Prezidento inicijuoti Kultūros forumai padės formuoti kultūros politiką

Publikuota: 2019-08-12 Autorius: Mb.info
Prezidento inicijuoti Kultūros forumai padės formuoti kultūros politiką

Rugpjūčio 12 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir jo komanda tesi duotą žodį – atverti Prezidentūros duris diskusijoms ir sudaryti galimybę įvairioms nuomonėms būti išsakytoms bei išgirstoms prie apskritojo stalo.

Prezidentūra imasi moderatorės vaidmens ir pradeda inicijuoti Kultūros forumus – tęstines, periodiškai vyksiančias diskusijas aktualiomis kultūros srities temomis, į kurias įsitraukti kvies skirtingas institucijas, ekspertus ir bendruomenes. Šiandien į pirmąjį forumą susirinkę specialistai išdėstė savo pozicijas dėl LR kultūros ministerijos parengto Kultūros politikos pagrindų įstatymo projekto. Artimiausiu metu planuojamas antrasis forumas bus organizuojamas istorinės atminties politikos formavimui aptarti. Formuoti principus kultūriniams klausimams, pasak Prezidento Gitano Nausėdos, yra kompleksiškas procesas, tačiau įvertindami skirtingus profesionalų ir bendruomenių požiūrius galime nuraminti aistras, sumažinti politikavimą ir susipriešinimą dėl kultūrinių objektų.

„Kultūros sritis Prezidentūroje yra viena prioritetinių. Tinkamoje terpėje išdiskutuoti skirtingi požiūrio kampai, čia išsikristalizavęs platesnis matymas gali virsti naujomis gairėmis sprendimų priėmėjams ir galbūt lemti visus labiau tenkinantį rezultatą“, – sakė Prezidentas Gitanas Nausėda.

„Mes norime būti aktyvūs, neapsiriboti vienkartiniais susitikimais su kultūros įstaigų vadovais. Sukvietėme visus į daugiašalę diskusiją išreikšti savo nuomonių apie rengiamo įstatymo stipriąsias ir silpnąsias puses, galimus patobulinimus ar akcentų perdėliojimus, – teigė Švietimo, mokslo ir kultūros grupės Prezidento patarėja Sonata Šulcė. – Nebijome polemikos, prieštaringų argumentų. Žinoma, skirtingos institucijos turi skirtingas vizijas – ir tai yra puiku, pabrėžkime tą skirtingumą bei atsižvelkime į įvairiausias nuomones. Tokia ir yra mūsų intencija – kad vienų matymo laukas persidengtų su kitais, taptų tirštesnis, dinamiškesnis. Forume mes nesiekiame sutarimo laikytis vienos linijos, nepriimame sprendimų. Prezidentūros noras – užduoti susijusių sričių specialistams toną konstruktyviau žengti į pokyčių kelią nuo pat jo pradžios.“

Forume apie būsimąjį Kultūros politikos pagrindų įstatymą nuskambėjo įvairių minčių. Kultūros ministerijos viceministrė Gintautė Žemaitytė pabrėžė, kad džiaugiasi Prezidentūros iniciatyva suburti visus į diskusiją: „Labai svarbu, kad įstatymas būtų priimtinas visoms kultūrinėms bendruomenėms ir turėtų naują pridėtinę vertę. Šis projektas susiduria su daug iššūkių – suderinti tai, kas jau išdėstyta kituose įstatymuose, apimančiuose skirtingas kultūros sritis, ir įvesti tam tikrų naujovių, kurių nėra nei viename įstatyme. Vienas pagrindinių tikslų – apibrėžti sąvokas, numatyti kultūros finansavimo formas, savivaldos ir centrinės valdžios santykį bei bendradarbiavimą kultūros srityje.“ Susirinkusieji išsakė savo požiūrius į nevyriausybinių organizacijų indėlio į kultūrinį gyvenimą klausimus, iškilo kultūros sklaidos, tarpsektorinio bendradarbiavimo ir didesnio kitų institucijų įsitraukimo temos. Daug dėmesio susilaukė sąvokų formulavimas ir terminija – specialistai turėjo pasiūlymų koreguoti „kultūros paslaugų“ apibrėžimą, pastebėjo tautinės ir pilietinės tapatybės sąvokų skirtumų niuansus. Kai kurių specialistų kritikos sulaukė įstatymo aptakumas ir galimybės interpretacijoms kilti.

Pirmajame Kultūros forume dalyvavo Kultūros ministerijos viceministrė Gintautė Žemaitytė, Kultūros ministerijos Teisės ir žmogiškųjų išteklių skyriaus vedėjas Virginijus Varnaitis, Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno įstaigų asociacijos pirmininkė Rūta Prusevičienė, Lietuvos kultūros tarybos pirmininkė Daina Urbanavičienė, Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė, Lietuvos kino centro direktorius Rolandas Kvietkauskas, Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė, Lietuvos dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas, Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė Evelina Karalevičienė, Lietuvos meno kūrėjų asociacijos prezidentas Kornelijus Platelis, Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo tarybos pirmininkė Vaiva Žukienė, Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininkas Raimundas Balza, Nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacijos atstovės Živilė Diawara ir Jurgita Murauskienė, menotyrininkė, kultūros politikos tyrinėtoja Skaidra Trilupaitytė.

Kultūros forume išsakytos įžvalgos bus perduotos Kultūros ministerijai – sprendimų priėmėjai ir būsimo įstatymo įgyvendintojai.

Komentarai