Birštono vasaros menų akademija 2022 - baigiamieji akordai

Publikuota: 2022-09-30 Autorius: Mb.info
Birštono vasaros menų akademija 2022 - baigiamieji akordai

Itin aukšto lygio Elenos ir Torsteno Kerlų dainavimo meistriškumo pamokas Vilniuje keitė fortepijono muzikos paslaptis Birštone atskleidę užsiėmimai su pianistais Alexanderiu Paleyˊumi ir Šviese Čepliauskaite. Dažnai aukštuosius menų mokslus baigę atlikėjai būna įsitikinę, kad jau viską išmano ir yra pajėgūs savarankiškai siekti aukščiausio meistriškumo. Tačiau garsių atlikėjų biografijos liudija ką kita. Kiekvienas amžiaus tarpsnis susijęs su tam tikro pobūdžio meistriškumo įgūdžių lavinimu, todėl ir atlikimo mene galioja mokymosi visą gyvenimą dėsnis. Ypač svarbūs susitikimai su kitų šalių pedagogais, turinčiais skirtingas ir scenos, ir gyvenimo patirtis.

Apie 2022 metų Birštono vasaros menų akademiją paprašėme papasakoti renginio sumanytoją ir meno vadovę, Lietuvos muzikų sąjungos prezidentę prof. Audronę ŽIGAITYTĘ-NEKROŠIENĘ.

 

Tarptautinis projektas „Birštono vasaros menų akademija“ sumanytas dar 2012 metais. Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė šį išskirtinį muzikos renginį globoja nuo pirmos sumanymo akimirkos – jos kabinete ir aptarėme mūsų pasiūlytą idėją. Šiandien jau galiu pasidžiaugti ir padėkoti merei už palaikymą. Iki Birštono buvau susitikusi ne su vienos savivaldybės meru, bet nė vienam ilgalaikė kūrybinė bendrystė nerūpėjo. O Birštone netrukome sulaukti didžiulės neįkainojamos pagalbos iš Meno mokyklos kolektyvo ir tuometės direktorės Laimutės Raugevičienės, unikalią organizatoriaus patirtį turinčio Kultūros centro direktoriaus Zigmo Vileikio, garso ir šviesos operatoriaus Antano Ūzo. Džiugu, kad dėmesį akademijai nuo tų pirmųjų dienų rodo ir verslo įmonės, Birštono sanatorijos, ypač „Eglės“ sanatorija ir jos direktorius Artūras Salda, „Tulpė“ ir jos direktorė Liucija Patinskienė. O kaip sunku būtų be informacijos rėmėjų, žinią apie BVMA renginius skleidžiančių ne tik Birštone, bet ir aplinkiniuose miestuose ir miesteliuose.

Tarp daugybės Lietuvoje vykstančių renginių BVMA išsiskiria ilgalaike strategija ir veiklų įvairove. Ateityje svajojame Birštone įkurti menininkų Kartų sugyvenimo namus, prie kurių būtų ir menų inovacijų centras. Tad kiekvienais metais įvairiais veiklos aspektais siekiame įgyvendinti bent dalį svajonės, patikrinti, ar tikrai teisingai mąstome. Birštone gimė koncertų-spektaklių ir medijų operos idėjos, kurias sėkmingai plėtojame Vilniuje, menų inovacijoms kol kas pritaikome savo, Lietuvos muzikų sąjungos būstinės, patalpas.

2018 m. mūsų projektas Prienų ir Birštono krašto žmonių pripažintas Metų renginiu, o projekto dalyviai apdovanoti merės padėkos raštais už indėlį į Birštono kultūros plėtrą. Mums tai buvo labai svarbus įvertinimas. Malonu, kad mūsų forumą savo dalyvavimu palaiko žymūs užsienio ir Lietuvos muzikai.

Jau įvyko aštuonios meistriškumo stovyklos, jose įvairaus amžiaus jaunuoliai ne tik tobulinosi iškilių muzikų užsiėmimuose ir paskaitose, bet ir patys koncertavo. Ypač džiaugiamės stebėdami būrelį Birštono meno mokyklos moksleivių, kurie auga kartu su mūsų akademija ir patys jau aktyviai dalyvauja įvairiose veiklose.

