Respublikinis seminaras-praktikumas ,,Dainavimo metodikos klasikiniame ir moderniame stiliuje“

Publikuota: 2024-03-04 Autorius: Eglė Šlimaitė
Respublikinis seminaras-praktikumas ,,Dainavimo metodikos klasikiniame ir moderniame stiliuje“

2024 m. vasario 28 d. Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykloje vyko seminaras-praktikumas ,,Dainavimo metodikos klasikiniame ir moderniame stiliuje“. Lietuvos muzikos ir meno mokyklų pedagogai, mokiniai turėjo galimybę bendrauti, pasidalinti idėjomis, diskutuoti bei stebėti lektorių praktinį darbą hibridiniu būdu – Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos salėje bei nuotoliniu būdu.

Seminaro metu savo žiniomis, patirtimi dalijosi, pranešimus skaitė, naujus leidinius pristatė ir meistriškumo pamokas vedė vokalo pedagogai, žymūs dainininkai ir aktoriai. Mokytojams tai buvo nuostabi galimybė pasidalinti solinio dainavimo ugdymo inovacijomis, aktualijomis, atsinaujinančių ir pasikartojančių problemų sprendimų būdais, tobulinti metodines žinias, įsigyti naujausių leidinių, mokiniams – pagalba kelyje siekiant savo svajonės.

Seminaro lektorė, džiazo dainininkė, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos vyr. mokytoja Eglė Vakarinaitė-Zilnienė pristatė pirmąją seminaro temą „Balso struktūra ir kaip ji veikia skirtingų dainavimo tipų kontekste“. Pranešime buvo aiškiai ir išsamiai pademonstruotos skaidrės su įvairiais vaizdo įrašais, nuotraukomis apie balso aparato pakitimus, atliekant skirtingus dainavimo stilius ar su jais susiduriant.

Reginio metu buvo pristatomas Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos vyr. koncertmeisterės Aušrinės Garsonaitės-Šiškienės leidinys „Laumių dukrelė“. Pristatymo metu dalyvavo Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos solinio dainavimo mokiniai, pasiruošę ir su didžiausiu džiaugsmu atlikę autorės dainas iš šio rinkinio.

Toliau seminarą tęsė Lietuvos teatro ir kino aktorius Dominykas Vaitiekūnas „Kūno kalba ir emocinės atminties žadinimas vokalo atlikime“. Savo begaline patirtimi, pozityvumu, energija scenoje dalijosi su Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos solinio dainavimo mokiniais-savanoriais, leisdamas prisiliesti prie savo temos praktinėmis užduotimis. Greitas mokinių reagavimas į emocines, kūno kalbos pastabas atliekant kūrinius stebino ne tik patį lektorių, bet ir visus klausytojus salėje.

Pirmąją seminaro dalį užbaigė Vilniaus kolegijos menų ir technologijų fakulteto Scenos meno katedros docentė Dalia Babilaitė-Abarė ir Vilniaus kolegijos menų ir technologijų fakulteto Scenos meno katedros lektorė Nijolė Baranauskaitė-Matukonienė. Nuoširdus bendradarbiavimas su savo studentėmis, skoningai ir meistriškai pateikta seminaro tema „Dainuojantis personažas“ sulaukė gausybės aplodismentų iš žiūrovų, kurie liko sužavėti. Lektorės kviesdamos savo studentes įrodė, kaip įmanoma siekti tobulesnio ir meniškesnio atlikimo, atliekant vienus garsiausių užsienio kompozitorių kūrinius, ne tik dainuojant užburiančiu vokalu, bet ir nepriekaištingai įsikūnijant į personažus. Studentės populiariąją muziką atliko be mikrofonų, lektorė Dalia Babilaitė-Abarė pabrėžė, jeigu neturi geros, teisingos vokalinės technikos, tai joks mikrofonas nepadės.

Karolina Rastenytė, Londono moderniosios muzikos instituto (BIMM) absolventė, savo pranešime gvildeno klausimą „Kodėl atliekant - dainuojant modernią muziką (pop, jazz) reikalingi klasikos pagrindai. Praktinis atlikėjos prisistatymas“. Lektorė pademonstravo savo vokalines subtilybes, atlikdama šiuolaikinius kūrinius ir įrodydama klasikinio vokalo pagrindų svarbą.

Lektoriaus Vytauto Rumšo (vyresniojo) – Lietuvos teatro ir kino aktoriaus, režisieriaus pranešimo tema „Dainininkas, kaip aktoriusׅ“. Taikliomis pastabomis, profesionaliais patarimais su seminaro-praktikumas klausytojais dalijosi vienas žinomiausių Lietuvos aktorių. Meistriškumo pamokos vyko su Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos mokiniais. Garsus aktorius mokiniuose pažadino vidines puses, ne tik balso, bet ir kūno emocines išraiškas. Pasak aktoriaus, dainuojant svarbu turėti adresatą, perteikti dainos pagrindinę mintį, esmę.

Seminarą-praktikumą užbaigė lektorius Edmundas Seilius – operos dainininkas, LNOBT teatro solistas, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos pedagogas. Lektorius pristatė savo pranešimą „Muzikinių stilių ir instrumentų įtaka balso technikos vystymuisi“. Operos dainininkas dalinosi įžvalgomis, kaip vokalas, balso technika, dainavimo maniera keitėsi nuo antikos laikų iki šių dienų, su kokiais iššūkiais susiduriame dabar ir kokie buvo seniau. Atviroje pamokoje dalyvavo vienas jauniausių solistų iš Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos ir paties lektoriaus mokinys iš Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos. Po solistų atliekamų pasirodymų lektorius akcentavo teisingą kvėpavimą, kuris labai įtakoja dainavimo kokybę.

Savo žiniomis, patirtimi dalijosi ir su mokytojais bei mokiniais dirbo puikūs lektoriai-atlikėjai. Klausytojai išgirdo daug informacijos apie balso formavimo būdus ir metodus, dažniausiai pasitaikančias problemas. Šio seminaro-praktikumo metu mokytojai pasisėmė naujų įspūdžių, metodikos naujovių, kurias galės taikyti ir skleisti grįžę į savo mokyklas. Po seminaro dalyviai turėjo galimybę užduoti lektoriams klausimus, taip pat dalintis patirtimi bei diskutuoti. Seminaro-praktikumo organizatoriai – Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos Solinio dainavimo mokytojų metodinė grupė ir VŠĮ Trakų švietimo centras.

 

Komentarai