Šiuolaikinė Nidos opera su vaizdu į kopas ir marias

Publikuota: 2021-06-10 Autorius: Mb.info
Šiuolaikinė Nidos opera su vaizdu į kopas ir marias

Šiemet Lietuvos kultūros sostinės titulas atiteko Neringos miestui, todėl visą vasarą ir rudenį Kuršių nerija kvies apsilankyti įvairiuose kraštui reikšminguose renginiuose: koncertuose, spektakliuose, parodose.

Birželio 30 dieną kultūros sala Neringa pakvies į ypatingą premjerą – šiuolaikinę operą apie Nidos istoriją. Scena tampa visas Nidos miestas – nuo Parnidžio kopos iki marių. Žiūrovai kviečiami klausytis operos per ausines – keliaudami pėsčiomis vaizdingu Nidos maršrutu, perteikiančiu praėjusio amžiaus Nidos istorijos metraštį, žmonės įsigilins į autentiškas miesto istorijas, kurias operos autoriai, kompozitorius Jonas Jurkūnas ir dramaturgė Kristina Savickienė, rado neseniai išspausdintoje knygoje „Nidos mokyklos kronika“.

„Metraštį „Nidos mokyklos kronika“ pastebėjau Neringos Viktoro Miliūno bibliotekoje, o kai perskaičiau – nekilo abejonių, kad tai yra išskirtinė ir labai įdomi medžiaga. Supratau, kad noriu ir galiu apie ją kalbėti muzikiniais garsais pasitelkdamas gamtą kaip neišsemiamą šaltinį. Neringa yra labai gražus ir subtilus kraštas. Smėlio, miško ir dviejų vandenų apsuptyje tarsi atsiriboji nuo didmiestyje supančio kasdienybės triukšmo. Kuriant muziką tai yra labai svarbi aplinkybė“, – apie kūrybos procesą kalbėjo kompozitorius J. Jurkūnas.

Sodri Nidos mokyklos mokytojų sukaupta dokumentinė medžiaga tapo kompozitoriaus J. Jurkūno ir dramaturgės K. Savickienės įkvėpimu. Garsiniame pasivaikščiojime Neringos bendruomenės istorijos pasakojamos aktorių Vytauto Anužio, Karolinos Kontenytės ir Jono Baranausko balsais, o ypatingą realumo jausmą sukuria binauralinis garso įrašai ir kinematografinio pobūdžio muzikinės kompozicijos, besiskleidžiančios nuo tradicinio akustinio skambesio iki „soundscape“ stilistikos garsyno.

„Didžiausias iššūkis buvo sugalvoti, kaip metraštį paversti libretu, kaip sudėlioti istoriją apie gyvus įdomius žmones iš faktų, statistikos, įvykių suvestinių. Ką atsirinkti, o ką palikti gulėti metraštyje. Skaitydama šią knygą pajutau, kaip prieš mano akis ėmė vertis visai kitokia Nida, kitokia Lietuva ir jos istorija. Vokiečius keitė lietuviai, lietuvius vėl vokiečiai, keitėsi pavardžių rašyba, vietovardžiai. Keitėsi ir rašantys asmenys, o kartu su jais – ir žanrai, nuo rimto metraščio iki asmeninio dienoraščio. Slenkantys smėliai, Pirmasis pasaulinis karas, pabėgėliai, trumpas atokvėpis, Antrasis pasaulinis karas, bombardavimas, pabėgėliai, atrodo, istorija eina ratais, pastovi išlieka tik jūra ir joje žvejojantys bei skęstantys žvejai. Iš to ir kilo noras kalbėti apie tarsi ratais besisukantį laiką, o ši knyga pasirodė besanti puiki dramaturginė medžiaga“, – apie kūrybinius iššūkius pasakojo dramaturgė K. Savickienė.

Birželio 30 d. startuosiantis garsinis pasivaikščiojimas – šiuolaikinė opera po Nidą bus prieinama kiekvienam, o klausytojai į garsinę patirtį galės leistis savarankiškai. Vienintelė pasivaikščiojimo sąlyga – į išmanųjį įrenginį atsisiųsti nemokamą programėlę „Echoes“, kuri automatiškai pradės groti, klausytojui priartėjus prie maršruto stotelės.

Komentarai