Sėkmingas Vilniaus miesto ansamblio NIKO debiutas Niujorke 

Publikuota: 2023-12-04 Autorius: Irina MARTOS
Sėkmingas Vilniaus miesto ansamblio NIKO debiutas Niujorke 

Gruodžio 2-ąją prestižinėje Carnegie Hall kamerinėje salėje Weill Recital Hall Niujorke sėkmingai debiutavo kompozitorius Gediminas Gelgotas ir Vilniaus miesto ansamblis NIKO.

Vos pasibaigus koncertui, socialiniuose tinkluose pasklido trumpas video, kuriame „Weill Recital Hall“ salėje atsistojusi publika ovacijomis ir šūksniais „Bravo!” palydi lietuvių ansamblį NIKO (Naujų idėjų kamerinis orkestras) ir jo vadovą, kompozitorių Gediminą Gelgotą.

„Mums dar reikės laiko, kad galėtume susidėlioti visus įspūdžius ir patirtį, – po koncerto neslėpdamas jaudulio sakė G. Gelgotas. – Dar neatslūgo adrenalinas po pasirodymo vienoje garsiausių pasaulio koncertinių salių. Groti čia, buvo mūsų svajonė ir, kai dieną prieš koncertą suvokėme, jog štai, iš tiesų ji išsipildys – apėmė didelis jaudulys. Tačiau galiu pasakyti, kad mums patiems buvo be galo gera groti, nes nuo pirmos natos jautėme publikos stiprų palaikymą.“

Palaikyti pirmąkart šioje prestižinėje koncertų salėje pasirodžiusio ansamblio NIKO atėjo gausus būrys Niujorko lietuvių, o taip pat čia gyvenantys žinomi Lietuvos kūrėjai: menininkas Žilvinas Kempinas, kompozitorė Žibuoklė Martinaitytė, pianistas Gabrielius Alekna. Po koncerto lietuvius su puikiu debiutu Niujorke sveikinęs Lietuvos nuolatinės misijos Jungtinėse Tautose ambasadorius Rytis Paulauskas prisipažino, jog G. Gelgoto kūrybą ir ansamblio augimą seka daugiau nei dešimtmetį. „Atrodo, jau žinau puikiai Jūsų kūrybą, – sakė ambasadorius. – Tačiau Jūs kiekvieną kartą nustebinate naujais elementais, netikėtais kūrybiniais sprendimais. Toks yra ir Niujorkas, nuolat stebinantis ir kintantis. Tad jūs tikrai esate pačioje tinkamiausioje vietoje.“

Elegantiškoje ir intymioje „Weill Recital Hall“ salėje publiką užbūrė rafinuota garsinė, judesio, balso ir minimalistinės G. Gelgoto muzikos estetika ir preciziškas šešių NIKO muzikantų – keturių smuikininkių Augustos Zuokės, Julijos Andersson, Dalios Simaškos, Agatos Ursul ir violončelininkų Liudviko Silicko, Povilo Paukštės – preciziškas atlikimas. „Ne vienas klausytojas po koncerto pabrėžė, kokio ypatingo susiklausymo ir susigrojimo yra šis ansamblis. O tokį lygį pasiekti reikia daugybės valandų grojimo kartu. Ansamblio NIKO debiutas šioje išskirtinėje salėje yra ir Lietuvos atlikėjų aukšto profesionalumo įvertinimas. Pasirodymas čia yra tarsi aukštos kokybės ženklas, tramplinas muzikantų karjeroje,“ – teigė prie šio koncerto organizavimo Niujorke prisidėjusi Lietuvos kultūros atašė JAV Gražina Michnevičiūtė.

Ansamblis NIKO Niujorke atliko estų kompozitoriaus Arvo Pärto bei ansamblio vadovo G. Gelgoto kūrybą, o taip pat, žymios “Deutsche Gramophone” kompanijos užsakymu G. Gelgoto aranžuotą garsiojo amerikiečių kompozitoriaus Philipo Glasso muziką. „Buvo nepaprastai malonu klausytis lietuvių kompozitoriaus Gedimino Gelgoto ir jo ansamblio NIKO muzikavimo. Vakaro publika, tarptautinė net pagal Niujorko standartus, reagavo itin stipriomis ovacijomis“, – įspūdžiais dalinosi koncerte apsilankęs tarptautinės muzikos leidybos kompanijos „Peermusic Classical“ viceprezidentas Toddas Vunderinkas.

Pirmą kartą JAV Vilniaus miesto ansamblis NIKO koncertavo 2019 m. Tuomet ansamblį išgirsti turėjo galimybę ne tik Venturos klasikinės muzikos festivalio klausytojai, bet ir milijonai televizijos kanalo “Fox TV” žiūrovų.

Ansamblio NIKO koncertą iš dalies rėmė Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos Respublikos nuolatinė misija Jungtinėse Tautose.

Nuotraukų autorius – Vytenis Jankūnas

Susiję nariai

Gediminas Gelgotas

Gediminas Gelgotas

Kompozitorius, Naujų idėjų kamerinio orkestro NIKO meno vadovas

Komentarai