Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos fleitų orkestrui – 20!

Publikuota: 2024-11-27 Autorius: Varsa ZAKARIENĖ
Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos fleitų orkestrui – 20!

Nuskambėjo, praskriejo, rodos, dar vienas talentingų jaunų žmonių ir jų pedagogų koncertas – Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos Fleitų orkestras šventė savo veiklos 20-metį.

Orkestras susikūrė 2004 metų spalio 14 dieną. Tai buvo idėja, kuri blykstelėjo ir užbūrė: į Lietuvą atvyko profesorė Angelika Euler (Vokietija) su savo vadovaujamu fleitų nonetu “Pink Flute”. Jos fleitos ansamblio meistriškumo kursai įžiebė dar vieną kūrybos kibirkštį Vilniaus mokyklos fleitos mokytojams ir mokiniams. Kursų baigiamajame koncerte vienu metu scenoje skambėjo daugiau negu 30 jaunųjų Balio Dvariono muzikos mokyklos muzikantų fleitų. Neišdildomi įvykusio renginio įspūdžiai, emocine bendro muzikavimo vienarūšiais instrumentais – fleitomis patirtis paskatino mokytoją Marių Pupkovą suburti fleitų ansamblį, išaugusį į vienintelį Lietuvoje bei rytų Europoje fleitų orkestrą. Šiuo metu kolektyve grojama ne tik įprastomis fleitomis, bet ir retomis ar unikaliomis altine, bosine ir kontrabosine fleitomis. Fleitų orkestras yra įvairių projektų, tarptautinių, respublikinių konkursų, festivalių dalyvis, koncertavęs žymiausiose Lietuvos salėse. Fleitų orkestrui mokinius ruošia Balio Dvariono muzikos mokyklos mokytojai:Vilija Filmanavičiene, Elena Musteikienė, Paulius Bernardas Koncė, Ramūnas Ričardas Rėčkus, Daina Gutauskienė. Orkestras bendradarbiauja su partneriais Vokietijoje, Lenkijoje, keičiasi partitūromis, Mariaus Pupkovo sudaryto J. Pakalnio kūrinių rinkinio dėka, užsienyje atrandama lietuviška muzika.

Per dvidešimtmetį orkestras užaugino keletą muzikantų kartų. Kažkada jame grojo dabartiniai teisininkai, gydytojai, inžinieriai, aktoriai. Jubiliejus – proga susirinkti, susitikti, vėl pasiklausyti orkestro ir fleitų ansamblio muzikos ar net įsijungti kartu pamuzikuoti.

Koncerte skambėjo pasaulio kompozitorių įvairaus laikmečio kompozicijos, bet ypatingą dėmesį orkestro vadovas skiria lietuvių kompozitoriams. Jautriai nuskambėjo didžiojo fleitų ansamblio palydima V. Bartulio vokalinė-instrumentinė kompozicija „Muzika“ (ž. Marijos Katiliūtės) , G. Kuprevičiaus „Tokia Lietuva“ (vok. Marija Maminskaitė, Gailė Deniušaitė, mokyt. Laimos Domikaitės vokalo klasė), šokis su lanku iš baleto sužadėtinė, Didžiojo fleitų orkestro gausaus J. Pakalnio kūrinių repertuarui jubiliejiniame vakare atstovavo grakščiai suskambėjęsi „Šokis su lanku“ iš baleto „Sužadėtinė“( solo fleita Elena Jarockytė). Dauguma kolektyvo repertuare esančių kūrinių aranžuotės autorius orkestro vadovas Marius Pupkovas.

Paskutinis koncerto akcentas - Brian Bonsor „Rumba”. Prie 30 moksleivių orkestro prisijungė jų mokytojai, buvę mokiniai ir visam vakarui jaukią ir šiltą nuotaiką kūrusi žymi aktorė, buvusi Mariaus Pupkovo mokinė, orkestro solistė Emilija Latėnaitė.

