"Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda“ pasiekė rekordą

Publikuota: 2019-04-03 Autorius: Mb.info
"Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda“ pasiekė rekordą

Trečiadienį (balandžio 3 d.) Kaune, „Žalgirio“ arenoje, įvyko tarptautinė miuziklo „Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda“ premjera, kurioje drauge su Lietuvos trupe pasirodė JAV lietuvių choras „Dainava“, specialiai dėl šio vieno vakaro atvykęs iš Čikagos. Parodymo metu registruotas oficialus Lietuvos rekordas: „Daugiausia patalpoje spektaklio atlikėjų – 105 aktoriai, dainininkai ir šokėjai“.

Rekordas, pasiektas Lietuvoje ir JAV gyvenančių tautiečių bendru darbu, tarsi garsiai paliudijo, kad nėra lietuvių „čia“ ir „ten“. Yra viena tauta, kuri susivienijusi gali sukurti nuostabų meno kūrinį: žavintį, jaudinantį, išskirtinį. Vos chorui uždainavus, per salę tarsi šilumos banga nusirito, toks stiprus buvo pusšimčio balsų kuriamas efektas.

Penkerius metus gyvuojantis miuziklas „Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda“ (kompozitorius - Kipras Mašanauskas, libreto autorius - Romas Lileikis) jau pelnė publikos meilę ir susižavėjimą. Prie jo prisijungusi „Dainava“, tapo tarsi trūkstamu žėrinčios karūnos deimantu – suteikė dar daugiau jėgos ir naujo skambesio. Choristai tapo ir masines scenas puikiai papildžiusiais aktoriais.

Bendras Lietuvos ir JAV tautiečių darbas parodė, kad jokių nesusikalbėjimų tarp šios ir anos Atlanto pusės lietuvių nėra. Visi puikiai suprato vieni kitus tiek scenoje, tiek už jos ribų. Miuziklo režisierė ir choreografė Anželika Cholina gyrė choristų kūrybingumą ir užsidegimą kuo organiškiau įsilieti į miuziklą. „Choras – gyvi balsai. Ir ne bet kokie, o tie, kurie pasiilgę Lietuvos, todėl „Dainava“ dainuoja kitaip. Jie nepaprasti: entuziastingi, atsiduodantys ir labai šilti žmonės“, – sakė A. Cholina.

Choristai išties labai džiaugėsi ne tik galimybe prisijungti prie didžiausio lietuviško miuziklo trupės, bet ir vėl atvykti į Lietuvą. Pasak choro vadovo Dariaus Polikaičio, įgyvendinti šį sumanymą nebuvo paprasta ir iš pradžių net atrodė nelabai realu: reikėjo atsiprašyti iš darbų; paaukoti nemažą dalį atostogų; rasti finansavimą; dalį kelionės išlaidų susimokėti patiems. Tačiau noras pasirodyti Lietuvoje buvo milžiniškas ir įveikė visas kliūtis.

„Mūsų tauta – paplitusi po pasaulį. Labai svarbu, kad mes pažintume ir suprastume vieni kitus. O toks pažinimas, supratimas labai natūraliai išsivysto dirbant kartu. Jaučiame, kad ypač dabar, artėjant referendumui dėl prigimtinės teisės į pilietybę, mūsų dalyvavimas miuzikle – labai svarbus“, – sakė „Dainavos“ vadovas Darius Polikaitis.

Bendra miuziklo „Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda“ ir choro „Dainava“ istorija prasidėjo praėjusiais metais. Tuomet JAV lietuvių bendruomenė sugalvojo taip pat visiškai nerealiai skambantį projektą – vienam parodymui pasikviesti į Čikagą didžiausią lietuvišką miuziklą. Pagrindinė projekto organizatorė Austėja Sruoga ir „Dainavos“ vadovas D. Polikaitis pamanė, kad būtų puiku, jei su lietuviška trupe pasirodytų jau daug metų labai sėkmingai Čikagoje gyvuojantis choras „Dainava“.

Praėjusių metų spalio 6 d. šis „neįgyvendinamas“ sumanymas tapo kūnu – jungtinė Lietuvos ir JAV lietuvių trupė istoriniame Čikagos „Auditorium“ teatre parodė miuziklą „Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda“. Tuomet ir kilo sumanymas projektą pratęsti – bendrai atlikti miuziklą ir Lietuvoje.

„Dainava“ – tai choras, gyvuojantis jau 74 metus. Kolektyvas įsikūrė 1945 m. Hanau pabėgėlių stovykloje Vokietijoje. Ansamblio steigėjai — lietuviai tremtiniai pasitraukę į Vakarus sovietams okupuojant Lietuvą. 1950 m., daugeliui narių emigravus į Jungtines Amerikos Valstijas, ansamblis vėl susibūrė Čikagoje. Šiandieninė „Dainava“ – brandus choras, buriantis daugiau nei šešiasdešimt įvairaus amžiaus, profesijų ir pomėgių narių. Vieni choristai emigravę į JAV po antrojo pasaulinio karo, kiti atvykę į šį kraštą per paskutinius 25 metus, o dar kiti jau gimę ir augę JAV. Visi jie ne tik dainuoja, bet ir puikiai kalba lietuviškai.

Kaune choras pasirodė drauge su visa tituluota miuziklo trupe: Mantu Jankavičiumi (Žygimantas Augustas), Benu Jankavičiumi (Žygimantas Augustas vaikystėje), Kostu Smoriginu (ponas Tvardovskis), Karina Krysko (Barbora Radvilaitė), Jeronimu Miliumi (Radvila Juodasis), Tadu Juodsnukiu (Radvila Rudasis), Gitana Pečkyte (Bona Sforca), Roku Spalinsku (Žygimantas Senasis), Rafailu Karpiu (rūmų juokdarys), Dominyku Vaitiekūnu (rūmų juokdarys), A. Cholinos šokio teatru ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono kariais.

Miuziklo kūrybinė komanda: kompozitorius – Kipras Mašanauskas, libreto autorius – Romas Lileikis, režisierė-choreografė - Anželika Cholina, scenografas – Marijus Jacovskis, kompanija – „Promostar“.

Kostiumus šiam miuziklui kūrė garsus drabužių dizaineris Juozas Statkevičius. Jie tviskėjo grožiu ir prabanga, o valdovų karūnos spindėjo iš tolo. J.Statkevičius pareikalavo, kad Žygimanto Augusto, Barboros Radvilaitės ir Bonos Sforcos karūnas puoštų prabangūs „Swarovski“ kristalai, o ne įprastai teatro kostiumams naudojami stiklo papuošalai.

Po spektaklio žiūrovai atviravo, kad puikiai kiekvienam lietuviui žinoma meilės istorija juos dar kartą sukrėtė iki pat širdies gelmių, o klausantis dainavimo per kūną iš susijaudinimo bėgiojo šiurpulys.

„Mums – didelė garbė būti vienoje scenoje su tokio lygio profesionalais. O dainuoti pačioje Lietuvoje – svajonės, apie kurią net garsiai nedrįsdavome prasitarti, išsipildymas“, – prieš pasirodymą sakė „Dainavos“ choro vadovas Darius Polikaitis.

Susiję video galerijos

Miuziklas “Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda"

Susiję nuotraukų galerijos

Komentarai