2019 metų „Aukso paukštė“ – “Sekmadieniniam” vario dūdų orkestrui

Publikuota: 2019-05-16 Autorius: Kazys Daugėla
2019 metų „Aukso paukštė“ –  “Sekmadieniniam” vario dūdų orkestrui

Gegužės 13 d.  Vilniaus universiteto Fizinių ir technologinių mokslų centre (Saulėtekio al. 3, Vilnius) vyko koncertas „Sudie, Maiklai“ ir garbingiausių mėgėjų meno apdovanojimų „Aukso paukštė“ įteikimo iškilmės. „Aukso paukštės“ statulėlė buvo įteikta geriausiam Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrui – Vilniaus rajono “Sekmadieniniam” vario dūdų orkestrui (angl. Sunday Brass Band). Orkestro vadovas Tadas Šileika. Apdovanojimą muzikantams įteikė Lietuvos nacionalinis kultūros centras ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondas.

Apdovanojimą „Geriausias pučiamųjų instrumentų orkestras ir vadovas“ šiemet laimėjęs Vilniaus rajono “Sekmadieninis” vario dūdų orkestras - tai kompozitoriaus ir dirigento Tado Šileikos, kartu su bendraminčiais, įkurtas kolektyvas. Nors orkestras repetuoja Vilniuje, jame muzikuoja entuziastingi orkestrantai kilę iš įvairių visos Lietuvos regionų, kuriuos vienija aistra muzikai ir noras skleisti geras emocijas klausytojams ir savo bendruomenei. Jau penktus savo veiklos metus skaičiuojantis “Sekmadieninis” vario dūdų orkestras nuolat siekia pateikti publikai Lietuvoje dar negirdėtą ir turiningą programą.

Orkestras vykdo muzikinius projektus bendradarbiaudamas ir su kitais kolektyvais bei meno srities atstovais, o taip pat garsina Lietuvos vardą už jos ribų. 2016, 2017 ir 2018 metais dalyvavo  prestižiniame pučiamųjų orkestrų konkurse – Europos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionate ir sulaukė daugybės gerų atsiliepimų iš iškilių šio žanro atstovų. Kolektyvo dalyvavimas čempionate svariai prisidėjo prie sprendimo 2020 metais konkursą rengti Lietuvoje, Palangos koncertų salėje.

“Sekmadieninis” vario dūdų orkestras taip pat nuolat dalyvauja  Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionate. 2017 m. ir 2018 m. D kategorijoje laimėjo I vietą.

2018 m. dalyvavo Lietuvos dainų šventėje „Vardan tos...“, tuo prisidėdami prie šalies pučiamųjų instrumentų orkestrų tradicijų stiprinimo.

Koncerte „Sudie, Maiklai“ pirmą kartą buvo atlikta vario dūdų orkestro ir choro Rimanto Giedraičio simfoninė siuita "Sudie, Maiklai". Orkestruotės autorius - Tadas Šileika. Koncerte dalyvavo VDU Švietimo akademijos mišrus choras „Ave Vita“ (vad. Kąstytis Barisas).

Prieš dešimtetį pasaulį paliko bene ryškiausia visų laikų pop muzikos figūra, tituluota šio žanro karaliumi - Michael Jackson. Būtent apie Maiklą Džeksoną ir buvo šio koncerto programa. Virš valandos skambančioje Rimanto Giedraičio simfoninėje siuitoje "Sudie, Maiklai" įsikūnija įvairialypis ir gausus muzikinis pop karaliaus palikimas, kartu nudažomas jam mažiau būdingomis, orkestro ir choro kuriamomis spalvomis. Kūrinys tarsi piešia bendrą Maiklo Džeksono gyvenimo ir kūrybos kelio paveikslą, prisimenant visiems puikiai žinomų ir pasauliniais hitais tapusių kūrinių fragmentus.

Popmuzikos karaliaus Maiklo Džeksono (Michael Jackson) dainų motyvais kompozitoriaus Rimanto Giedraičio sukurta simfoninė siuita "Sudie, Maiklai" gospelų chorui ir simfoniniam orkestrui (2010) pirmą kartą buvo atlikta 2011 m. sutiktuvių koncerte Vilniaus Kongresų rūmuose. Kūrinį atliko Lietuvos Valstybinis simfoninis orkestras, diriguojamas Gintaro Rinkevičiaus. Šią simfoninę siuitą kompozitorius Rimantas Giedraitis paskyrė savo žuvusio sūnaus Juliaus atminimui.

1999 m. Lietuvos nacionalinis kultūros centras ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondas įsteigė metų nominacijas „Aukso paukštė“ geriausiems mėgėjų meno kolektyvams ir jų vadovams. Tai yra aukščiausias mėgėjų meno apdovanojimas Lietuvoje, juo siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į mėgėjų meninę kūrybą, jos reikšmę krašto kultūrai, išryškinti ir viešai pristatyti bei pagerbti geriausius metų chorus, folkloro ir šokių ansamblius, teatrus, liaudiškos muzikos kapelas, liaudies muzikos ir pučiamųjų instrumentų orkestrus, jų vadovus, tautinei kultūrai nusipelniusias asmenybes. Apdovanojimai rengiami kiekvienais metais kovo–balandžio mėnesiais.

„Aukso paukštės“ meno kolektyvams teikiamos už aktyvią pastarųjų metų veiklą: naujų programų parengimą, koncertus, dalyvavimą svarbiausiuose šalies renginiuose, konkursuose pelnytus prizus, festivalių, konkursų, seminarų inicijavimą. Nugalėtojus renka kiekvieno žanro kolektyvams vertinti sudaryta atskira  komisija.

 

Susiję nariai

Kazys Daugėla

Kazys Daugėla

Kompozitorius, aranžuotojas, dirigentas, LMTA docentas

Komentarai