Orkestro vadovą, mokytojus kolektyvo 20-mečio proga sveikino Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos direktorė Irena Karsokienė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos bendrojo ugdymo vedėja Diana Petkūnienė. Sveikinimus atsiuntė orkestro bičiuliai, kolegos, nusidriekė Mokytoją Marių sveikinančių buvusių mokinių ilga eilė, buvo išsakyta daug nuoširdžių žodžių, šypsenos nuo šventės dalyvių veidų nedingo ir stebint besikeičiančias monitoriuose poros dešimtmečių istorijos nuotraukas, vaišinantis jubiliejiniu tortu.

Muzikologo Vaclovo Juodpusio sveikinimas:

Nepaprastai džiaugiuosi ir sveikinu visus, kurie prieš du dešimtmečius sumanė ir įgyvendino tokį neįtikėtino skambumo kolektyvą.

Žavėjausi jau ir tada, prieš 20 metų, kad Jūsų mokykloje darbavosi muzikai ne dėl atlyginimo, bet jausdami ir išgyvendami didžią ir kerinčią muzikos skambesio galią, kurios ir mes klausydamiesi per tuos metus pasijutome pakylėti, pasijutome tikroje muzikos karalijoje.

Džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kad per tuos du dešimtmečius, Fleitų orkestrui vadovaujant Mariui Pupkovui, ir visiems fleitą puoselėjantiems pedagogams bei šio orkestro nariams einant šiuo didžio atradimo keliu atsirado prasmingas repertuaras, Mariaus Pupkovo aranžuoti Juozo Pakalnio kūriniai, sugulę į nuostabų rinkinį. Taigi, mokėkime žavėtis ne tik muzikinio gyvenimo dabartimi, bet ir praeitimi, kad visa tai turtintų ateitį. Tai sakydamas jaučiu, kad Marius Pupkovas visa tai jaučia, nes naujam gyvenimui prikėlė įvairius kompozitoriaus, dirigento ir fleitos virtuozo Juozo Pakalnio kūrinius, juos aranžuodamas šiai jo vadovaujamo Fleitų orkestro sudėčiai ir tuo nustebindamas ne tik jo gimtųjų apylinkių, Linkuvos bažnyčios, Pakruojo rajono vietovių, bet ir Vilniaus Arkikatedros, Lietuvos Respublikos Seimo, Lietuvos Nacionalinės filharmonijos, Lietuvos muzikų rėmimo fondo Stasio Vainiūno namų ir kitų, didžiųjų koncertinių erdvių klausytojus. Ilgai, ilgai gyvuokite ir džiuginkite mus visus!

Profesorės Angelika Euler (Vokietija) sveikinimas:

Su didžiuliu džiaugsmu išgirdau, kad Jūsų orkestras švenčia dvidešimtmetį. Aš puikiai prisimenu 2000 metų rudenį kai buvau pakviesta į fleitų meistriškumo kursus, kurių metu patyriau daug džiaugsmo. Aš prisimenu kokį įspūdį man paliko Jūsų fleitininkų darbštumas ir užsidegimas. Koks džiaugsmas matyti taip gausiai išaugusį orkestrą po mano "Pink flute" apsilankymo Jūsų mokykloje. Prisimenu, kad man buvo tikras muzikinis išgyvenimas diriguoti Jūsų fleitų orkestrui. Tuo metu pavydžiai žiūrėjau į kontrabosinę fleitą, nes tuo metu jos neturėjome.

Jūsų dovanotas Juozo Pakalnio kūrinių rinkinys praturtino mūsų repertuarą. Nuoširdžiai sveikinu su Jūsų 20-ties metų jubiliejumi, linkėdama Jums gausių koncertų. Jums daug linkėjimų siunčia mano buvusios "Pink flute" orkestro mokinės.

Nuotraukų autorius Algirdas Rakauskas

Komentarai