Apie asmeninius maksimumus ir muzikų kasdienybę

Publikuota: 2018-08-02 Autorius: Edita Grudzinskaitė
Apie asmeninius maksimumus ir muzikų kasdienybę

Trečiadienis Birštono vasaros menų akademijoje prasidėjo muzikiniais pusryčiais Vytauto, Eglės ir Ievos Juozapaičių muzikinėje virtuvėje. Maestro V. Juozapaitis ir jo dainuojančios damos pakvietė į atvirą pamoką, kurią galėjo stebėti ne tik akademijos dalyviai, bet ir kurorto gyventojai ar svečiai.

Atvira pamoka stebinčiajam – tai ir smalsumo patenkinimas, ir tam tikra prasme griovimas iliuzijos, kad atlikėjo gyvenimas – šnarantys barchatiniai scenos kulisai, prožektorių šviesos ir ovacijos. Scena yra tik akimirkos, kurių užsitarnaujama kasdieniu bandymu dar miegančiu balsu „paimti mi natą“, nori tu to, ar nenori.

Šių minčių tąsą galėjome išgirsti ir popiečio susitikime-diskusijoje „Dainavimas: talentas ar meistriškumas?“. Susitikime dalyvavo vokalo pedagogė Barbro Marklund (Norvegija) ir pianistas Kristian Attila (Suomija).

„Tai, kad namuose turi puikų „Steinwey“ instrumentą, dar nereiškia, kad esi talentingas ir geras atlikėjas“, – juokavo K.Attila. Talentas, pasak pianisto, yra labai kompleksiška ir integrali sąvoka. Atlikėjo sėkmę lemia tiek fiziniai žmogaus daviniai, tiek muzikinis jautrumas, intelektas, intuicija, kurią taip pat reikia lavinti, gebėjimas ieškoti ir priimti naują informaciją, ir visas tas patirtis atnešti į pasirodymą. Vienaip ar kitaip, didžiausias nuošimtis atlikėjų sėkmės istorijose yra darbas.

Jam antrino ir charizmatiškoji vokalo pedagogė Barbro Marklund. „Jei nori būti mano mokiniu, turi suvokti, kad teks labai sunkiai dirbti ir laikytis griežtos disciplinos. Aš nešvaistau savo laiko tinginiams“, – sakė Barbro.

Šimtus studentų turėjusi pedagogė įsitikinusi, kad niekas negali, o ir neturi teisės pasakyti, kokios yra vieno ar kito žmogaus galimybių ribos. „Kiek stebuklų nutikę! Jei mes netikėsime studentais, kas jais tikės? Mūsų pedagogų užduotis jiems įskiepyti tikėjimą ir pasitikėjimą ir jie padarys stebuklus.

Diskusijoje nuskambėjo ir labai netikėtų pastebėjimų. B. Marklund, turinti ilgametę vokalo pedagogės praktiką ir teorinių žinių bagažą, teigė, kad ne tik kultūrinė patirtis, bet ir veido kaulų struktūra turi įtakos balso skambesiui. Tarkime, daugumos azijiečių galvos yra didesnės, tad atstumas tarp skruostikaulių taip pat didesnis, tad natūraliai gaunasi didesnė rezonavimo erdvė.

Diskutuojant apie tai, kaip solistams įveikti scenos baimę, pasidalinta ir nuostabia įžvalga: „Kai eini ant scenos, ne tu esi svarbiausias, o tai ką kompozitorius norėjo pasakyti per muziką. Atlikėjas scenoje yra tik tarpininkas.

Trečiadienį užbaigė vakaro koncertas „Violončelės žavesys“, kuris padovanojo tikrą violončelininkų antskrydį. Scenoje pasirodė ne tik menų akademijos lektorius Nicholas Jones, bet ir visas aštuonetas violončelių.

Vakare netrūko žaismės ir muzikinių pašmaikštavimų ir net galimybių pelnyti taurę vyno iš profesoriaus N.Jones už išvardytas operas, kurių melodinės linijos nuskambėjo vakaro pabaigoje atliktame violončelininkų kūrinyje.

Susiję nariai

Kristian  Attila

Kristian Attila

Pianistas

Vytautas Juozapaitis

Vytautas Juozapaitis

Dainininkas, LNOBT solistas, tarptautinių konkursų laureatas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, LMTA profesorius, LR Seimo narys

Barbro  Marklund

Barbro Marklund

Dainininkė, vokalo pedagogė

Komentarai