VDU kamerinis orkestras sostinėje

Publikuota: 2014-02-23 Autorius: Gabija Mikšytė
VDU kamerinis orkestras sostinėje

Vasario 23 d. muzikinių popiečių ciklo „Susitikimai Vilniaus rotušėje“ renginyje pristatytas VDU kamerinis orkestras (meno vadovas ir dirigentas Robertas Bliškevičius)

2010 m. Instrumentinės muzikos katedros Styginių instrumentų skyriaus vedėjo Roberto Bliškevičiaus ir aktyviausių katedros studentų iniciatyva VDU Muzikos akademijoje buvo įkurtas kamerinis orkestras.

Savo biografiją pradėjęs kaip studentų kolektyvas, orkestras ilgainiui keitėsi, dabar jame griežia ir Muzikos akademijos magistrantai, ir buvę auklėtiniai, profesionalūs muzikantai iš Kauno simfoninioMuzikinio teatro orkestrų bei kitų kolektyvų. Pagrindinis orkestro įkūrimo tikslas – išlaikyti Kaune jaunus, talentingus ir perspektyvius muzikantus, kurie galėtų kurti ir reprezentuoti lietuvišką kultūrą.

Jau pirmieji koncertai parodė, kad idėja buvo verta pastangų, publika iškart pastebėjo, įvertino ir pamėgo kolektyvą – už didžiulį muzikinį entuziazmą, nuoširdų ir profesionalų muzikos perteikimą. Per labai trumpą laiką, palaikomas universiteto rektoriaus prof. Z. Lydekos, kolektyvas gavo nuolatinį finansavimą ir tapo universiteto profesionaliu reprezentaciniu kolektyvu.

2012 m. rugsėjo pabaigoje orkestras Kipre dalyvavo talentingiems jauniems menininkams skirtame renginyje „Euro-Mediterranean Youth Music Expo 2012“. Orkestrui buvo patikėta surengti reprezentacinį renginio koncertą prestižiniame teatre „Rialto“ Limasolyje, viename didžiausių Kipro kurortų. 2013 m. vasarą orkestras lankėsi Vokietijoje, koncertavo viename didžiausių Vokietijos muzikos renginių – garsiajame Šlėzvigo–Holšteino muzikos festivalyje. Koncerte, vykusiame pilnutėlėje Emkendorfo „Konzertscheune“ salėje, kurioje telpa daugiau kaip 1200 klausytojų, kartu su orkestru dainavo sopranas iš Vokietijos Verena Rein. 

Kolektyvo repertuaras – nuo baroko kompozicijų iki naujausių šiuolaikinių kūrinių. Orkestras neapsiriboja vien klasikiniu repertuaru, jaunatviški jo nariai yra atviri įvairiems eksperimentams ir drąsiai imasi klasikinio žanro rėmus peržengiančių projektų (planuose – koncertai su žymiausiais Lietuvos džiazo muzikantais, multimedijos projektai, bendradarbiavimas su šiuolaikinio šokio kolektyvais). Nemažą repertuaro dalį sudaro šiuolaikinė lietuvių muzika, kolektyvo koncertų įkvėpti Lietuvos kompozitoriai rašo kūrinius orkestro užsakymu, kai kurie opusai dedikuoti būtent šiam orkestrui.

2013 m. pirmą kartą „Didžiajame muzikų parade“ pakviestas dalyvauti VDU Muzikos akademijos kolektyvas ne tik debiutavo LRT tiesioginiame eteryje, bet ir pelnė publikos simpatijų apdovanojimą. Jaunam kolektyvui tai – didžiulis paskatinimas toliau eiti pasirinktu keliu.
Popietės Vilniaus rotušėje programoje skambėjo Antonio Vivaldi, Felixo Mendelssohno-Bartholdy, Arvydo Malcio ir Algirdo Martinaičio kūriniai. Tradiciškai vyko pokalbis su orkestro meno vadovu ir dirigentu Robertu Bliškevičiumi bei orkestro muzikais, klausimus rūpimomis temomis galėjo užduoti ir publika. Daugiausia klausta apie interpretacijos dalykus, juk Robertas Bliškevičius seniai domisi muzikos atlikimo istorija ir teorines žinias puikiai įgyvendina dirbdamas su orkestru. Ir šiame koncerte žavėjo Vivaldi muzikos atlikimo maniera, taikliai parinkti nūdienos kompozitorių muzikos interpretacijos kodai.

VDU orkestre griežia beveik vien jaunutės gražuolės, tad popietės vedėja kompozitorė A. Žigaitytė šmaikštavo: ką vadovas darytų, jeigu visos merginos vienu kartu išeitų motinystės atostogų?.. R. Bliškevičius nesutriko: motinystės atostogų grafikas sudarytas.   

Po renginio ilgai netilo susižavėjusių vilniečių komplimentai netikėtai atrastam dar vienam puikiam kameriniam orkestrui. 

Komentarai