„Polifonija“ ruošiasi paminėti veiklos 40-metį

Publikuota: 2014-02-24 Autorius: MB inf.
„Polifonija“ ruošiasi paminėti veiklos 40-metį

Įsibėgėjo 2014 metai, kurie žada būti tikrai ypatingi Šiaulių valstybiniam kameriniam chorui „Polifonija“. Vienas žinomiausių ir didžiausią pripažinimą pelniusių Lietuvos chorų šiemet švenčia savo veiklos 40-metį. Solidžią sukaktį „Polifonija“ minės ištisus metus. Ta proga kolektyvas ruošia įspūdingą programą – keturis koncertų ciklus, simboliškai įprasminsiančius kiekvieną veiklos dešimtmetį.

1974 metų gruodžio 31-oji simboliškai laikoma choro gimimo diena, nes Naujų metų išvakarėse įvyko pirmasis tuometinio Senosios muzikos ansamblio koncertas, kuris išaugo į gražią tradiciją - kasmet rengiamus naujametinius koncertus. Dirigentų Danutės ir Sigito Vaičiulionių įkurtas ansamblis vienintelis Lietuvoje tada dainavo Renesanso ir Baroko epochų kompozitorių kūrinius. Iš pradžių kolektyvą globojo Šiaulių pedagoginis institutas, o vėliau – Šiaulių aukštesnioji muzikos mokykla. 1979 m. kolektyvui suteiktas liaudies kolektyvo vardas ir choras pavadintas „Polifonija“. 1986 metais „Polifonijai“ suteiktas profesionalų statusas ir ansamblis tapo Lietuvos valstybinės filharmonijos Šiaulių valstybiniu kameriniu mišriuoju choru. Naujojo kolektyvo branduolį sudarė buvę „Polifonijos“ dainininkai, turintys muzikinį išsilavinimą. Kolektyvą palikus ilgamečiams jo vadovams Danutei ir Sigitui Vaičiulioniams, 2006 - 2010 m. „Polifonijai“ vadovavo Gediminas Ramanauskas. Nuo 2011 m. choro vadovo pareigas eina Tomas Ambrozaitis.

Tomas Ambrozaitis – talentingas dirigentas, turintis savo stilių ir neeilinę meno suvokimo sampratą, mokęsis pas Joną Aleksą, Povilą Gylį, stažavęsis Vokietijoje – sako, kad apie šio kolektyvo istoriją būtų galima kalbėti ištisas valandas, tačiau pats to daryti nesiryžta, tikina per trumpai su juo dirbantis, kad galėtų sau prisiimti kokius nors nuopelnus. Tačiau svarbiausia, vadovo įsitikinimu, yra tai, kad choras pelnė klausytojų pripažinimą, yra gerbiamas muzikos grandų. Jis dinamiškas ir gyvas su savo kasdienybe, dideliais iššūkiais ir kartais netobulumais, kurie ne mažiau reikšmingi. „Choras, kaip visomis vaivorykštės spalvomis žaižaruojantis rutuliukas, šviečia kartais ryškiau, kartais silpniau. Jo būvio keitimasis priklauso nuo programos, dirigento, visokių išorinių veiksnių. Džiaugiuosi, kad ir aš galiu daryti tam tikrą įtaką šiems procesams, stengdamasis pagerinti kolektyvo gebėjimą greičiau persiorientuoti, pajusti skirtingų kompozitorių, kūrinių stilistiką“, - teigia „Polifonijos“ vadovas.

Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“ 40-metį minės visus metus. Tomo Ambrozaičio pasakojimu, suplanuoti kiekvieną veiklos dešimtmetį simbolizuojantys keturi skirtingi ciklai, kurių kiekviename – po 3 - 4 koncertus. Jie pasklis po visą Lietuvą, kad kuo daugiau žmonių išgirstų dainuojant chorą. Kiekvieno ciklo programa savaip unikali. Pirmoji - „Lietuvos chorinės dainos lobiai“ – nepelnytai primiršti ir labai retai koncertų salėse atliekami lietuvių kompozitorių kūriniai. „Polifonijos“ choras „gimė, augo ir subrendo“ Lietuvoje, todėl natūraliai kilo mintis pirmąjį ciklą dedikuoti lietuviškai muzikai.

„Su programa, kurią šiuo metu repetuojame ir ruošiame, sieksime žmones grąžinti į praeitį, kad jie prisimintų tai, kas buvo lietuvių autorių parašyta, kas saugoma Lietuvos chorinės muzikos „aukso fonde“. Kviesime publiką iš naujo įvertinti tokius kompozitorius, kaip Juozas Gruodis, Jeronimas Kačinskas, Aleksandras Kačanauskas, Eduardas Balsys. Koncertuose skambės ir šiandien kuriančių, pasaulinio pripažinimo sulaukusių kompozitorių Vytauto Miškinio, Vaclovo Augustino, Nijolės Sinkevičiūtės, Donato Zakaro muzika. Stengsimės parodyti pakankamai platų spektrą, pateiksime jį klausytojų teismui.“, - savo mintimis dalijasi Tomas Ambrozaitis.

Pirmojo ciklo koncertai nuskambės jau visai netrukus: kovo 6 dieną 18.30 val. Šiaulių kamerinėje salėje „Polifonija“, kovo 9 dieną 16 val. Panevėžio muzikiniame teatre, kovo 14 dieną 18 val. Baisogalos dvare (Radviliškio r.).

Kolektyvas parengs ir kitus koncertinių programų ciklus: „G. Sviridov - Vainikas A. Puškinui“, „Trys romantikai: M. Bruch, A. Bruckner, J. Brahms“, „N. Sinkevičiūtė - Metų laikai“ (kantata, kuriama specialiai „Polifonijos“ jubiliejui). Jubiliejinių renginių metu chorui koncertų scenose talkins dirigentai Laurynas Vakaris Lopas ir Arūnas Pečiulis (Austrija), pianistai Sonata ir Rokas Zubovai, kiti žinomi muzikai.

Komentarai