Kaip ir daugelis menininkų, buvome priverstinai sustabdyti pandemijos – dvejus metus nevykusi, 2022 metais BVMA sugrįžo. Pagrindinis šių metų kviestinis svečias buvo pianistas iš JAV Alexanderis Paleyˊus, tradiciškai turėjome ir fortepijono pedagogę lietuvę – docentę Šviesę Čepliauskaitę. Jauniesiems dainorėliams pamokas vedė mokytoja ekspertė Rima Daugėlienė, o jai talkino išradingoji Roberta Daugėlaitė.

 

Olga ZUBAVIČIENĖ, Birštono meno mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, kalbėdama apie Menų akademijos renginių reikšmę mokyklos ir miesto meno mylėtojų bendruomenėms, sakė:

 

 

Birštono meno mokykla yra nuolatinė Menų akademijos partnerė. Šis renginys mums labai svarbus, nes mokiniai gali pasisemti patirties iš aukšto lygio muzikos specialistų. Dažniausiai akademijoje dalyvauja dainavimo ir fortepijono skyrių mokiniai. Meistriškumo pamokose jie įgyja labai vertingos patirties, kuri praverčia gyvenime, padeda konkursuose garsinti mūsų mokyklą. Tai – tikras „vitaminas“, nes bendravimas su pripažintais specialistais, profesoriais mūsų mokinius pakylėja. Ir mokytojai gauna metodinės naudos. Visa mūsų mokyklos bendruomenė gali dalyvauti seminaruose, paskaitose, pasisemia daug žinių, praplečia savo akiratį, patobulina kvalifikaciją.

Šiemet į Birštoną atvyko pasaulinio garso atlikėjai – pianistas Alexanderis Paleyˊus iš JAV, koncertavęs garsiausiose koncertų salėse ir festivaliuose, tarptautiniu lygmeniu pripažinta pianistė Šviesė Čepliauskaitė, todėl gabios mokyklos mokinės Elzė Bisikirskaitė, Agnė Baliūnaitė, Adrija Suchockaitė turėjo progą ne tik tobulinti dainavimo, bet ir grojimo fortepijonu įgūdžius. Tikiuosi, kad kūrybiniame procese merginos atsiskleis netikėtu rakursu.

Visi „Dainų dainelės“ laureatai, kurie garsino Birštono meno mokyklą Lietuvoje, yra lankę Menų akademijos užsiėmimus. Šis faktas rodo, kokia akademija vertinga ir pačiai mokyklai, ir mokiniams. Mokyklos instrumentų bazė yra atnaujinta, todėl turime galimybę bendradarbiauti organizuojant šį renginį ir pasidalinti turima mokomąja baze.

Ir Birštono kurorto bendruomenė yra įsitraukusi – į Menų akademijos koncertus ateina tėvai, juose apsilanko Birštono gyventojai ir svečiai, kurie gauna ir švietimo, ir kultūros dozę.

Labai svarbu, kad Birštono vasaros menų akademijoje užsimezgusios tradicijos tęstųsi.

 

***

BVMA koncertų ciklą pradėjęs pianistas Alexanderis Paleyˊus garsėja unikalia charizma, ugningu temperamentu ir išskirtine technika. Ankstyvoje vaikystėje užgimusi svajonė skambinti fortepijonu neblėsta, pianistui iki šiol nėra malonesnio užsiėmimo. Viena didžiausių jo aistrų – koncertų maratonai, kartais trunkantys kelias dienas. Pianistas talentą sieja su aukštesne galia: „Jeigu Dievas man davė dovaną, ji nėra už dyką. Gavęs ją, nesu laisvas daryti, ką noriu.“ Viename interviu, kalbėdamas apie Jeano-Philippeˊo Rameau muzikos atlikimą, pianistas pasakė: „Aš nekovoju ir nežaidžiu. Groju tai, ką jaučiu.“

Jau 1991 m. po A. Paleyˊaus debiuto su JAV nacionaliniu simfoniniu orkestru dienraštis „The Washington Post“ pianisto pasirodymą pavadino „tiesiog nepriekaištingu“, ilgainiui atlikėjas ėmė koncertuoti su garsiausiais pasaulio orkestrais.

