Tarptautinę vaikų gynimo dieną prisimenant...

Publikuota: 2022-06-08 Autorius: Rūta MIKELAITYTĖ
Tarptautinę vaikų gynimo dieną prisimenant...

Birželio 1-ąją viešoji įstaiga „Muzikos galerija“ bei „Organum“ koncertų salė pakvietė vilniečius bei miesto svečius drauge paminėti Tarptautinę vaikų gynimo dieną. Šiemet ši diena kitokia, karo kontekste įgavusi visiškai naują prasmę. Lietuva šiltai priėmė daugiau nei 20 000 moksleivių iš Ukrainos – tarp kurių ir muzikantai, balerinos, sportininkai, dailininkai, turėję pasitraukti iš savo gimtos šalies dėl Rusijos agresijos ir brutalaus karo. Jiems Lietuva suteikė sąlygas ne tik tęsti bendro lavinimo mokslus, bet ir visapusiškai toliau ugdyti savo talentus. Todėl šiame renginyje buvo pakviesti dalyvauti ne tik lietuviai, bet ir vaikai iš Ukrainos.

Renginio žiūrovus sužavėjo dvi nuostabios mergaitės dainininkės – Kateryna Klymenko bei Maria Fedorenko, atlikusios dainas ukrainiečių kalba. Jų pozicija, žinutė, išreikšta dainose „Stiprybė“, „Karui ne“, „Vaikystės pasaulis“, labai aiški – sustabdyti karą, leisti vaikams savo šalies, savo miesto mokyklose susitikti su savo draugais, augti bei mokytis, padaryti viską, kad vaikai galėtų saugiai išgyventi savo vaikystę... Atlikdama „Ekohimną“ Kateryna tarsi antrino pasaulyje išgarsėjusiai Gretai iš Švedijos – „suaugusieji, išsaugokite Žemę mūsų vaikams“...

Be galo jautriai koncerte suskambėjo dvi dainos, atliekamos Vilniaus dešimtmetės Balio Dvariono muzikos mokyklos choro „Viva voce“ (vadovai Raimondas Katinas bei Virginija Katinienė). Dainą ukrainiečių kalba „Rauda, aimanuoja Dniepras platusis“ (muzika Danilos Kryžanovski, eilės Taraso Ševčenkos) Tarptautinę vaikų gynimo dieną dirigavo Ugnė Montvilaitė, o „Dėl tos dainos“ (muzika Laimio Vilkončiaus, eilės Justino Marcinkevičiaus) – Neringa Ročkaitė (akompanavo Dainius Jozėnas). Abi mergaitės yra Balio Dvariono muzikos mokyklos moksleivės.

Greta muzikos, iš ekrano nuskambėjo eilėraštis, vaikų balsas, palydimas piešinių vaizdais – nuo oro atakų slėptuvėse priverstų slėptis vaikų piešiniais...

Gražia renginio staigmena tapo dvi vaikiškos mados kolekcijos. Pirmąją „Mergaitiškas grožis“ pristatė ukrainietės mergaitės, gyvenančios čia, Lietuvoje. Jos į Lietuvą atvyko tik po keletos savaičių, jau įsibėgėjus karui, kartu su mados centru „Age of Beauty“ net iš Poltavos miesto. Mados centro vadovės Olgos Agejevos iniciatyva dar po beveik mėnesio šiam mados centrui buvo perduoti jų ukrainietiški tautiniai kostiumai su nuostabiais mergaičių, merginų galvos papuošalais, būdingais Poltavos kraštui. Šiuos „išgelbėtus“ kostiumus žiūrovai išvydo renginio metu. Beje, muzikiniu fonu neatsitiktinai buvo pasirinkta šių metų Eurovizijos nugalėtojų „Kalush Orchestra“ daina „Stefania“.

Kitą kolekciją „Ukrainos įkvėpti“ pristatė kolektyvas iš Jonavos, beje, puikiai žinomas ir pasaulyje – klubas „Miks“, vaikų mados studija, kurios vadovas yra dizaineris, choreografas Česlovas Časas. Šioje kolekcijoje dizaineris kaip įkvėpimo šaltinį panaudojo ukrainietiškas skaras, jų motyvus įkomponuodamas į šiuolaikinę tekstilę bei madingus kirpimus. Kaip ir rimtose mados kolekcijose, čia buvo ir mini nuotaka balta išpuošta suknele. Tiesiog džiaugsmas akims...

Renginio „rimtąją“, klasikinę pusę atstovavo pianistės seserys Kaja ir Klėja Kašubaitės, pastaruosius ketverius metus gyvenusios bei mokiusios Ukrainoje, Kijeve, dėl karo grėsmės turėjusios sugrįžti į Lietuvą, kur tęsti muzikos pamokas gyvai galimybę suteikė Balio Dvariono muzikos mokykla. Kaja, atlikdama solo fortepijonu F. Chopino Mazurką a-moll ir Klėja, paskambindama du S. Rachmaninovo preliudus pakvietė klausytojus ne paprasta tylos minute, o dešimt susikaupimo, įsiklausymo minučių prisiminti nuo karo žuvusius Ukrainos vaikus, kurių šiai dienai jau apie 600... Kaja ir Klėja taip pat skambino ir fortepijoniniu duetu, atlikdamos žymiąją M. Skoriko „Melodiją“, jau tapusią beveik antruoju Ukrainos himnu bei O. Naumenko „Kolomyiką“. Vėliau seserys atliko „muzikinę pasaką“ iš pasaulio fortepijoninio dueto muzikos lobyno – tris gražiausias pjeses iš G. Fauré „Dolly siuitos“ – „Lopšinę“, „Mi-ao-u“ bei „Le pas de spagnol“. Seserys puikiai jaučia viena kitą duete, kvėpuoja, „žaidžia“ prie fortepijono kartu. Ne veltui jų muzikavimas jau yra pastebėtas bei įvertintas daugybe Grand Prix bei pirmų vietų tarptautiniuose konkursuose bent 25 pasaulio šalyse. Ukrainoje joms dvejus metus iš eilės buvo įteikiama Kijevo miesto mero V. Klyčko stipendija, o šiemet joms ir Lietuvoje nusišypsojo laimė – seserys tapo Vilniaus miesto Mažųjų Kristoforų laimėtojomis.

Vakarą vainikavo choro, solisčių bei visų dalyvių kartu atliekamas „Aleliuja“ net keliomis kalbomis. Po renginio įspūdžiais dalinosi „Organum“ salės šeimininkė Dalia Tarailaitė, teigdama, jog šis Tarptautinės vaikų gynimo dienos renginys pavirto į spalvingą festivalį. Dėkojame „Organum“, kad birželio 1-ąją suteikė sceną vaikams – kaipgi be vaikų, jų puoselėjimo, auginimo grožyje ir menuose galime tikėtis taikios, darnios Žemės ateities... Tikimės, kad scena vaikams taps tvirta tradicija bent kartą metuose – birželio 1-ąją.

Susiję nariai

Rūta  Mikelaitytė-Kašubienė

Rūta Mikelaitytė-Kašubienė

Pianistė

Komentarai