XXI a. smuiko virtuozas Romanas Kimas sugrįžta

Publikuota: 2020-03-02 Autorius: Mb.info
Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Kovo 4 d. Lietuvos nacionalinės filharmonijos scenoje pasirodys vienas ryškiausių jaunosios kartos smuiko virtuozų Romanas Kimas. Solistas grieš su Lietuvos nacionalinės premijos laureato Roberto Šerveniko diriguojamu Lietuvos kameriniu orkestru. Koncerte „Užburiantis virtuoziškumas“ skambės kompozitorių, kurie taip pat buvo atlikėjai virtuozai, kūriniai.

Ne pirmą kartą Lietuvoje viešėsiantis Romanas Kimas pasaulį stebina ne tik virtuoziškumu, bet ir savo inovatyviu grojimo stiliumi. Jis nuolat plečia smuiko technikos ribas. R. Kimo atlikimas pasižymi netikėtais interpretacijos posūkiais, nauju žvilgsniu į tradicinį romantinį repertuarą. Legendinis smuikininkas Ivry Gitlis negalėjo atsistebėti: „Vienas iš nuostabiausių smuikininkų, kuriuos girdėjau nuo to meto, kai gimiau pats, – o nuo tada juk praėjo gana daug laiko!“

Griežti smuiku R. Kimas pradėjo būdamas penkerių metų, o jau septynerių pelnė pirmuosius apdovanojimus nacionaliniuose konkursuose. Mokėsi Maskvos centrinėje muzikos mokykloje, pelnė M. Rostropovičiaus fondo paramą. 2007 m. jis pradėjo lankyti smuikininko Maximo Vengerovo pamokas, meistriškumo sėmėsi iš Midori Goto, Lewiso Kaplano, Miriam Fried ir Gidono Kremerio. Būdamas 16-os metų R. Kimas pradėjo studijuoti Kelno aukštojoje muzikos mokykloje, prof. Viktoro Tretyakovo smuiko klasėje. 2012 m. smuikininkas pelnė pirmąją premiją tarptautiniame konkurse „Valsesia Musica“, o iškovojęs pirmą vietą Tarptautiniame Kelno muzikos konkurse debiutavo su garsiuoju Vakarų Vokietijos radijo orkestru.

Kazachstane gimęs totorių, baltarusių ir korėjiečių kilmės smuikininkas reziduoja Vokietijoje, o pasirodymus rengia Ispanijoje, Izraelyje, Italijoje, Rusijoje, Pietų Korėjoje, Vokietijoje, tokiose koncertų salėse kaip Kelno filharmonija ir Hamburgo „Laeiszhalle“. Muzikas koncertavo su NDR ir Maskvos simfoniniais orkestrais, Halės „Staatskapelle“ ir kitais kolektyvais.

Be to, R. Kimas rašo muziką ir kuria įspūdingas įvairių kūrinių aranžuotes smuikui solo. Tarptautinės auditorijos dėmesį jis patraukė virtuoziškai atlikdamas Johanno Sebastiano Bacho „Arijos (ant G stygos)“ transkripciją. Iki šiol R. Kimui didelę įtaką daro legendinio roko gitaristo Jimi Hendrixo menas. Jo paties ekstravagantiški vaizdo klipai „Youtube“ platformoje pritraukia tūkstančius peržiūrų. Tarp svarbesnių jo kompozicijų minėtini trys romansai smuikui ir fortepijonui, „I Brindisi“ bei J. S. Bacho „Badinerie“ ir „Arijos“ transkripcijos.  

Viena įdomiausių jo kompozicijų – parafrazė „I Brindisi“ (Giuseppe’s Verdi operos „Traviata“ temomis) – skambės ir koncerte su Lietuvos kameriniu orkestru. Koncerto „Užburiantis virtuoziškumas“ programą sudarys kompozitorių virtuozų kūriniai: Johanno Sebastiano Bacho Koncertas smuikui ir orkestrui d-moll, BWV 1052R, Giuseppe’s Tartini Sonata „Velnio treliai“, Niccolò Paganini „Cantabile“, Luigi Boccherini Simfonija B-dur ir kiti.

Lietuvos kamerinio orkestro, smuikininko Romano Kimo ir dirigento Roberto Šerveniko koncertas „Užburiantis virtuoziškumas“ vyks kovo 4 d., trečiadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje.

LNF inf.

Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Komentarai