastaraisiais metais išskirtinį dėmesį skiriame Birštono vasaros menų akademijai, tad ir savo šventę minėsime kartu su aktyviausiais jos, taip pat kitų renginių dalyviais, artimiausiais bičiuliais bei partneriais“, – pasakojo LMS prezidentė prof. Audronė Žigaitytė.

Valdovų rūmų scenoje greta „Auksinio disko“ laureatų pasirodė Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos, Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos ir Šiaulių 1-osios muzikos,, Birštono meno mokyklos moksleiviai, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentai.

Susiję nuotraukų galerijos

Komentarai