Žibuoklės Martinaitytės „Hado zoną“ išgirs uostamiesčio publika

Publikuota: 2023-09-19 Autorius: Jolita BAIKAUSKAITĖ
Žibuoklės Martinaitytės „Hado zoną“ išgirs uostamiesčio publika

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatės, kompozitorės Žibuoklės Martinaitytės sukurtas ir pasaulinį dėmesį prikaustęs kūrinys „Hado zona“ skambės šiuolaikinės muzikos festivalyje „Permainų muzika“. Garso ir šviesų instaliacijomis papildytą pasirodymą rengia ansamblis „Synaesthesis“. Koncertas vyks rugsėjo 20 dieną 18.30 valandą Klaipėdos koncertų salėje (KKS).

„Nardins“ į mistinę vandenyno gelmę

„Hado zona“ – valandos trukmės akustinis ir vizualinis koncertas, kurio centre – kompozitorės Ž. Martinaitytės kūrinys kameriniam ansambliui ir elektronikai, inspiruotas vandenyno gelmių. Mistinės vandens zonos įspūdžiui perteikti kompozitorė pasitelkia žemiausių diapazonų instrumentus: tūbą, bosinį klarnetą, violončelę, kontrabosą, fortepijoną bei elektroninę medžiagą. Visos kompozicijos koncepcija apjungiama įtraukiančiomis Akvilės Anglickaitės bei šviesų dailinininko Pauliaus Varonenko šviesos instaliacijomis.

„Giliausia vandenyno vieta vadinama „Hado zona“. Mokslininkai yra suskirstę vandenyno gelmę į penkias zonas pagal šviesos prasiskverbimo laipsnį. Šios zonos yra ir kūrinio dalių pavadinimai. Hado zona yra žemiau nei 6000 m. Ten nėra nei šviesos, nei gyvybės – tik tamsa. Paskaičius visų zonų aprašymus mane apėmė smalsumas, kas gi yra toje nematomoje, juodojoje zonoje“, – apie kūrinį inspiravusią gelmę pasakoja Niujorke gyvenanti prestižinės J. S. Guggenheimo atminimo fondo stipendijos laureatė Ž. Martinaitytė.

„Tai yra kūrinys, kurį reikėtų išgyventi visa savo esybe, ne tik išgirsti ausimis. Kūrinyje naudojami žemų tembrų instrumentai, tad norint patirti fiziškai visas žemųjų dažnių vibracijas, rekomenduoju tai padaryti gyvai. Net per geriausią garso aparatūrą klausantis šio kūrinio įrašo nepavyks patirti to, kas klausytojų laukia koncerte”, – dalijasi mintimis kompozitorė.

Šiuolaikinės muzikos entuziastai

Ž. Martinaitytė įvertinta tiek svarbiausio Lietuvos apdovanojimo (Nacionalinė kultūros ir meno premija), tiek tarptautinių įvertinimų („Global Music Awards“ 2 aukso medaliai, Gugenheimo stipendija). „Hado zonos“ plokštelę išleido kultiniai „Cantaloupe Music“, o gyvo atlikimo premjera įvyko Niujorko Bruklino rajone vykstančiame festivalyje „Long Play“.

Šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“ yra „Jaunojo kūrėjo“ premijos, Ernst von Siemens ansamblių prizo, Šv. Kristoforo prizo už nuopelnus šiuolaikinei muzikai ir nominacijos LRT metų apdovanojimuose laimėtojas. Kolektyve groja ilgamečiai nariai, pripažinti atlikėjai: Artūras Kažimėkas (klarnetas), Simonas Kaupinis (tūba), Arnas Kmieliauskas (violončelė), Donatas Butkevičius (kontrabosas) ir Marta Finkelštein (fortepijonas).

Garso ir šviesos ekspedicija į nepažintas vandenyno gelmes Ž. Martinaitytės „Hado zonoje“, klausytojus nukels į mistinę erdvę, pasakos apie jos sudedamąsias dalis ir kvies kartu patirti skirtingas emocijas.

Komentarai