Gausybe tarptautinių apdovanojimų įvertintas pianistas visada laukiamas prestižiškiausiose koncertų salėse ir festivaliuose. Tame sąraše puikuojasi tokie pavadinimai, kaip „Radio France“, „Théâtre des Champs-Elysées“, Pleyelio ir Gaveau salės (Paryžius), „Grands Interprètes“ (Lijonas), Lilio fortepijono festivalis, Bezansono operos teatras, „Leipzig Gewandhaus“, „Concertgebouw“ (Amsterdamas), „Laeiszhalle“ (Hamburgas), koncertų salės Kinijoje ir kitur. Tarp Niujorko ir Paryžiaus gyvenantis pianistas kasmet surengia apie 80 koncertų visame pasaulyje.

Birštone pirmojo koncerto „Saulės raktas“ programoje skambėjo šešios Domenico Scarlatti sonatos, Muzio Clementi Sonata f-moll, Alfredo Cassellos 6 etiudai, op. 70, ir Riccardo Pick-Mangiagalli Preliudas ir Tokata.

Alexanderis Paleyˊus prisipažįsta, kad pastaruoju metu patiria itin didelį malonumą – jam pavyko Lietuvoje suburti entuziastus, su kuriais atlieka itin retai koncertų salėse skambančius kamerinės muzikos kūrinius. Ansamblį „Paleasis“ sudaro penki pūtikai, keturi stygininkai ir pats pianistas. Sudėtis kas kartą priklauso nuo atliekamų kūrinių – grojama ir dviese, ir trise. Birštone, koncerte „Linkėjimai iš Prancūzijos“, prancūzų muziką drauge su pianistu atliko ??????? (instrumentas) ir Ugnius Dičiūnas (obojus, anglų ragas).

 

Pasinerti į Fryderyko Chopino ir kitų kompozitorių valsų erdvę kvietė pianistė Šviesė Čepliauskaitė. Ji baigė asistentūrą-stažuotę ir meno aspirantūrą Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (prof. Jurgio Karnavičiaus kl.), stažavosi F. Chopino muzikos akademijoje Varšuvoje (prof. Barbaros Hesse-Bukowskos kl.), tobulinosi tarptautiniuose meistriškumo kursuose Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje.

Šviesė Čepliauskaitė rašo nemažai straipsnių, gilinasi į muzikų biografijas ir kūrinių istorijas. Rastomis įdomybėmis Birštone ji pasidalino dviejose paskaitose – „F. Chopinas (1810–1849) ir jo laikmetis“ ir „Emilis Młynarskis (1870–1935): pasaulinio garso muzikas ir Ilguvos dvaro šeimininkas“.

Tarptautinių konkursų laureatė, „Fortūnos“ prizu ir „Auksiniu scenos kryžiumi“ apdovanota solistė Raminta Vaicekauskaitė ir talentinga pianistė Evelina Pilipavičiūtė parengė intriguojančią vokalinės muzikos programą, kurioje kvietė pasinerti į vakaro sutemas, išgyventi nakties paslaptis bei auštančio ryto viltį. Programa „Vakaras, naktis, rytas“ dramatinę programos kulminaciją pasiekė „Nakties“ dalyje – juk ir mūsų fantazija geriausiai veikia užsimerkus. Tad publikai buvo pasiūlyta įsivaizduoti akimirką, kai leidžiasi saulė…

Dainininkė Raminta Vaicekauskaitė skaičiuoja jau antrą dešimtį pagrindinių vaidmenų, sukurtų Kauno valstybiniame muzikiniame teatre. Vokalo meną ji studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Graco (Austrija) muzikos ir vaizduojamųjų menų universitete bei žymiausių dainavimo pedagogų meistriškumo kursuose. Atlikėja kuria vaidmenis ne tik Kaune, bet ir Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, kitose teatro meno įstaigose. Jos įkūnytų herojų sąraše puikuojasi Liučija (Gaetano Donizetti opera „Liučija di Lamermur“), Violeta (Giuseppe Verdi opera „Traviata“), Rozalinda (Johanno Strausso operetė „Šikšnosparnis“), Ledi Makbet (G. Verdi opera „Makbetas“) ir daugelis kitų soprano aukso fondui priklausančių partijų. Įspūdingu balsu apdovanota dainininkė – nuolatinė muzikos festivalių dalyvė, kantatų ir oratorijų soprano partijų atlikėja, kamerinės muzikos projektų iniciatorė. „Man itin artima kamerinė muzika, – sako solistė. – Kiekvieną dieną gyvenu muzika. Ir ji labai skirtinga. Tačiau aš stengiuosi atlikti muziką, kurią myliu.“

