Vladimirui Tarasovui - 70

Pasaulinio garso būgnininkas, išradingas perkusininkas, kompozitorius bei vizualiojo meno kūrėjas. Jis valdo daugybę muzikos stilių, tačiau pagrindiniai jo interesai – laisvasis džiazas ir improvizacinė muzika. Meistriško perkusininko paliesti instrumentai suskamba kaip orkestras, jis priverčia skambėti ir netikėtus objektus. Drauge su GTČ trio jis dėjo pagrindus Lietuvos džiazo mokyklai, muzikavo su pasaulio improvizacinės muzikos žymūnais, vienas pirmųjų Europoje pradėjo groti solines mušamųjų instrumentų programas. Jis – menininkas konceptualistas, aktyviai dalyvaujantis plataus diapazono kūrybiniame gyvenime: komponuoja teatrui ir kinui, kuria vizualiojo meno bei tarpžanrinius projektus, rengia performansus, instaliacijas, bendradarbiauja su įvairių meno šakų kūrėjais – literatais, dailininkais, šokio ir plastikos meistrais.
Būgnininkas, perkusininkas Vladimiras Tarasovas (g. 1947) 1961-1966 m. mokėsi Archangelsko aukštesniojoje muzikos mokykloje. 1966 m. pradėjo studijuoti Leningrado konservatorijoje, tačiau dėl džiazo propagavimo tais pačiais metais buvo pašalintas iš mokslų. Nuo 1968 m. gyvena Vilniuje. Dirbo Valstybinės filharmonijos simfoniniame orkestre, valstybiniame pučiamųjų orkestre "Trimitas". Nuo 1984 m. - Valstybinės filharmonijos solistas. Nuo 1971 m. - garsaus džiazo trio GTČ (Viačeslav Ganelin, Vladimir Tarasov, Vladimir Čekasin) būgnininkas; apie šį kolektyvą Vladimiras Tarasovas parašė autobiografinę knygą "Trio" ("Baltos lankos", 1988). Buvo renkamas geriausiu Sovietų Sąjungos būgnininku (1980-1987) ir metų džiazo muzikantu Nr.2 (1987), Europos būgnininku Nr.2 (1986). 2012 m. pelnė festivalio „Vilnius Jazz“ apdovanojimą už nuopelnus Lietuvos džiazo kultūrai.
Nuo 1984 m. kuria solines kompozicijas (ciklas "Atto"). 1991 m. subūrė Lietuvos akademinės muzikos ir džiazo muzikantų orkestrą "Lithuanian Art Orchestra". Komponuoja muziką kino filmams, dramos spektakliams, šokio pastatymams. 1991 m. Podevilyje (Berlynas), 1994 m. Bremeno muzikos akademijoje vedė ansamblio bei visų instrumentų improvizacijos kursus. 1993-1994 m. gavo Akademie Schloss Solitude stipendiją Štutgarte.
Vladimiras Tarasovas kuria ir vizualųjį meną, rengia personalines bei grupines parodas kartu su dailininku Ilja Kabakovu ir kitais menininkais. 1999-2002 m. buvo Rusų dramos teatro Vilniuje vadovas.
Su trio GTČ, kitais muzikantais, orkestrais bei solo Vladimiras Tarasovas įrašė ir išleido daugiau nei 100 plokštelių ir kompaktinių diskų.
Kartu su Viačeslavu Ganelinu ir Vladimiru Čekasinu 2017 m. apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija už Lietuvos džiazo mokyklos sukūrimą.
Ketvirtadienis, birželio 29 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino muzikantą Vladimirą Tarasovą 70-ojo gimtadienio proga.
Šalies vadovės teigimu, unikali ir įvairiapusė V. Tarasovo kūryba išskirtinai reikšminga Lietuvai, ji suformavo stiprius mūsų šalies džiazo mokyklos pagrindus, tapo pasaulyje atpažįstamu laisvos ir brandžios Lietuvos džiazo kultūros simboliu.
„Lietuvos ir pasaulio klausytojų pagarbą ir įvertinimą pelnėte kaip talentingas džiazo meistras, kompozitorius, improvizuotojas, vizualiojo meno kūrėjas, legendinio trio narys. Šiandien aktyviai tęsdamas kūrybinę veiklą liekate įkvėpimo šaltiniu jaunajai atlikėjų kartai“, – rašoma sveikinime.
Jubiliejaus proga Prezidentė muzikantui padėkojo už svarius viso gyvenimo nuopelnus ir palinkėjo ilgiausių metų, neblėstančių jėgų ir stiprybės.
Parengta pagal Žanos Lebedevos ir Jūratės Kučinskaitės informaciją www.mic.lt