Sauliui Sondeckiui atminti

Publikuota: 2022-02-05 Autorius: Mb.info
Sauliui Sondeckiui atminti

Vasario 3 sukako šeštosios Sauliaus Sondeckio mirties metinės. Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazija drauge su Lietuvos muzikų sąjunga pakvietė Maestro atminimą paminėti vasario 4 dieną. Aplankę Vilniaus Antakalnio kapines visi rinkosi Muzikos svetainėje, kurioje įvyko turininga popietė.

Pirmiausia visus susirinkusius pasveikino ir prisiminimais dalinosi LMS prezidentė Audronė Žigaitytė-Nekrošienė. Vėliau – mokytoja-ekspertė Nijolė Prascevičienė ir sūnus Saulius Sondeckis (jaunesnysis).

Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos direktorė Regina Marozienė savo kalboje pabrėžė, kaip svarbu jauniesiems pažinti žmones ir išgirsti autentiškus pasakojimus iš gyvai bendravusių su kūrėju, kurio vardu pavadintoje mokykloje jie mokosi. Juo labiau, kad Muzikos svetainėje koncertas vyks prie memorialinio Sauliaus Sondeckio fortepijono.

Mokytoja-ekspertė Raimonda Sližienė šiltai vedė koncertą, pristatydama ne tik moksleivius, bet ir trumpai primindama jų bendravimą kol dar mokykloje lankėsi pats Maestro.

Koncertą pradėjo jauniausioji renginio dalyvė pirmokė Bernadeta Januškaitė, puikiai pagriežusi Danielio Steibelto Divertismentą. Jai, kaip ir kitiems koncertuojantiems akompanavo Daiva Šulcaitė.

G. F. Haendelio Sonatą ir Niccolo Paganini Cantabile pagriežė Morta Milašauskaitė, o Čiurlionio Noktiurną skambino jaunasis mūsų bičiulis, jau ne pirmą kartą dalyvaujantis LMS renginiuose, Povilas Ušinskis. Smagu stebėti mažųjų augimą ir tobulėjimą. Nuo pirmųjų klasių stebime ir septintoką Paulių Ubartą. Jiedu su Povilu pirmuosius kūrinukus drauge atliko Birštono vasaros menų akademijoje, vėliau LMS šventėse Valdovų rūmuose ir Vilniaus rotušėje bei Muzikos svetainėje. Regis tik vakar buvę pirmokai, šiandien jau raiškiai muzikuodami drauge atliko Frederico Poliakino pjesę „Kanarėlė“, o lydimas D. Šulcaitės Paulius pagriežė B. Dvariono „Prie ežerėlio“.

Agnius Juška ir Ugnė Krikščiūnaitė – jau gimnazistai. Tad, regis, jau rimtai apsisprendė rinktis muzikų kelią. Tą rodė ir atlikimo branda – Agnius atliko G. F. Haendelio Sonatą, o Ugnė - Igorio Frolovo Ispanišką fantaziją.

Koncerte apsilankęs smuikininkas Raimondas Butvila nuoširdžiai pasidalino girdėto muzikavimo įspūdžiais ir pažadėjo kiekvienam asmeniškai išsakyti pastabėles tolesniam meistriškumui siekti. Koncerto išklausiusi Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos absolventė, pasirinkusi teisininkės profesija, bet iki šiol nuo muzikos nenutolstanti Ieva Rasimaitė visiems atlikėjams padovanojo unikalią dovaną – naujausią „Draugiškų projektų“ inicijuotą kompaktinę plokštelę „Lietuviškų operų arijos ir chorai“. Jaunieji muzikai taip pat buvo apdovanoti naujausiais „Muzikos barų“ numeriais su Sauliaus Sondeckio ir Davido Geringo kompaktinėmis plokštelėmis.

Po koncerto visi susirinkusieji žiūrėjo medijų operą „Traviata“, tuo pačiu atskleisdami rečiau minimą Sauliaus Sondeckio biografijos puslapį: nuo mažų dienų tiesioginių naujametinių radiofono „Traviatos“ transliacijų iš Valstybės operos klausymas ne tik formavo būsimo muzikos korifėjaus skonį ir meilę muzikai, bet ir supratimą, koks svarbus buvo profesionalaus Lietuvos operos teatro gimimas ir kaip netikėtai pirmoji atlikta opera daugeliui tapo profesionalumo simboliu, talismanu. Pats kelis metus griežęs Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro orkestre, maestro pirmą kartą ryžosi „Traviatą“ įrašyti 2003 metais su Lietuvos kameriniu orkestru, choru „Jauna muzika“, Virgilijum Noreika, Julija Stupnianek ir kitais solistais. Šio įrašo iniciatorė Audronė Žigaitytė trumpai atskleidė priežastis, kodėl toks įrašas buvo reikalingas ir kodėl gimė naujas, netikėtas medijų operos žanras, kurio garso takelyje yra nemažai S. Sondeckio įrašytos „Traviatos“ fragmentų.

Į namus grįžtančių sondeckiukų nuotaikomis trumpai pasidalino direktorė Regina Marozienė: „Jaudinanti diena, kurios kiekvienoje akimirkoje jautėme Maestro Sauliaus Sondeckio dvasią: pro debesis besišypsant vasario saulei Antakalnio kapinėse, prisilietus prie Maestro fortepijono, lydimo smuiko garsais Muzikų sąjungos svetainėje, sielą virpinant medijų operoje „Traviata“ Maestro mostui paklususiai operos įžangai... Tai, matyt, ir yra visa ugdymo esmė – įkvėpti ir nepaleisti...“

Susiję nuotraukų galerijos

Susiję nariai

Saulius Sondeckis

Saulius Sondeckis

Dirigentas, profesorius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas

Komentarai