DEDIKACIJA BIRŠTONO DŽIAZUI – „EMERITUS QUARTET“

Publikuota: 2023-07-29 Autorius: Audronė ŽIGAITYTĖ
DEDIKACIJA BIRŠTONO DŽIAZUI – „EMERITUS QUARTET“

Džiazo muzikos mėgėjai nekantraudami laukia nuo 1980-ųjų kas antrus metus vykstančio Birštono džiazo festivalio. Šiais metais nusprendėme kiek patrumpinti laukimą ir pirmąjį „Birštono vasaros muzikos“ koncertą dedikuojame Birštono džiazo festivaliui ir nepakeičiamam jo organizatoriui Zigmui Vileikiui.

Zigmas Vileikis puikiai pažįstamas visiems Lietuvos muzikams, bet ypač gerbiamas ir mylimas džiazo muzikos gerbėjų. Nepaprastas malonumas muzikuoti puikiose Birštono salėse, jausti nematomą šeimininkų rūpestį ir pagarbą atlikėjams.

Nuo 1980 metų įsikūręs Birštone, Z. Vileikis iš pradžių vadovavo miesto Kultūros skyriui, o nuo 1990 m. liepos 1 d. yra Birštono savivaldybės Kultūros centro direktorius. Už nuopelnus kultūrai ir Lietuvos vardo garsinimą 2004 m. Z. Vileikis buvo apdovanotas ordino ,,Už nuopelnus Lietuvai‘‘ medaliu, 2022 m. pelnė Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos garbės ženklą ,,Nešk savo šviesą ir tikėk“ ir Lietuvos kultūros centrų asociacijos apdovanojimą ,,Auksinis feniksas“ nominacijoje ,,Geriausias metų kultūros centro vadovas“.

EMERITUS QUARTET – ansamblis, kuris papuoštų net ir pačių prestižiškiausių Europos bei pasaulio džiazo festivalių programas. Kiekvienas šio ketvertuko narys – Lietuvos džiazo legenda, svariai prisidėjusi ir prisidedanti ne tik prie nacionalinės, bet ir regiono ar net visos Europos džiazo istorijos formavimosi.

Petras Vyšniauskas jau seniai vadinamas Lietuvos džiazo žvaigžde, gyva legenda, jis yra vienas iškiliausių ir savičiausių Lietuvos džiazo kūrėjų, saksofono virtuozas. Jo sopraninis saksofonas geba kalbėti, dainuoti, šaukti, raudoti, čiulbėti... Jo giliai etniška muzika neretai pasiduoda spontaniškų improvizacijų tėkmei. Vytautą Labutį galima išgirsti grojantį eksperimentinę ir šiuolaikinę muziką. Taip pat jis atlieka savitai aranžuotas lietuviško folkloro kompozicijas, yra dirbęs indiškos muzikos projektuose. Grupių lyderis, įvairiapusis kūrėjas, pedagogas, improvizatorius, groja įvairiais pučiamaisiais, klavišiniais instrumentais (neretai keliais tuo pat metu), dainuoja. Eugenijus Kanevičius – vienas universaliausių Lietuvos džiazo bosistų, meistriškai atliekantis plačios stilistinės amplitudės muziką – nuo radikalaus free iki melodingo mainstream. Išradingas muzikas, vienodai puikiai valdantis ir akustinį, ir elektrinį bosą, savo tembrinę paletę dar papildo elektroniniais priedais, trimitu, perkusiniais instrumentais ir balsu. Puikų perkusininką Arkadijų Gotesmaną ypač traukia teatrinė raiška – 2010-aisiais jis pakvietė publiką į savo pirmąjį autorinį monospektaklį „Dievo žmogaus istorija“ (režisierius Adolfas Večerskis), 2012 metais pristatė autorinį projektą „Perkusiniai atvirukai“, parengtą kartu su vaizduojamojo meno kūrėjais Linu Liandzbergiu ir Artūru Valiauga. Tad bet kuriam projektui, kuriame dalyvauja, Arkadijus suteikia teatrališkumo efektą, kuriam atliepia ir kiti kolegos.

Visi keturi EMERITUS QUARTET atlikėjai Birštono džiazo festivaliuose dalyvauja nuo 1982 metų ir yra pelnę šio renginio apdovanojimus. Tad koncertas išskirtinis ne tik kvarteto muzikantų meistryste, bet ir ypatinga, tik tarp džiazo mėgėjų galima bičiulyste.

Šviesaus atminimo kompozitorius Algirdas Klova 2021 metais apie EMERITUS QUARTET muzikantų pasirodymą festivalyje „Vilnius Mama Jazz“ rašė: „<...> į sceną išėjo šio koncerto ir, ko gero, viso festivalio pagrindinės žvaigždės – Petras Vyšniauskas, Vytautas Labutis, Eugenijus Kanevičius ir Arkadijus Gotesmanas su projektu „Tostas“. Šis improvizacinės laisvės kupinas kolektyvas nenustoja džiuginti ir stebinti. Vargu ar daug kas yra girdėjęs dainuojantį E. Kanevičių ar fortepijonu skambinantį P. Vyšniauską, o daro jie tai puikiai. Taip pat buvo labai įdomu išvysti A. Gotesmaną su gana kukliu mušamųjų arsenalu. Šiame festivalyje buvo unikalu išgirsti kolektyvą, atliekantį net tris bisus.“

 

Susiję nariai

Arkadijus Gotesmanas

Arkadijus Gotesmanas

Mušamųjų instrumentų atlikėjas, LMTA lektorius

Petras Vyšniauskas

Petras Vyšniauskas

Saksofonininkas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos, LR Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas, LMTA profesorius

Komentarai