Vilniaus arsenalo koncertas – jubiliejui ir Atvelykiui

Publikuota: 2022-04-24 Autorius: Kristupas Antanaitis
Vilniaus arsenalo koncertas – jubiliejui ir Atvelykiui

Nepakartojamas, žavingas, kerintis – nuostabus! Tokiais epitetais galima pavadinti Atvelykiui skirtą, tradicinį kamerinio ansamblio „Vilniaus arsenalas“ koncertą, įvykusį balandžio 24-osios popietę Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje. Ansamblio nariai Laima Šulskutė (fleita), Rolandas Romoslauskas (altas) bei Sergėjus Okruško (fortepijonas) jau daugybę metų džiugina vilniečius ir kitų Lietuvos miestų bei miestelių klausytojus unikaliais koncertais, mat sugeba derinti baroką, klasicizmą ir romantizmą su šiuolaikine lietuvių muzika.

Susibūręs 1986 m., aktyvią koncertinę veiklą ansamblis pradėjo po metų, 1998 m. įrašė pirmą CD „Muzika Lietuvos dailės muziejaus galerijose“. Kolektyvas yra daugelio tęstinių projektų, klasikinės ir šiuolaikinės muzikos festivalių dalyvis. Tai – Pažaislio muzikos festivalis (1999, 2000, 2001, 2003, 2005, 2006, 2008, 2009, 2011, 2013, 2015); „Medvėgalio festivalis (2008); T. Manno festivalis (2007); gausybė šiuolaikinės muzikos festivalių: „Muzikos ruduo“ (2002, 2005); „Marių klavyrai“ (2006); „Permainų muzika“ (2009); „Iš arti“ (2003, 2006, 2009, 2014); „Jauna muzika“ (2014); Rheinsbergo naujosios muzikos festivalis („Rheinsberger Pfingstwerkstatt Neue Musik“, 2007, Vokietija) ir daugelis kitų.

Ansamblis aktyviai koncertuoja ir yra surengęs per 1000 koncertų įvairiuose Lietuvos miestuose, Olandijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje, Rusijoje. Dalyvavo Lietuvos nacionalinės televizijos ir radijo laidų įrašuose. Nuo 1998 m. „Vilniaus arsenalas“ įgyvendino nemažai kultūrinių projektų, skirtų muzikos ir kitų menų sąveikoms. Repertuare – kamerinė muzika nuo ankstyvojo baroko iki šiuolaikinių kompozicijų. Ansamblis inicijavo ir atliko daugiau kaip 90 lietuvių kompozitorių premjerų, išleido 4 kompaktines plokšteles iš ciklo „Erdvės ir laiko atspindžiai“, skirto šiuolaikinei lietuvių kompozitorių kūrybai. Tad ansamblis klausytojus džiugina ne tik puikiais koncertais bei programomis, bet ir papildė Lietuvos muzikos lobyną net 90 naujų, specialiai ansambliui parašytų kūrinių.

2021-ųjų gruodį ansambliui sukako trisdešimt penkeri metai, tad šis koncertas buvo pirmasis po šio solidaus jubiliejaus. Drauge su publika, kuri vos tilpo muziejaus salėje, ansamblis paminėjo ir šią sukaktį.

Koncertą pradėjo Franzo Schuberto Trio fleitai, altui ir fortepijonui B-dur, D. 28, Roberto Schumanno Adagio ir Allegro altui ir fortepijonui, op. 70, Felixo Mendelssohno Trio fleitai, altui ir fortepijonui c-moll, MWV Q3.

Antroji koncerto dalis prasidėjo specialiai ansambliui sukurtu Teisučio Makačino „Iš paraštės II“, siuita džiazuojantiems fleitai, altui ir fortepijonui. Kompoziciją sudaro trys dalys Bossa nova, Valsas bei Fokstrotas. Kompozitorius apie šią savo premjerą sakė: „Siuita „Iš paraštės II“ pratęsia anksčiau pradėtą daugiau ar mažiau žinomų mano dainų intonacijų įpynimą į aktualų kontekstą išplėtotomis parafrazėmis. Džiugu, kad puikusis ansamblis „Vilniaus arsenalas“, skatindamas naujo repertuaro kūrimą, randa vietos savo koncertų programose ir tokiems, sakyčiau, pramoginės, lengvai džiazuojančios faktūros kūriniams. Šią siuitą sudaro trys dalys <...>. Mielam klausytojui – savotiška muzikinė viktorina. Malonaus klausymo“.

Nedaug Lietuvoje yra tokių meistrų, kaip maestro T. Makačinas – taip tobulai valdančių instrumentuotę, harmoniją bei dinamiką. Tad publika gavo išties didelę dovaną girdėdama pirmąjį šios siuitos atlikimą. Ši žaisminga kompozicija sukėlusi nemenkas publikos ovacijas buvo vartai į kitų divejų kompozitorių džiazuojančius ritmus – tai Georgeo Gershwino fragmentai iš operos „Porgis ir Besė“ ir koncerto pabaigoje nuskambėję trys Astoro Piazzollos tango „Angelo mirtis“, „Oblivion“ ir „Libertango“.

Neramiu metu muzika yra labai reikalingas ir atpalaiduojantis, o kartu ir verčiantis susimąstyti dalykas, tad džiugu, jog ilgai planuotas, ir per pandemiją nukeltas koncertas, pagaliau sulaukė savo valandos ir prasmingo publikos įvertinimo.

 

Komentarai
13 14
  • Sigutė
  • 2022-04-26 09:56:21
Sveikinu. Sigutė, Vilnius, 2022.04.26.????
Komentuoti