Evelina Pilipavičiūtė Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijoje įgijo ir fortepijono (prof. R. Rikterės klasė), ir dainavimo (prof. V. Prudnikovo klasė) bakalauro laipsnius. Dėsto VDU Muzikos akademijoje koncertmeisterio praktiką. Dirba VDU Muzikos akademijos ir J. Gruodžio konservatorijos koncertmeistere. Kaip pianistė tobulinosi G. Aleknos, E. Minkštimo, F. Pavri, B. Vainiūnaitės, G. Bandzinaitės, J. Fisherio, N. Ralytės meistriškumo pamokose, vokalo techniką tobulino V. Reino, R. Lampsatytės, S. Skjervoldo meistriškumo kursuose. Aktyviai koncertuoja ir kaip dainininkė, ir kaip koncertmeisterė. 2013 m. VIII Klaudijos Taev konkurse pelnė geriausios konkurso akompaniatorės apdovanojimą, dalyvavo kamerinės muzikos festivaliuose „Avanti“, XXII Valerijaus Gergijevo muzikos festivalyje Mikelyje (Suomija). Evelina – aktyvi Birštono vasaros menų akademijos dalyvė nuo pirmųjų forumo metų.

Birštono vasaros menų akademija jau turi gražią čia profesinį meistriškumą puoselėjusių atlikėjų šeimą. Džiugu, kad nemaža jų dalis tapo aktyviausiais Lietuvos muzikų sąjungos nariais, kiti dar mokosi ir tęsia gražią bendrystę dalyvaudami LMS renginiuose. Džiugina ir tai, kad nuo 2013 metų bendraujant su Birštono meno mokykla, joje išaugo gražus mūsų jaunųjų bičiulių būrys. Ypač smagu stebėti jaunųjų muzikų pažangą, augimą ne tik ūgiu, bet ir muzikos atlikimo suvokimu.

Tad ir baigiamąjį VIII Birštono vasaros menų akademijos koncertą papuošė ir vasarinę nuotaiką kūrė jaunoji LMS narė dainininkė Charlotte Kilsch ir pianistė Roberta Daugėlaitė, dalyvavusios pastarųjų metų meistriškumo kursuose ir abi skirtingais metais pelniusios Birštono savivaldybės merės Nijolės Dirginčienės apdovanojimus čia vykusiuose Liaudies dainos konkursuose. Charlottei šį kartą talkino gitaristė Milda Orvydaitė.

Charlotte Kilsch Vilniaus Algirdo muzikos mokykloje su pagyrimu baigė fortepijono specialybę. Bakalauro studijas baigė prof. Astos Krikščiūnaitės klasėje, magistro laipsnio siekė pas prof. Ireną Milkevičiūtę. Prieš metus debiutavo Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, ten iki šiol atlieka pagrindinį Alisos vaidmenį operoje „Alisa stebuklų šalyje“. Rengia koncertus Lietuvoje ir Europoje. Milda Orvydaitė – klasikinės gitaros atlikėja, šiuo metu studijuoja klasikinės gitaros meną Karališkojoje Hagos konservatorijoje Nyderlanduose. Milda pažįstama tiek Lietuvos, tiek ir tarptautinei publikai, neseniai tapo Baltijos šalių klasikinės gitaros konkurso laureate.

Dailę su muzika jungianti Roberta Daugėlaitė dirba Kauno berniukų chorinio dainavimo mokykloje „Varpelis“, vargonuoja, gieda solo chore, dalyvauja įvairiausiuose ansambliuose: tarptautiniame moterų vokaliniame grigališkojo choralo ansamblyje „Graces & Voices“, senosios muzikos merginų ansamblyje „In Campo Aperto“, taip pat ansambliuose „Novum signum“, „HitsCraft“, „G19 trio“.

Baigiamajame koncerte gražiai pasirodė BVMA meistriškumo pamokose dalyvavę jaunieji pianistai ir dainininkai.

Parengta pagal Prienų ir Birštono krašto
laikraščio „Gyvenimas“ publikacijas
2022 m. rugpjūtis

 

This program is made possible by funding from the Baltic-American Freedom Foundation (BAFF) / Ši programa įgyvendinama finansuojant iš Baltijos-Amerikos laisvės fondo (BAFF)

Susiję nariai

Šviesė Čepliauskaitė

Šviesė Čepliauskaitė

Pianistė, VDU MA docentė

Alexander Paley

Alexander Paley

Komentarai