Smuikininkas Christian Tetzlaff ir violončelininkas Francesco Dillon užbaigs festivalį GAIDA 2023

Publikuota: 2023-11-01 Autorius: Beata BAUBLINSKIENĖ
Smuikininkas Christian Tetzlaff ir violončelininkas Francesco Dillon užbaigs festivalį GAIDA 2023

Lapkričio 4 d. Nacionalinėje filharmonijoje – finalinis Tarptautinio aktualios muzikos festivalio „Gaida 2023“ koncertas. Didžiausią Baltijos kraštų šiuolaikinės muzikos forumą užbaigs Modesto Pitrėno diriguojamo Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro koncertas, kuriame pasirodys ne tik pasaulinė smuiko garsenybė Christianas Tetzlaffas, bet ir violončelės virtuozas Francesco Dillon iš Italijos.

Sostinės publikai Christianas Tetzlaffas pagrieš vieno populiariausių dabarties britų kompozitorių Thomo Adèso Koncertą smuikui ir orkestrui, sukurtą prestižinio Berlyno festivalio ir Los Andželo filharmonijos orkestro užsakymu. O Francesco Dillonas atliks festivalio užsakymu sukurtą, Lietuvos sostinės 700-mečiui dedikuotą žymaus italų kompozitoriaus Francesco Filidei kūrinį „I Giardini di Vilnius“ („Vilniaus sodai“).

Smuiko virtuozas Christianas Tetzlaffas kasmet surengia per 100 koncertų ir kiekvieną savo pasirodymą geba paversti išskirtine menine patirtimi klausytojams. Jo interpretuojami klasikos šedevrai kaskart suskamba naujai, tačiau smuiko garsenybė neapsiriboja įprastu repertuaru – jis mielai imasi ir šiandieninės muzikos. Smuikininko karjera prasidėjo 1988 m. koncertais su žymiaisiais Klyvlando ir Miuncheno filharmonijos orkestrais, po to jis surengė debiutinį solo rečitalį Niujorke, o šiandien koncertuoja visame pasaulyje su garsiausiais orkestrais ir dirigentais: Vienos ir Niujorko filharmonijos, Amsterdamo „Concertgebouw“, žymiaisiais Londono orkestrais, Leipcigo „Gewandhaus“ ir daugeliu Vokietijos orkestrų. C. Tetzlaffas griežė diriguojant Bernardui Haitinkui, Lorinui Maazeliui, Kurtui Masurui, Christophui von Dohnányi, ypač glaudus bendradarbiavimas jį sieja su dirigentais seru Simonu Rattle‘u, Esa-Pekka Salonenu, Karina Canellakis, Danieliu Hardingu, Paavo Järvi, Andriu Nelsonu, Barbara Hannigan, Kentu Nagano ir kitais meistrais. Christiano Tetzlaffo interpretacijos išsiskiria tuo, jog grieždamas jis tarsi „kalba“ smuiku. Jo platus išraiškos priemonių arsenalas leidžia kiekvieną opusą atskleisti kaip asmeninę kompozitoriaus patirtį. Pasak atlikėjo, neretai parašyti kūrinį autorių inspiruoja intensyvūs jausmai – smuikininko tikslas yra perduoti šias egzistencines patirtis klausytojams. Neseniai C. Tetzlaffas garsiojoje Hamburgo Elbės filharmonijos salėje sugrojo Edwardo Elgaro smuiko koncertą kartu su Londono „Philharmonia Orchestra“ ir žymiu suomių dirigentu Santtu-Matias Rouvali, kur publika sukėlė ypatingas ovacijas ir privertė solistą sugrįžti į sceną net šešis kartus kol jis nepagrojo nuostabaus solinio biso. Vilniuje Christianas Tetzlaffas pagrieš vieno ryškiausių dabarties britų kompozitorių Thomo Adèso Koncertą smuikui ir orkestrui, sukurtą prestižinio Berlyno festivalio ir Los Andželo filharmonijos orkestro užsakymu.

Italų violončelės virtuozas Francesco Dillonas pasirodymus rengia tokiose koncertų salėse kaip Vienos „Konzerthaus“, Amsterdamo „Muziekgebouw“, Berlyno filharmonija, Miuncheno „Herkulessaal“, Buenos Airių „Teatro Colon“ ir kitur. Jis koncertuoja su Italijos RAI, Štutgarto SWR radijo, Vienos radijo, Buenos Airių „Teatro Colon“, Suomijos „Oulu Sinfonia“ simfoniniais orkestrais. Neseniai violončelininkas debiutavo su Milano „La Scala“ filharmonijos orkestru. Su Lietuva F. Dilloną sieja ir tai, jog vienas iš jo violončelės mokytojų buvo žymusis vilnietis David Geringas.

Į Vilnių F. Dillonas atvyksta atlikti naujausią savo tėvynainio Francesco Filidei sukurtą kūrinį „I Giardini di Vilnius“. Ankstesnių metų „Gaidos“ festivaliuose yra skambėję kiti įspūdingais skambesiais pasižymintys šio kompozitoriaus kūriniai, sulaukę didžiulio tarptautinio pripažinimo. Leidyklos „Rai Trade“ leidžiamus jo kūrinius atlieka „Ensemble Intercontemporain“, „Les Percussions de Strasbourg“, „Klangforum Wien“ ir kt. Francesco Filidei 2011 m. yra laimėjęs UNESCO tarptautinės kompozitorių tribūnos „Rostrum“ Picasso/Miro medalį, Ernsto von Siemenso fondo ir Takefu tarptautinio muzikos festivalio prizus. Šiuo metu Francesco Filidei yra šiuolaikinės muzikos festivalio „Controtempo“ meno vadovas Romoje. Naujasis Francesco Filidei kūrinys „I Giardini di Vilnius“ yra originalus koncertinis opusas, kuriame, pasak autoriaus, „solisto perteikiamas personažas leidžiasi į skirtinga šviesa ir spalvomis nutviekstus kontrastingus peizažus“.

Pasaulinės smuiko žvaigždės Christiano Tetzlaffo (Vokietija), violončelės virtuozo Francesco Dillono (Italija) ir Modesto Pitrėno diriguojamo Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro koncertas – lapkričio 4 d. Nacionalinėje filharmonijoje. Vakaro programoje: Thomo Adèso Koncertas smuikui ir orkestrui, Francesco Filidei kūrinys „I Giardini di Vilnius“ violončelei ir orkestrui bei Fazilo Say ir Toshio Hosokawos kūriniai. Bilietus platina „Kakava.lt“. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Komentarai